REKLAMA

Branża leasingowa z kolejnym wzrostem

2018-04-25 14:00
publikacja
2018-04-25 14:00

Pierwszy kwartał 2018 r. to kolejny wzrost polskiej branży leasingowej, której dynamika wyniosła 20,9 proc. Dobry wynik sektora leasingowego jest wynikiem zainteresowania przedsiębiorców finansowaniem wszystkich grup aktywów, tj. pojazdów osobowych i dostawczych do 3,5 t., środków transportu ciężkiego, maszyn i innych urządzeń (w tym IT) oraz nieruchomości.  

Zaprezentowane statystyki przez Związek Polskiego Leasingu pokazują, że pierwszy kwartał 2018 r. był kolejnym dobrym okresem dla branży. Sektor w ciągu trzech miesięcy sfinansował inwestycje o łącznej wartości 18,6 mld zł, przy dynamice całego rynku na poziomie 20,9 proc. Przedsiębiorcy sięgali po leasing przy finansowaniu pojazdów osobowych i dostawczych do 3,5 tony (46,5 proc.), środków transportu ciężkiego (27,1 proc.), maszyny i innych urządzeń w tym IT (24,7 proc.), jak i nieruchomości (1,1 proc.).

fot. / / YAY Foto

Leasing nieruchomości w dalszym ciągu stanowi najmniejszy udział w rynku, jednak co ciekawe właśnie w trym sektorze branża odnotowała największy przyrost finansowania – 45,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Natomiast wartość nowych kontraktów osiągnęła poziom 212,5 mln zł.

Najwyższą wartość nowych umów, podobnie jak w 2016 r., odnotowano w obszarze finansowania pojazdów lekkich – w I kwartale 2018r. wyniosła 8,6 mld zł przy 23,1 proc. dynamice (r/r) dla tego segmentu. Transakcje dotyczące finansowania maszyn i innych urządzeń wyniosły 4,6 mld zł przy 18,7 proc. dynamice (r/r). Na taki wynik wpłynęło głównie zainteresowanie sprzętem budowlanym (72 proc. dynamika na koniec I kw. br. r/r) oraz maszynami rolniczymi (26,9 proc. wzrost na koniec I kw. br. r/r). 

Od stycznia do końca marca 2018r. polscy leasingodawcy podpisali także nowe kontrakty, odnoszące się do takich aktywów jak m.in. ciągniki siodłowe, naczepy/przyczepy, pojazdy ciężarowe powyżej 3,5 tony, autobusy, samoloty, statki czy środki transportu kolejowego o łącznej wartości 5 mld zł. Co przełożyło się na dynamikę segmentu środków transportu ciężkiego w wysokości 18,1 proc. (r/r).

Według badań realizowanych przez Związek Polskiego Leasingu to nie koniec dobrych wyników branży. II kwartał br. ma przynieść kolejny wzrost poziomu finansowania we wszystkich segmentach rynku, w szczególności w rynku pojazdów lekkich oraz segmencie maszyn i innych urządzeń w tym IT. Dodatkowo według badanych firm leasingowych w II kwartale 2018 r. poprawi się również aktywność rynkowa. 57 proc. respondentów uważa, że liczba pracowników tej branży nie zmieni się, podczas gdy 43 proc. spodziewa się wzrostu zatrudnienia i jest to dwa razy liczniejsza grupa w porównaniu do prognoz na I kw. br. Jednocześnie branża spodziewa się stabilizacji jakości portfela.

 Katarzyna Rostkowska 

Źródło:
Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Leasing

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki