Borys: 145 tys. firm otrzymało 30 mld zł wsparcia z tarczy

W ciągu dwóch i pół tygodnia wypłaciliśmy wsparcie w wysokości 30 mld zł, otrzymało je 145 tys. firm, a w poniedziałek uzyskało je 20 tys. przedsiębiorstw - poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju na wtorkowej konferencji PFR.

(fot. Roman Bosiacki / FORUM)

"W ciągu dwóch i pół tygodnia wypłaciliśmy wsparcie w wysokości 30 mld zł 145 tys. przedsiębiorców. Wczoraj w rekordowym dniu - tylko jednego dnia wsparcie uzyskało aż 20 tys. przedsiębiorstw. Są to mikroprzedsiębiorstwa, małe, średnie przedsiębiorstwa, które stanowią podstawę polskiej gospodarki. Ponad 100 tys. mikroprzedsiębiorstw otrzymało już wsparcie w ramach tarczy finansowej, ponad 30 tys. małych i średnich przedsiębiorstw otrzymało subwencje finansowe" - mówił Borys na konferencji „Tarcza dla polskich firm i pracowników. Forum gospodarcze Polskiego Funduszu Rozwoju”, w której wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz przedstawiciele przedsiębiorców.

Borys podkreślał, że firmy, które skorzystały z pomocy, działają w istotnych dla kraju branżach. Jak wyszczególnił, przedsiębiorstwa z branży ochrony zdrowia i pomocy społecznej otrzymały pomoc w wysokości ponad 700 mln zł, a z branży edukacyjnej i naukowej - finansowanie w wysokości ponad 1,5 mld zł. Dodał, że program działa do końca lipca, zapraszając do współpracy wszystkie firmy.

"Chcemy także uruchomić wkrótce wsparcie dla dużych firm, czekamy na zgodę Komisji Europejskiej na udzielanie tego finansowania" - poinformował.

Premier sądzi, że w ciągu kilku dni KE wyda zgodę na uruchomienie pomocy dla dużych firm

Premier Mateusz Morawiecki sądzi, że w ciągu kilku dni Komisja Europejska powinna wydać zgodę na uruchomienie programu pomocowego dla dużych firm - wynika z wypowiedzi premiera podczas konferencji „Tarcza dla polskich firm i pracowników. Forum gospodarcze Polskiego Funduszu Rozwoju”.

"Jesteśmy gotowi, chcemy się trzymać reguł europejskich. Tam bardzo szybko zapadają decyzje pomocowe dla wielkich zachodnioeuropejskich przedsiębiorstw, natomiast my musimy dłużej czekać. Naciskamy i jestem dobrej myśli" - powiedział Morawiecki.

"Sadzę, że w ciągu kilku dni ten problem załatwimy" - dodał.

Polski Fundusz Rozwoju przedstawił na początku kwietnia program pomocowy o wartości 100 mld zł, skierowany do przedsiębiorstw, które ucierpiały wskutek pandemii koronawirusa. Do mikrofirm trafi 25 mld zł, do małych i średnich firm 50 mld zł, a do dużych przedsiębiorstw 25 mld zł.

Do tej pory KE wyraziła zgodę na programy dla mikrofirm i MŚP w sumie za 75 mld zł, które są w trakcie realizacji przez PFR. 

Tarcza Finansowa to program Polskiego Funduszu Rozwoju, mający na celu wsparcie przedsiębiorców, których działalności ucierpiały na skutek sytuacji gospodarczej związanej z pandemią COVID-19. Warunkiem zgłoszenia się do programu jest odnotowanie spadku przychodów ze sprzedaży o co najmniej 25 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutego w porównaniu do miesiąca poprzedniego, bądź analogicznego miesiąca roku ubiegłego. Wartość Tarczy Finansowej to 100 mld zł.(PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ skr/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 edwinn

Pomoc z tarczy to nieoceniony ratunek dla wielu, bo aby firma istniała musi być przepływ gotówki. Dla zaoszczędzenia sobie stresu i nerwów najlepiej samemu zapoznać się z całym regulaminem za strony PRF a potem się go trzymać.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne