Boni: szkoły powinny uczyć programowania

W polskich szkołach powinno się uczyć podstaw programowania komputerowego - uważa były minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. W liście skierowanym do minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej proponuje listę działań, które ułatwią wprowadzenie takich zajęć.

"Tak jak umiejętność pisania i czytania jest ważna, tak samo będzie ważna umiejętność programowania, jako element naszej komunikacji z innymi. Może nie powinniśmy czekać tylko zacząć się przygotowywać do wdrażania tych umiejętności w polskich szkołach. Uważam, że cywilizacyjnie i obywatelsko jest to bardzo ważne przedsięwzięcie" - powiedział w środę w Warszawie Boni przekazując dziennikarzom list skierowany do szefowej resortu edukacji.

Jak napisał Boni, dobre wyniki polskich uczniów w badaniach PISA to odpowiedni moment do podjęcia dalszych działań edukacyjnych w tym wprowadzenia nauki programowania do szkół. "Został tym samym przygotowany grunt pod następne ważne kroki dla edukacji, związane z jednej strony z personalizacją nauczania, z drugiej zaś z uświadomieniem sobie, jakie kompetencje ma dawać uczniom polska szkoła w szybko zmieniającym się świecie" - podkreślił w liście były szef MAC.

Rzecznik prasowy ministerstwa edukacji narodowej Joanna Dębek powiedziała PAP, że postulaty zawarte w liście Boniego są ważne i godne uwagi. "Czekamy na ten list i na pewno się z nim zapoznamy. Projekt Cyfrowa Szkoła na pewno jest jednym z priorytetowych działań ministerstwa edukacji narodowej. Uważamy, że dalsza cyfryzacja polskich szkół to nie tylko obowiązek, ale także naturalna kolej rzeczy w dzisiejszych czasach" - dodała Dębek.

I dodał, że obecny rozwój internetu wkracza w nową fazę, dlatego tak ważne są różne działania na rzecz edukacji medialnej, rozwoju świadomości internetu. "Ale dlatego też, w tym samym czasie musimy uzmysłowić sobie, co powinniśmy ze świata cyfrowego widzieć w sposób najbardziej praktyczny. Toteż uczenie sztuki kodowania, nauka podstaw programowania staje się tak ważna" - napisał w liście Boni.

Boni zaznaczył, że naukę programowania należy wprowadzić do szkół stopniowo. Zaproponował także w liście podjęcie działań, które miałyby doprowadzić do wprowadzenia do szkół podstaw programowania. Były szef MAC wskazał, że należy przyjrzeć się podobnym działaniom w innych krajach np.: w Estonii, Wielkiej Brytanii czy Finlandii, wyciągnąć wnioski z pilotażowych programów nauki programowania w szkołach, Boni wymienił tu pilotażowy program "Mistrzowie Kodowania" zrealizowany przez firmę Samsung pod patronatem m.in. MAC.

Były szef MAC wskazał także, że należy przygotować kalendarz wprowadzenia nauki programowania w szkołach w perspektywie 3-5 latm, a także określić, ile osób w Polsce dzisiaj może uczyć programowania i jakie są w tym zakresie kompetencje nauczycieli. Boni zadeklarował także chęć współpracy przy tym projekcie. (PAP)

krm/ mlu/ jbr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~kosmo

Proszę, kwestia budżetu - https://www.ematador.pl/pl/p/Raspberry-PI-2-model-B-900MHz-Quad-Core-1-GB-RAM/774 Ale popieram - akurat inwestowanie w tym kierunku jest dobrym pomysłem, bo daje po prostu potencjał.

! Odpowiedz
0 0 ~PanJaBu

Ale ten człowiek mądry, dać go europarlamentu.
Politycy z POlski i ich dzieci nie powinny kraść i się łajdaczyć kto za.

! Odpowiedz
0 0 ~Opozot

Do nauki programowania wystarczy komputer, (np Raspberry Pi), monitor, system operacyjny, opcjonalnie Internet. Większoć szkół ma pracownie komputerowe. W czasach dofinansowań UE niektóre placówki mają sprzęt Apple. Wydaje mi się, że realia w Polsce nie są aż tak surowe, że nie jesteśmy w stanie wprowadzić nauki programowania do szkół.
Polecam odwiedzić strony:

www.code.org

www.codeacademy.com

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~tptak

Były to mądry.

Ja pierwszy kontakt z programowaniem miałem w podstawówce, potem w liceum. Mało tego było, ale dość, żeby zacząć.
Jeśli ktoś to ubił - cóż, nie skomentuję.

Oczywiście uważam, że na matematyce, fizyce, chemii uczniowie powinni uczyć się sposobów rozwiązywania problemów, a nie samego, manualnego rozwiązania problemu. Na przykład programując. Ale programowanie jako sztuka dla sztuki jest tak samo bezwartościowe jak jak polityka rowerowa w Krakowie (działanie bez określonego celu).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Biszkopt

Szkoła powinna uczyć czegoś bardziej praktycznego niż programowanie:
Analiza dzieł literackich, fauna i flora tybetu, skład mitochondrium, kwarki....

! Odpowiedz
0 0 ~smuteczek

Pomysł ciekawy, ale nie w Polsce to nie wypali. Mimo, że są języki programowania dla dzieci, albo nauk programowania blokowego. To niestety Polskie realia na to nie pozwolą i tylko zniszczą chęć dalszej nauki i studiowania kierunków inżynierskich

! Odpowiedz
1 0 ~heh

Boni pacanie widać że nie masz POjęcia o programowaniu.

! Odpowiedz
0 0 ~Pan Marian

Bezsens. Poza tym podstawy programowania są w szkole na informatyce w postaci Baltiego i innych tego typu programów, nawet są próby nauki algorytmów, ale co z tego? Poza tym to tylko strata pieniędzy i ustawione przetargi.

! Odpowiedz
0 0 ~zlosliwa ironia

Szkoly nie maja podstawowych pomocy naukowych i niejednokrotnie bazuja na pirackim oprogramowaniu, a to wynika z biedy oswiaty! Pana Boniego zdrowo ponioslo, nie ma chlop kontaktu z rzeczywistoscia a pobozne zyczenia moze wpisac do ksiegi pomyslow i obietnic rzadu ignorantow i nieukow!

! Odpowiedz
0 0 ~Wrocławianin

Boni sobie poczyta bo życia chłop nie zna, wieczna impreza z Donaldinio.
http://wdolnymslasku.pl/wydarzenia/7-na-dolnym-slasku-w-biedaszybach-pracuja-nawet-dzieci
To nie koniaczek z cygarem w dłoni tylko sercówka.

! Odpowiedz

GPW: największe wzrosty i spadki

SUNEX 5,2400 11,2%
CFI 0,5100 10,6%
DREWEX 0,3300 9,3%
POZBUD 1,7000 -19,8%
EVEREST 0,9000 -14,3%
PRIMETECH 1,1200 -14,1%
Akcje: 137 wzrosło, 154 spadło, 78 bez zmian.
Wolumen: 37 784 652 akcji, obrót: 712 175 132 zł
Aktualizacja: 2019-05-21 17:04:59