REKLAMA

Branża opakowań urośnie pomimo wzrostu cen surowców. Impulsem e-commerce

2021-07-23 14:48
publikacja
2021-07-23 14:48
Branża opakowań urośnie pomimo wzrostu cen surowców. Impulsem e-commerce
Branża opakowań urośnie pomimo wzrostu cen surowców. Impulsem e-commerce
/ Delikatesy Centrum

Branża opakowań, pomimo wzrostu cen surowców, urośnie w 2021 roku minimum o 8 proc. Impulsem do rozwoju pozostaje e-commerce - ocenia Santander Bank Polska.

"Bez wątpienia dziś największym wyzwaniem dla branży opakowań są rosnące ceny surowców, które mogą negatywnie odbić się na rentowności oraz sytuacji płynnościowej producentów. Szczególnie mocno poszybowały w górę ceny tworzyw sztucznych, ale rosną też koszty zakupu celulozy, metali, drewna oraz szkła, presja surowcowa dotyka obecnie całej branży opakowań" – powiedział, cytowany w komunikacie, dyrektor ds. sektora produkcji przemysłowej z Santander Bank Polska Kamil Mikołajczyk.

Jak podaje Santander, produkcja sprzedana krajowego przemysłu opakowań wzrosła w ubiegłym roku o ok. 1,3 proc., przebijając poziom 45,5 mld zł, podczas gdy spadek produkcji sprzedanej całego przetwórstwa przemysłowego wyniósł 5,2 proc.

"W 2021 roku produkcja opakowań może przyspieszyć i przekroczyć 8-proc. tempo wzrostu w skali roku, przy ok. 5-proc. wzroście całej gospodarki" - ocenia Santander BP.

W komunikacie podano, że od czerwca 2020 r. można zaobserwować wzrost zapotrzebowania na opakowania dla e-commerce i ten trend nie zwalnia. Ponadto, nie tylko wśród konsumentów, ale również wśród firm - rośnie zainteresowanie poszukiwaniem bardziej ekologicznych opakowań.

"W coraz większym stopniu kupujący w swoich wyborach zwracają się do rozwiązań uważanych powszechnie za bardziej ekologiczne. Również producenci wprowadzający wyroby na rynek i branża opakowań zauważają mocny trend ekologiczny wśród konsumentów. (...) W przypadku opakowań do najczęściej stosowanych rozwiązań proekologicznych można zaliczyć ograniczenie zużycia tworzyw sztucznych (najczęściej na rzecz papieru i tektury), udział biotworzyw lub recyklatu, opakowania wielokrotnego użytku czy wykorzystanie wypełniaczy z materiałów biodegradowalnych" – powiedziała, cytowana w komunikacie, dyrektor Polskiej Izby Opakowań Beata Pyś-Skrońska.

Santander Bank Polska podał, że jak wynika z badania oczekiwań firm w raporcie "E-commerce B2B biznes w sieci" zainteresowanie ekologicznymi opcjami dostawy wyraźnie wyprzedza to, co jest obecnie oferowane - 23 proc. klientów B2B w e-handlu preferuje ekologiczne opcje dostawy, wobec zaledwie 13 proc. sprzedawców oferujących takie rozwiązania.

Dodatkowo - jak podano - rośnie presja regulacyjna.

"Wprowadzony 1 stycznia 2021 r. podatek, w wysokości 0,80 euro za kilogram pierwotnego tworzywa sztucznego wprowadzonego do obrotu, nie ma jeszcze wpływu na branżę. Długofalowo jednak może on jeszcze mocniej przyspieszyć wzrost cen opakowań z tworzyw. Ponadto, używanie recyklatu, który jest droższy od pierwotnego surowca, będzie jedynym sposobem uniknięcia podatku, a co za tym idzie także ceny recyklatu mogą wzrosnąć" - napisano w komunikacie.

Istotną zmianą jest także dyrektywa zakazująca wprowadzania do obrotu wybranych produktów jednorazowych z tworzyw sztucznych oraz ograniczająca stosowanie styropianowych pojemników na żywność. Nie podano dotychczas ostatecznego brzmienia przepisów implementujących dyrektywę do krajowego prawodawstwa, ale może ona dotknąć do 30 proc. producentów opakowań z tworzyw sztucznych oraz do 10 proc. wolumenu produkcji, szczególnie małych i średnich firm.

"Natomiast od 1 stycznia 2023 roku ma wejść w życie reforma systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, wymagająca od producentów istotnego zwiększenia partycypowania w finansowaniu systemu gospodarki odpadami, jednak branża opakowań wciąż czeka na finalne rozwiązania legislacyjne w tym zakresie" - dodano. (PAP Biznes)

doa/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki