REKLAMA

Brytyjczycy chcą od Google'a ponad 900 mln funtów

2021-07-29 20:00
publikacja
2021-07-29 20:00
Brytyjczycy chcą od Google'a ponad 900 mln funtów
Brytyjczycy chcą od Google'a ponad 900 mln funtów
fot. Mark Blinch / / FORUM

W imieniu 19,5 mln brytyjskich użytkowników telefonów z systemem Android wniesiono pozew o odszkodowanie w wysokości do 920 mln funtów przeciwko firmie Google. Przedmiotem pozwu są opłaty pobierane przy zakupie aplikacji - podał w czwartek serwis BBC.

W pozwie stwierdzono, że 30-proc. prowizja, jaką Google ściąga z zakupów online w sklepie z aplikacjami, jest zbyt wysoka oraz niesprawiedliwa.

Gigantowi technologicznemu zarzuca się złamanie europejskich i brytyjskich przepisów dotyczących konkurencji. Serwis BBC dodał, że sklep Google Play jest preinstalowany i połączony z innymi produktami, więc konsumenci mają niewielką możliwość wyboru i są zmuszeni do uiszczania opłat.

Zbiorowy pozew został złożony w sądzie apelacyjnym ds. konkurencji przez byłą szefową ds. polityki konsumenckiej Liz Coll. "Google stworzył rynek aplikacji na Androidzie i kontroluje go na zasadzie uchwytu podobnego do imadła" - powiedziała. "Klienci są kierowani do sklepu Google Play, a następnie nie mają innego wyjścia niż zapłacenie 30 proc. prowizji za każdym razem, gdy kupują aplikację lub robią zakupy w aplikacji" - dodała.

Google uzasadnił, że prowadzi konkurencję rynkową w sposób "prężny i uczciwy", a opłaty, które nalicza, są "porównywalne z konkurentami". "Ten pozew ignoruje korzyści i możliwości wyboru zapewniane przez Androida i Google Play, a także konkurencyjny rynek, na którym działamy" - zaznaczył Google. (PAP)

skib/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
mararok
Skarbiec zaczyna widocznie świecić pustkami :)
xxpp
Tak, patrzą łakomie na dobrze zarządzane firmy z innowacyjnymi produktami, które osiągnęły sukces. Trzeba je okraść.
xxpp
" "Klienci są kierowani do sklepu Google Play, a następnie nie mają innego wyjścia niż zapłacenie 30 proc. prowizji za każdym razem, gdy kupują aplikację lub robią zakupy w aplikacji" - dodała."

Ta pani KŁAMIE.
xxpp
Po minusach widze, że nie wiecie jak działają wasze telefony. Smutne.
xxpp
To jeszcze nic. Taka Biedronka ma 30% ,marży i trzyma klientów jak w imadle. Generalnie jakakolwiek marża, to czyste złodziejstwo. ;) Brawo UK./
januszbizensu
???
Właśnie o to chodzi, że biedronka ma marże < 10%, google ma 30% a wykonuje mniej roboty dla producentów i twórców niż taka biedra dla sprzedawców ziemniaków, żeby sprzedać ich produkt. Po prostu mają monopol i wykorzystują go, żeby trzepać z kasy mniejszych.
santoriusz
Ty w ogóle Januszu intelektu wiesz co piszesz? Najlepsze jak cymbał bierze i skrobie głupoty z pustej łepetyny. Nie chodzi o samą prowizję istota sprawy polega na tym że Google ma monopol na system i dzięki temu wali taką marżę. Gdyby na komórkach było wiele systemów to marże musiałyby spaść a tak to mogą jedynie rosnąć.
xxpp odpowiada santoriusz
Google NIE MA MONOPOLU. Każdy może kupić aplikację gdzie chce i zainstalować ją sobie w telefonie samodzielnie bez pośrednictwa google.
januszbizensu odpowiada xxpp
Poczytaj obecnie składane pozwy w Stanach, mają ponad 90% rynku i cały czas kręcą, żeby klienci i twórcy nie mieli żadnego wyboru. Ty nawet nie wiesz na jakim świecie żyjesz.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki