REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Brytyjski sąd zdecydował, że ponad 2,5 tys. Zambijczyków otrzyma odszkodowanie

2021-02-12 10:25
publikacja
2021-02-12 10:25
Brytyjski sąd zdecydował, że ponad 2,5 tys. Zambijczyków otrzyma odszkodowanie
Brytyjski sąd zdecydował, że ponad 2,5 tys. Zambijczyków otrzyma odszkodowanie
fot. Chris Ratcliffe / / FORUM

W ramach porozumienia prowadząca kopalnie miedzi w północnej Zambii firma Konkola Copper Mines i jej brytyjski właściciel - Vedanta Resources wypłacą odszkodowania ponad 2,5 tys. mieszkańcom terenów dotkniętych zanieczyszczeniem wód spowodowanym przez wydobycie - informuje portal africanews.

Znajdujące się w okolicach miasta Chingola odkrywkowe kopalnie miedzi są największym prywatnym pracodawcą w Zambii - zatrudniają 16 tys. osób.

Działalność wydobywcza znacząco wpływa na życie okolicznej ludności, utrzymującej się głównie z rolnictwa i rybołóstwa. Toksyczne ścieki z kopalni zanieczyszczają glebę i kanały irygacyjne. Używanie zanieczyszczonej wody do picia i celów higienicznych powoduje poważne problemy zdrowotne mieszkających w pobliżu kopalni osób - relacjonuje portal.

Reprezentowani przez brytyjską kancelarię prawną mieszkańcy otaczających kopalnie wiosek, w tym ponad 600 dzieci, domagali się wypłaty odszkodowań oraz zaprzestania ciągłego zanieczyszczania zamieszkiwanych przez nich terenów.

Ponieważ firma Konkola Copper Mines została przejęta przez zarejestrowany w Londynie koncern Vedanta Resources, Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii orzekł w 2019 r., że poszkodowani przez kopalnie mieszkańcy Zambii mogą dochodzić swoich praw przed brytyjskimi sądami.

"Bez uznania swojej odpowiedzialności Vedenta Resources i Konkola Copper Mines potwierdzają, że dla pożytku lokalnej społecznośći zgodziły się na zaspokojenie wszelkich roszczeń wniesionych przeciwko nim przez zambijskich powodów" - czytamy we wspólnym oświadczeniu stron. Nie ujawniono kwoty odszkodowań.(PAP)

adj/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (2)

dodaj komentarz
humanres
zniszczyli im srodowisko naturalne a 2.5 tysiaca osob pewnie dostanie po 10k dolara na glowe czyli jak sie robi biznes w stylu post kolonialnym
and00
Nie wiem czy byłeś w Afryce, ale10k $ to dla nich to majątek wręcz niewyobrażalny

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki