REKLAMA

Branson chce wyprzedzić Bezosa w kosmosie. Akcje Virgin Galactic mocno w górę

Michał Żuławiński2021-07-02 08:15analityk Bankier.pl
publikacja
2021-07-02 08:15
Branson chce wyprzedzić Bezosa w kosmosie. Akcje Virgin Galactic mocno w górę
Branson chce wyprzedzić Bezosa w kosmosie. Akcje Virgin Galactic mocno w górę
fot. BRENDAN MCDERMID / / FORUM

Akcje Virgin Galactic mocno podrożały w handlu posesyjnym po tym, jak ogłoszono, że Richard Branson poleci w kosmos 9 dni przed Jeffem Bezosem.

Kosmiczny wyścig miliarderów nabiera rumieńców. Wczoraj światowe media obiegła informacja dotycząca załogowego lotu organizowanego przez Jeffa Bezosa. Najbogatszy człowiek świata ma polecieć 20 lipca, a wraz z nim na pokładzie znajdzie się 82-letnia Wally Funk, która przechodziła szkolenie w NASA w latach 60., lecz nigdy nie dołączyła do grona astronautów.

Założyciel Amazona wyruszy w przestrzeń kosmiczną za sprawą rakiety New Shepard wyprodukowanej przez należącą do niego firmę Blue Origin. Akcje kosmicznej spółki Bezosa nie są notowane na giełdzie, zaś biznes Amazona jest niepomiernie większy od kosmicznych eksperymentów jego założyciela, toteż żadnej reakcji na tych walorach być nie mogło.

Inaczej ma się sprawa w przypadku innego miliardera chcącego podbijać kosmos. Mowa o Richardzie Bransonie i jego Virgin Galactic. Akcje tej spółki w handlu posesyjnym podrożały wczoraj o 27 proc., choć w trakcie zwykłej sesji straciły 6 proc.

Powodem (nomen omen) niemal pionowego ruchu w górę była informacja o planowanym locie kosmicznym Bransona. Brytyjski miliarder ma wystartować 11 lipca, a więc 9 dni przed Jeffem Bezosem.

 Po ponad 16 latach badań, budowania i testowania Virgin Galactic znajduje się w awangardzie komercyjnego przemysłu kosmicznego, który otworzy kosmos dla ludzkości i zmieni świat na dobre. Jestem zaszczycony, mogąc uwiarygodnić misję naszych astronautów oraz zagwarantować, że naszym klientom zapewnimy unikalne doświadczenie – stwierdził Branson w oświadczeniu.

Podczas gdy Branson i Bezos ścigają się na polu „kosmicznej turystyki” (czyli relatywnie krótkich lotów), Elon Musk udowodnił, że jest w stanie zabrać ludzi na orbitę – w wypadku misji SpaceX chodziło jednak nie o „zwykłych ludzi”, lecz o astronautów NASA. Z wypowiedzi Muska wynika jednak, że i on zamierza czerpać zyski z kosmicznej turystyki komercyjnej.

Spółka założyciela Tesli wygrała ostatnio kontrakt na budowę statku kosmicznego, którego zadaniem będzie dostarczenie astronautów na Księżyc – ma się to stać do 2024 r. Już teraz wiadomo, że misja na srebrny glob będzie wstępem do wysłania ludzi na Marsa. Ma się to stać najprawdopodobniej na początku następnej dekady

Michał Żuławiński

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
jenak
Naiwniaczki chcą zwiać z łez padołu. Może mają jakieś koszmarne sny o krwawej rewolucji. Ile można tam na górze przebywać?
langdon25
A Sasina nie zaproszą ? ma 70mln w kieszeni - na bilet w klasie economy powinno styknąć .

Polska by odetchnęła - jednego pisuara szkodnika byłoby mniej.
distefano
Tekst zerżnięty z jakiegoś anglojęzycznego źródła - skyrocket zostało przetłumaczone jako pionowy ruch w górę, ale "nomen omen" już tutaj nie pasuje.
kochan
I bardzo dobrze. Tacy ludzie popychają świat do przodu.
Zwykłe szaraczki chcą tylko się napchać i pooglądać coś w magicznym pudełku.
Najlepiej lubią oglądać jak "ich" milionerzy lepiej kopią piłkę od "cudzych" milionerów...
distefano
Po części masz rację, ale często jest tak, że ci najbogatsi uwsteczniają świat poprzez jakieś chore ideologie które sobie ubzdurali. Zobacz sobie np. jak wyglądało społeczeństwo amerykańskie w latach 60-tych. Teraz to jest dzicz - pokolenie płatków śniegu, masowe grabienie sklepów, walczące feminazi, miesiąc dumy,Po części masz rację, ale często jest tak, że ci najbogatsi uwsteczniają świat poprzez jakieś chore ideologie które sobie ubzdurali. Zobacz sobie np. jak wyglądało społeczeństwo amerykańskie w latach 60-tych. Teraz to jest dzicz - pokolenie płatków śniegu, masowe grabienie sklepów, walczące feminazi, miesiąc dumy, 50 płci, narkomania, bezdomność, podzielone społeczeństwo, itd. Przecież to nie szaraczki to zrobiły, tylko najbogatsi za pomocą mediów.
kochan odpowiada distefano
Jeden najbogatszy nie jest równy innemu.
Czy to się komuś podoba czy nie, to cały postęp ludzkości opiera się kilku na wyjątkowych i często ekstrawaganckich jednostkach a nie na masie co chce jedynie mieć wygodnie pod tyłkiem.
jenak
Żona Bezosa (ex) właśnie wpłaci na konto 280 organizacji 2,8 mld dolarów. Dlaczego im płaci, dlaczego tak dużo i co one z tym zrobią, pozostawiam wyobraźni forum.
carlito1
Je kapusta, je zabawa :)!!! Jak się nie ma miedzi to się na d****ie siedzi :)
janekmaly
zabawy dla miliarderów
janekmaly
aha, wszystkie te ich zabawy powinny być obarczone limitami CO2, 50eur od każdej tony. Zwykły szarak ma oczywiście płacić to w ramach ceny za prąd, a ci się bawią i trują na potęgę.

Powiązane: Kosmos: przemysł, loty, badania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki