Brytyjski trader aresztowany za krach

2015-04-21 22:46
publikacja
2015-04-21 22:46
fot. Lucas Jackson / FORUM

Amerykański Departament Sprawiedliwości oskarżył 37-letniego Brytyjczyka o doprowadzenie do słynnego „nagłego krachu” (ang. flash crash) z maja 2010 roku. Podejrzany został aresztowany na terytorium Wielkiej Brytanii.

(fot. Lucas Jackson / FORUM)

Navinder Singh Sarao został oskarżony o manipulację rynkiem finansowym, który skutkował nagłym, acz krótkotrwałym, krachem na amerykańskim rynku akcji 6 maja 2010 roku. Tego dnia Dow Jones w ciągu kilku minut spadł o ponad 9%, by potem błyskawicznie odrobić większość strat.


Departament Sprawiedliwości USA oraz amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zarzuca  Sarao, że jako niezależny trader „był znaczącym czynnikiem nierównowagi rynkowej”, która umożliwiła zaistnienie „nagłego krachu”. 


Sarao w swym procederze miał się posługiwać strategiami określonymi jako „nawarstwianie” (ang. layering) i „bajerowanie” (ang. spoofing) polegającymi na składaniu zleceń bez intencji ich wykonania, ale w celu wywołania spadku cen. Czyli praktyk, jakich niektórzy duzi gracze od lat dopuszczają się na rynkach kontraktów terminowych na złoto i srebro ( i pewnie nie tylko tam).

Oskarżenia amerykańskich władz budzą jednak kontrowersje. Po pierwsze, trudno uwierzyć, aby indywidualny trader niemający za sobą jakiegoś dużego banku, funduszu inwestycyjnego czy firmy brokerskiej mógł samodzielnie wywołać krach na największym i najpłynniejszym rynku akcji na świecie. Jeśli jednak Departament Skarbu ma rację, to oznacza, że rynki finansowe stały się wirtualnym kasynem, w którym jeden robot usiłuje ograć drugiego.


Po drugie, dlaczego śledczy postawili zarzuty niemal 5 lat po wydarzeniu, którego przyczyny oficjalnie i gruntownie zbadano, a raport SEC upubliczniono we wrześniu 2010 roku? Raport SEC za „nagły krach” obwiniał kombinację nerwowości rynku, działania automatycznych systemów handlujących na zasadzie obrotu wysokich częstotliwości (HFT) i dużej transakcji jednego z funduszy inwestycyjnych. Wtedy winnych jednoznacznie nie wskazano.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~endi
czekali tak długo aż wszystko ulegnie przedawnieniu ?
~fuj
Poczekamy co powie sąd. Jeśli sąd delikwenta uniewinni, a tylko taki wyrok jest słuszny, to oskarżyciel winien zapłacić odszkodowanie, trafić za kraty albo na latarnię. Państwo naj, wszystkiego naj, bandytów naj znowu się skompromitowało. Eskimos oskarżał czy Indianin?
~JanWincent
Buahaha trader aresztowany za krach. Kpina w majonezie.
~re
Gram na forexie i potwierdzam, gram z robotami... , które likwidują wszystkie stop losy. Moja gra odbywa się ze świadomością tego, bo mimo to chyba jestem w stanie z nimi wygrywać, ale to raczej nie warte. Po prostu raz wrzuciłem kasę i zarobiłem dużo, ale to było szczęście, dlatego to mnie trzyma.
~Obywatel
I dla tego używa się teraz HFT, bo nie można przecież aresztować komputera ;)
~Tylko_gpw
" polegającymi na składaniu zleceń bez intencji ich wykonania, ale w celu wywołania spadku cen."

A to dobre jest. Na naszym grajdole nie zdążę napić się herbaty po podniesieniu kubka a cwaniaczek trzy razy złoży zlecenie i je odwoła.
~zerro
"...to oznacza, że rynki finansowe stały się wirtualnym kasynem, w którym jeden robot usiłuje ograć drugiego" EPOKOWE ODKRYCIE;) to odpowiedź dlaczego banki nie wspierają przedsiębiorczości która przynosi dochód kilku , kilkunastu procent; zaledwie. To za mało dla banków i grup "...to oznacza, że rynki finansowe stały się wirtualnym kasynem, w którym jeden robot usiłuje ograć drugiego" EPOKOWE ODKRYCIE;) to odpowiedź dlaczego banki nie wspierają przedsiębiorczości która przynosi dochód kilku , kilkunastu procent; zaledwie. To za mało dla banków i grup właścicielskich
~basiceconomyorg
Dokladnie o tym jest publikacja na basiceconomy.org:) trafiles w dziesiatke. Po co udostrepniac te pieniadze realnej gospodarce skoro mozna nimi obracac w chmurze rynkow finansowych?
~RS odpowiada ~basiceconomyorg
Problemem jest właśnie styk owego kasyna z prawdziwą gospodarką. Gdyby w kasynie i na zasadach kasyna grali sobie sami szulerzy własnymi pieniędzmi to nie byłby to problem.
~miro
bez udziału i pozwolenia żydowskich funduszy to było by niemozliwe a żydki biegają bezkarnie

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki