Boris Johnson chce zawieszenia parlamentu. Funt słabnie

Informacja o planach premiera Borisa Johnsona dotyczących zawieszenia prac parlamentu negatywnie odbiła się na kursie brytyjskiej waluty.

(fot. Express Syndication / MEGA)

Brytyjski rząd zwrócił się do Tajnej Rady W. Brytanii z wnioskiem o pięciotygodniowe zawieszenie obrad parlamentu i rozpoczęcie w połowie października nowej sesji - podały w środę media za źródłami. Ma to utrudnić opozycji próby zablokowania wyjścia kraju z UE. Według spekulacji rządowy plan zakłada, że parlament miałby wznowić obrady zgodnie z planem w środę, 3 września, ale zakończyć je już kilka dni później, 9 września. Posłowie zostaliby wówczas zmuszeni do ponad miesięcznej przerwy w pracy przed mową tronową 14 października, w której królowa Elżbieta II przedstawiłaby plany legislacyjne nowego rządu Borisa Johnsona.

Takie rozwiązanie pozwoliłoby Downing Street na znaczące ograniczenie czasu, który mieliby do dyspozycji przeciwnicy opuszczenia Unii Europejskiej próbujący znaleźć rozwiązanie prawne zmuszające rząd do zmiany strategii w sprawie brexitu i wykluczenia wyjścia ze Wspólnoty bez umowy.

Corbyn chce spotkania z królową ws. zawieszenia parlamentu

Lider brytyjskiej opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn zwrócił się w środę do królowej Elżbiety II z prośbą o spotkanie w celu wyrażenia stanowczego sprzeciwu wobec rządowego wniosku o zawieszenie obrad parlamentu na pięć tygodni tuż przed wyjściem kraju z UE.

Polityk ocenił złożoną przez premiera Borisa Johnsona propozycję jako "konstytucyjny skandal" i "nieakceptowalne" rozwiązanie, które ma pozwolić rządowi na pozostawienie sobie otwartej opcji opuszczenia Wspólnoty bez umowy mimo sprzeciwu ze strony parlamentarnej opozycji.

Jednocześnie pięciotygodniowe zawieszenie obrad pozostawiałoby możliwość ewentualnego zatwierdzenia nowej umowy wyjścia z UE, gdyby premierowi Johnsonowi udało się doprowadzić do renegocjacji dotychczasowego porozumienia. Brytyjscy negocjatorzy spodziewają się, że kluczowe rozmowy w tej sprawie odbędą się na szczycie Rady Europejskiej 16 października.

Media informowały, że w środę rano część członków Tajnej Rady Wielkiej Brytanii, instytucji doradczej monarchy, wybrało się do Balmoral, gdzie Elżbieta II przebywa na wakacjach, aby uzyskać jej zgodę na to rozwiązanie. Krytycy wskazują jednak, że taki scenariusz grozi bezpośrednim zaangażowaniem tradycyjnie neutralnej w kwestiach politycznych królowej w spór wokół brexitu.

Ewentualne rozpoczęcie nowej sesji parlamentu w połowie października doprowadziłoby prawdopodobnie do głosowania nad przyszłością rządu Johnsona: politycznie wymagane jest sprawdzenie, czy gabinet dysponuje większością głosów w Izbie Gmin.

Downing Street nie komentowało w środę rano doniesień mediów w tej sprawie.

Informacje o planach Borisa Johnsona wywołała jednoznaczną reakcję rynku walutowego. Kurs GBP/USD obniża się o 0,7 proc., do poziomu 1,2175 USD. Osłabienie funta widać także na parze ze złotym – GBP/PLN zniżkuje do 4,815 zł. Oba poziomy wciąż są wyraźnie wyższe niż na początku sierpnia, kiedy funt kosztował 4,63 zł i 1,2019 dolara.

(Bankier.pl)

Jeszcze we wtorek ugrupowania opozycyjne zobowiązały się do współpracy w celu powstrzymania zawieszenia obrad parlamentu, ostrzegając, że byłoby to "niedemokratyczną zniewagą" brytyjskiego systemu politycznego i doprowadziłoby do "historycznego kryzysu konstytucyjnego".

Jak argumentowano, "jakakolwiek próba powstrzymania parlamentu przed kontynuowaniem obrad, aby wymusić bezumowny brexit, spotka się z silnym i szerokim demokratycznym oporem". Nie wykluczono też próby przegłosowania wotum nieufności dla rządu Johnsona w pierwszych dniach września.

MZ/ PAP (Jakub Krupa)

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 7 sztos1

funt słabnie ...... hmmm dp pln rosnie jak szalony . W 2 tygodnie ca 5%

! Odpowiedz
12 10 talmud

teraz niech trump z czaputowiczem nalozy na uk sankcje za lamanie tfu "demokracji" zamrozi johnsonowi wszystkie aktywa w banku .....& "kwestia oczywista" dla "wolnych myslacych nietrolli" johnson to ruski agent niezbicie na to wskazuje jego .....imie

! Odpowiedz
7 16 tristans

jeszcze wojna domowa im tam wybuchnie. Za broń chwycą przeciwnicy umowy, przeciwnicy przeciwników, przeciwnicy przeciwników przeciwników. W końcu wszyscy będą się nawzajem szlachtować, bo każdy będzie jakimś przeciwnikiem.

! Odpowiedz
39 32 kubaczerwo

i bardzo dobrze w końcu ktoś mądry kto nie chce żeby UE okradał jego kraj

! Odpowiedz
6 20 tristans

żaden złodziej nie chcę się dzielić z innym złodziejem

! Odpowiedz
2 49 d-oro

Jesli zawieszenie parlamentu stanie sie faktem to brexit bezumowny jest prawie przesadzony.Wtedy dopiero na rynkach zaczna sie cuda.

! Odpowiedz
17 36 ajwaj

Na skali obciachu "nie-wolnego" swiata brakuje juz miejsca.

Skonczy sie odejsciem Irlandi-Pln, Szkocji i Terytoriów Zamorskich = bylych kolonii, od bylej "Wielkiej" Brytaniii

! Odpowiedz
12 13 nostromo25

Nie, skonczy sie odejsciem Wielkiej Brytanii od UE i to wszystko. Takze szykuj juz masc na oparzenia.

! Odpowiedz
5 12 anna_domagalczyk

I dobrze.Po paru miesiącach/latach zobaczymy, czym skończył się ten eksperyment. W WB pewnie będzie dla nas taniej. Szkocja i Irlandia - zobaczymy. Może USA pomoże anglikom, choć jeśli nie będzie możliwości wjazdu tylną drogą na rynki UE, to pewnie się wycofa.

! Odpowiedz
4 1 ajwaj odpowiada nostromo25

oparzyles sie
to nie tutaj

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
GBP/PLN -0,39% 4,9505
2019-10-21 07:14:00
USD/PLN 0,13% 3,8371
2019-10-21 07:10:00
EUR/PLN 0,17% 4,2816
2019-10-21 07:11:00
EUR/USD -0,11% 1,1158
2019-10-21 07:10:00
CHF/PLN 0,18% 3,8900
2019-10-21 07:11:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil