Branża ubezpieczeniowa obawia się podatku bankowego

Nie tylko banki, SKOK-I i firmy pożyczkowe, lecz także towarzystwa ubezpieczeniowe od 1 lutego będą płacić podatek bankowy. Instytucje te przeznaczą na niego rocznie 0,44% wartości swoich aktywów. Eksperci podkreślają, że nie odbije się to jedynie na klientach.

Podatek bankowy będzie obowiązywał krajowe i zagraniczne zakłady ubezpieczeń oraz reasekuracji, których wartość aktywów to co najmniej 2 mld zł. Dla sektora roczne obciążenie wyniesie ok. 500600 mld zł. Wprowadzenie podatku poskutkuje wzrostem cen polis ubezpieczeniowych mówi w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl Andrzej Jarczyk, prezes firmy Uniqa Polska.

Nowe obciążenie jest niewątpliwie kłopotliwe dla branży. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie będą w stanie szybko podnieść cen, bo wprowadzenie podatku nie może spowodować zmiany warunków świadczenia usług wykonywanych na podstawie umów zawartych wcześniej. Tym samym ubezpieczyciele przez pewien czas będą sami ponosić ciężar nowego podatku. Wiele firm może zacząć działać na granicy opłacalności.

Przyjęty w Polsce podatek od aktywów jest najwyższy w całej Europie. Wyższy był jedynie na Węgrzech w 2010 r. wynosił 0,5%. Węgierski przykład pokazuje jednak, że taki podatek ma bardzo negatywne konsekwencje: liczba udzielanych kredytów spadła o 1/3, co przełożyło się na spadek wzrostu gospodarczego i ubożenie społeczeństwa stwierdza ekspert.


Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 6 ~bbb

no cóż pis postanowił zaaplikować nam recesję - tylko po co??? czemu to ma służyć???

! Odpowiedz
1 1 ~Maciej

Polsce i Polakom

! Odpowiedz
0 3 ~Korektor

Drodzy redaktorzy, czytajcie co napisaliście _przed_ publikacją. "Dla sektora roczne obciążenie wyniesie ok. 500600 mld zł." Co to ma w ogóle być? Chyba 500-600 mlN zł.

! Odpowiedz
3 12 ~aaaaa

Nie banki i nie ubezpieczyciele i nie sklepy - my wszyscy zapłacimy, a szczególnie najbiedniejsi. Po co kłamać? Jest to taka sama podwyżka podatków i cen jak każda inna.

! Odpowiedz
2 12 ~tomek

Dokładnie, nie ma znaczenia czy podniesiesz podatek dochodowy, czy zwiększysz składki ZUS, czy podniesiesz VAT czy wprowadzisz podatek obrotowy - zawsze i tak zapłaci to klient końcowy czyli konsument. Tyle, że tępy lud PISowski zamiast martwić się, że im zostanie mniej kasy w portfelach, cieszy się, że ,,dokopali" bankom. A banki się śmieją, bo już przerzuciły to na klientów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 ~anonim odpowiada ~tomek

Całe szczęscie że są jeszcze tacy oświeceni ludzie jak Ty, którzy potrafią to wszystko wytłumaczyć. Powiedz rodzinom z 2 lub wiekszą ilością dzieci że 500 złotych jest nie ważne. Pewnie sam żyjesz na "garnuszku" Rodziców i pojęcia nie masz o kosztach życia w Polsce.

! Odpowiedz
2 0 ~zez odpowiada ~tomek

No tak, bo inna opcja, czyli obniżenie zysków nie wchodzi w grę prawda?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.