REKLAMA

Boom na spalarnie odpadów

2020-10-16 06:50
publikacja
2020-10-16 06:50
fot. KaliAntye / Shutterstock

Przedsiębiorcy palą się do inwestycji w termiczne przekształcanie odpadów. W blokach startowych są np. Budimex i Remondis - podaje piątkowy "Puls Biznesu".

"332 kg — tyle zebranych śmieci przypadło w 2019 r. na jednego mieszkańca Polski. To o 7 kg więcej niż w 2018 r. Przedsiębiorcy i samorządy szukają recepty na rozwiązanie problemu zalewu odpadów. Jednym z rozwiązań jest rozwój rynku termicznego przekształcania odpadów. Pomóc w tym może przedstawiony przez Ministerstwo Klimatu projekt zmian w ustawie o utrzymaniu porządku i czystości w gminach" - wskazano.

Jak napisano, "nie będzie maksymalnego 30-procentowego limitu na termiczne przekształcanie odpadów i budowa planowanych spalarni nie będzie uzależniona od wpisania na rządową listę".

"Propozycja nowelizacji przepisów dotyczących gospodarki odpadami przynajmniej częściowo odpowiada na głosy branży. Z zadowoleniem odnotowujemy zniesienie dotychczasowych ograniczeń w zakresie realizacji instalacji termicznego przekształcania odpadów. Wejście w życie przepisów w zaproponowanym kształcie będzie oznaczać odblokowanie możliwości realizacji przez Grupę Budimex projektów spalarniowych — do tej pory wstrzymanych przez ograniczenia regulacyjne" — twierdzi Karolina Szymczak, dyrektor działu prawnego FBSerwis, czyli spółki Budimeksu, której zadaniem jest m.in. rozwój na rynku odbioru i zagospodarowania odpadów.

Wskazano, że "ambitne plany rozwoju ma także wytrawny gracz na śmieciowym rynku, czyli Remondis". "Grupa zarządza w Europie 16 instalacjami do odzysku energii z odpadów, o łącznej wydajności ponad 4 mln ton/rok. Zdobyte doświadczenie zamierza wykorzystać w Polsce i wybudować nowoczesne zakłady m.in. w woj. śląskim, łódzkim czy kujawsko-pomorskim" - zapowiedziano. (PAP)

ksi/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
janekmaly
haha, spalarnie odpadów to mamy średnio co 2 tygodnie. Jesteśmy śmietniskiem Europy, przyjeżdżają do nas śmieci z Włoch, Niemiec, UK. Oczywiście pod płaszczykiem recyklingu, który wiadomo jak wygląda - przypadkowo samozapłon. To jest dopiero ekologia.
Za kilka lat czeka nas zalew zużytymi akumulatorami z "ekologicznych" aut.
mkx
i panele "ekologiczne" też przyjadą.

Powiązane: Śmieci - segregacja, recykling

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki