Branża leasingowa z kolejnym wzrostem

Pierwszy kwartał 2018 r. to kolejny wzrost polskiej branży leasingowej, której dynamika wyniosła 20,9 proc. Dobry wynik sektora leasingowego jest wynikiem zainteresowania przedsiębiorców finansowaniem wszystkich grup aktywów, tj. pojazdów osobowych i dostawczych do 3,5 t., środków transportu ciężkiego, maszyn i innych urządzeń (w tym IT) oraz nieruchomości.  

Zaprezentowane statystyki przez Związek Polskiego Leasingu pokazują, że pierwszy kwartał 2018 r. był kolejnym dobrym okresem dla branży. Sektor w ciągu trzech miesięcy sfinansował inwestycje o łącznej wartości 18,6 mld zł, przy dynamice całego rynku na poziomie 20,9 proc. Przedsiębiorcy sięgali po leasing przy finansowaniu pojazdów osobowych i dostawczych do 3,5 tony (46,5 proc.), środków transportu ciężkiego (27,1 proc.), maszyny i innych urządzeń w tym IT (24,7 proc.), jak i nieruchomości (1,1 proc.).

Branża leasingowa z kolejnym wzrostem
Branża leasingowa z kolejnym wzrostem (YAY Foto)

Leasing nieruchomości w dalszym ciągu stanowi najmniejszy udział w rynku, jednak co ciekawe właśnie w trym sektorze branża odnotowała największy przyrost finansowania – 45,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Natomiast wartość nowych kontraktów osiągnęła poziom 212,5 mln zł.

Najwyższą wartość nowych umów, podobnie jak w 2016 r., odnotowano w obszarze finansowania pojazdów lekkich – w I kwartale 2018r. wyniosła 8,6 mld zł przy 23,1 proc. dynamice (r/r) dla tego segmentu. Transakcje dotyczące finansowania maszyn i innych urządzeń wyniosły 4,6 mld zł przy 18,7 proc. dynamice (r/r). Na taki wynik wpłynęło głównie zainteresowanie sprzętem budowlanym (72 proc. dynamika na koniec I kw. br. r/r) oraz maszynami rolniczymi (26,9 proc. wzrost na koniec I kw. br. r/r). 

Od stycznia do końca marca 2018r. polscy leasingodawcy podpisali także nowe kontrakty, odnoszące się do takich aktywów jak m.in. ciągniki siodłowe, naczepy/przyczepy, pojazdy ciężarowe powyżej 3,5 tony, autobusy, samoloty, statki czy środki transportu kolejowego o łącznej wartości 5 mld zł. Co przełożyło się na dynamikę segmentu środków transportu ciężkiego w wysokości 18,1 proc. (r/r).

Według badań realizowanych przez Związek Polskiego Leasingu to nie koniec dobrych wyników branży. II kwartał br. ma przynieść kolejny wzrost poziomu finansowania we wszystkich segmentach rynku, w szczególności w rynku pojazdów lekkich oraz segmencie maszyn i innych urządzeń w tym IT. Dodatkowo według badanych firm leasingowych w II kwartale 2018 r. poprawi się również aktywność rynkowa. 57 proc. respondentów uważa, że liczba pracowników tej branży nie zmieni się, podczas gdy 43 proc. spodziewa się wzrostu zatrudnienia i jest to dwa razy liczniejsza grupa w porównaniu do prognoz na I kw. br. Jednocześnie branża spodziewa się stabilizacji jakości portfela.

 Katarzyna Rostkowska 

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.