REKLAMA

Budowlanka wreszcie ruszy do przodu?

2014-02-21 14:36
publikacja
2014-02-21 14:36

W lutym ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest nieco mniej pesymistycznie niż w styczniu i lepiej niż w lutym 2013 r. i lutym 2012 r. - podał GUS. Prognozy m.in. portfela zamówień i sytuacji finansowej są mniej niekorzystne niż w styczniu.

Z badania wynika, w lutym ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 18 (w styczniu minus 20). Poprawę koniunktury sygnalizuje 12 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 30 proc. (przed miesiącem odpowiednio 10 proc. i 30 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są mniej niekorzystne od formułowanych przed miesiącem. Odpowiednie diagnozy są negatywne, gorsze od zgłaszanych w styczniu. Sygnalizowany jest dalszy wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Dyrektorzy badanych jednostek planują mniejsze niż zapowiadali w styczniu ograniczanie zatrudnienia. Przedsiębiorcy przewidują zbliżony do oczekiwanego w ubiegłym miesiącu spadek cen robót budowlano-montażowych" - napisano.

"Spośród badanych podmiotów 21 proc. (przed rokiem 19 proc.) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się ograniczenia portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych, choć mniej znaczącego niż oczekiwali w ubiegłym miesiącu" - dodano.

Przedsiębiorcy zgłaszają w lutym 2014 roku wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie 66 proc. wobec 60 proc. w analogicznym miesiącu ubiegłego roku - wynika z danych GUS.

"W lutym 23 proc. przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 66 proc. jako wystarczające, a 11 proc. jako zbyt małe, przed rokiem odpowiednio: 28 proc., 58 proc., 14 proc." - napisano. (PAP)

map/ nik/ asa/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki