REKLAMA

Bosak wezwał rząd do usunięcia tzw. opłaty dennej

2020-06-22 12:58, akt.2020-06-22 13:43
publikacja
2020-06-22 12:58
aktualizacja
2020-06-22 13:43
Bosak wezwał rząd do usunięcia tzw. opłaty dennej
Bosak wezwał rząd do usunięcia tzw. opłaty dennej
fot. Krzysztof Zatycki / / FORUM

Kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak wezwał w poniedziałek w Iławie (woj. warmińsko-mazurskie) rząd Zjednoczonej Prawicy do usunięcia tzw. "opłaty dennej". Jak podkreślił, rząd obiecał poprawić pomyłkę w ustawie dot. podatku wodnego, ale do tej pory tego nie zrobił.

Bosak podczas spotkania z mieszkańcami Iławy odniósł się do tzw. "opłaty dennej" - podatku naliczanym za użytkowanie gruntów pokrytych wodami, m.in. za plaże czy pomosty.

Zdaniem kandydata Konfederacji "rząd pomylił się przy ustanawianiu podatku wodnego i ustanowił dziesięć razy wyższą stawkę +opłaty dennej+, niż pierwotnie było to ustalone i konsultowane podczas odpowiednich komisji sejmowych i konsultacji społecznych". Według Bosaka "minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk przyznał się do pomyłki i obiecał znowelizować rozporządzenie, a do dzisiaj tego nie zrobił". "Pierwotnie podatek miał wynosić 0,89 zł od m2, a po pomyłce z przesunięciem przecinka wynosi 8,90 zł za m2" - wyjaśnił Bosak.

Polityk wezwał rząd Zjednoczonej Prawicy do "usunięcia podatku dennego". "Wzywam rząd, żeby przestał udawać, że pomaga branży turystycznej przez bon turystyczny i żeby przywrócił elementarny zdrowy rozsadek w kwestii opodatkowania działalności gospodarczej, w szczególności prowadzonej nad wodą" - podkreślił.

Wskazał także na problem odprowadzania podatku wodnego do spółki Wody Polskie. "W tym przypadku stroną, do której trzeba odprowadzać ten podatek, jest spółka Wody Polskie. Trzeba zawierać specjalne umowy z tą spółką, jest cały szereg stawek podatkowych, zależnych od rodzaju prowadzonej działalności, i kwestią uznaniową jest zakwalifikowanie danej przystani do stawki" - powiedział Bosak.

Według niego "w wyniku nałożenia opłaty dennej okazało się, że właściciele przystani mogą rozbierać pomosty". "W wyniku pomyłki nie opłaca się konserwować infrastruktury wodnej" - zauważył. Bosak zadeklarował, że nigdy nie podpisze ustaw, dających rządowi, albo spółce państwowej kompetencje do nakładania podobnych podatków jak opłata denna.

Zadeklarował też, że jako prezydent nie podpisze żadnych ustaw dających tego typu kompetencje jak opisane przez niego czy to rządowi, czy jakiekolwiek spółce państwowej jak Wody Polskie. "Jest to po prostu odbywające się w świetle prawa bezprawie, niszczenie ludzi, którzy przy pomocy swojej pasji wspierają działalność przynoszącą radość czy dającą wypocząć wszystkim Polakom" - dodał.

Pytany przez dziennikarzy o rządowy bon turystyczny ocenił, że to "kiełbasa wyborcza".

"Rząd wyspecjalizował się w przedstawianiu nowego rodzaju rozdawnictwa przed każdymi wyborami. Odkrył, że da się kupić wyborców za ich własne pieniądze. My przedstawiamy w to miejsce usunięcie absurdu podatkowego, który tłamsi branżę turystyczną a który rząd zapowiadał w zeszłym roku, że usunie a czego nigdy nie zrobił. Mówimy o podatku dennym"- wskazał.

Podkreślił, że "to pokazuje jak ogromny chaos panuje w rządzie". Wskazał, że "branża turystyczna, jeśli byśmy obniżyli VAT, zyskałaby i byłoby to rozwiązanie pod wieloma względami prostsze i bardziej racjonalne niż bon turystyczny".

autorzy: Iwona Pałczyńska, Agnieszka Libudzka

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki