REKLAMA

Branża druku 3D szuka pieniędzy

2015-12-01 04:04
publikacja
2015-12-01 04:04

Polscy producenci tzw. drukarek przestrzennych poszukają finansowania na GPW - donosi "Rzeczpospolita".

fot. / / Zortrax

Rynek drukarek 3D rośnie w dwucyfrowym tempie. Jak podaje firma badawcza Context, na świecie sprzedano już 0,5 mln egzemplarzy tych urządzeń. W 2016 r. sektor ma być wart ponad 7 mld dol., a w 2017 r. sprzedaż sięgnie 1 mln maszyn.

Na tym niezwykle perspektywicznym rynku Polska to jeden z głównych punktów na mapie. Aby utrzymać taką pozycję, krajowi producenci drukarek 3D potrzebują sporych inwestycji. Finansowanie może im zapewnić wejście na GPW.

Do debiutu na parkiecie przygotowuje się najbardziej znana polska spółka tej branży - Zortrax. Olsztyńska firma znajduje się w pierwszej dziesiątce światowych producentów takich urządzeń, a swoje produkty sprzedaje prawie w 60 krajach.

Firma wyemitowała już obligacje za 6 mln zł, a teraz zapowiada IPO (pierwsze notowanie akcji) na GPW. Oferta publiczna spodziewana jest w I połowie 2016 r. Najpóźniej w 2017 r. na GPW ma się pojawić poznańska spółka Omni3D. Jak nieoficjalnie dowiedziała się "Rzeczpospolita", giełdowe plany ma także ZMorph.

(PAP)

tpo/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~rtr
Cóż... bo to taki szał jednego sezonu. W praktyce mało użyteczny gadżet. Niczego mocnego się w tym nie wydrukuje, taki ubogi krewny obrabiarki.
~drukujmy_kaske
W Rumunii wszystkie banknoty sa plastikowe- chyba Australia ma tez takie. Bardzo fajna sprawa, nie mozna ich prawie zniszczyc - no, da sie pociac lub spalic, a poza tym to nic. Do tego rumunskie pieniadze sa podobnej wartosci jak PLN- ok, co do szczegolow, to nie jest to 1:1, ale blisko. Moze sie zastanowic nad drukowaniem tych pieniedzy W Rumunii wszystkie banknoty sa plastikowe- chyba Australia ma tez takie. Bardzo fajna sprawa, nie mozna ich prawie zniszczyc - no, da sie pociac lub spalic, a poza tym to nic. Do tego rumunskie pieniadze sa podobnej wartosci jak PLN- ok, co do szczegolow, to nie jest to 1:1, ale blisko. Moze sie zastanowic nad drukowaniem tych pieniedzy na tych cudownych drukarkach 3D?

A tak na powaznie juz, to jak panstwu brakuje pieniedzy, to sobie spokojnie je drukuje. Moze tak samo powinni moc zwykli ludzie?
~Adamek630
Pieniedzy szuka się u klientów.
~Andzej
Zortrax nie jest producentem, zamawiają je w Chinach.
~zez
Drukarki 3D to kolejna bańka spekulacyjna na ktorej najwiecej zarobia banksterzy z Wall Street. Drukarka 3D to taka zabawkowa obrabiarka CNC. Normalne obrabiarki CNC w przemysle uzywane sa od kilkudziesieciu lat...
~ccc odpowiada ~zez
co więcej żaden producent z Europy w dłuższym terminie nie ma raczej szans na konkurencję z azjatami, chinami, tajwanem, koreą, czy jakąś indonezją ... generalnie utopione pieniądze ... a wyceny oczywiście kosmiczne ...
~WL odpowiada ~zez
Chyba przeciwieństwo obrabiarki. Obrabiarka odcina kawałki materiału, drukarka 3D nanosi je w odpowiednie miejsca.
A wykonanie np. sfery na obrabiarce jest chyba niemożliwe?
~zez odpowiada ~WL
Sa dwa rodzaje tych zabawkowych drukarek 3D, jedna nanosi material a druga odcina. Problem w tym ze ten "material" to plastik...

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki