REKLAMA
WAŻNE

Bon turystyczny także dla dzieci rodziców pracujących za granicą

2020-07-15 17:34, akt.2020-07-15 18:19
publikacja
2020-07-15 17:34
aktualizacja
2020-07-15 18:19
fot. LeManna / Shutterstock

Bon turystyczny zostanie rozszerzony na dzieci rodziców pracujących za granicą - wynika z przyjętych w środę przez Sejm części poprawek Senatu do prezydenckiej ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Bon będzie miał wartość 500 zł na każde dziecko; w przypadku dzieci niepełnosprawnych - 1 tys. zł.

200 tys. beneficjentów więcej

W środę Sejm poparł ponad połowę (37 z 65) poprawek, jakie do ustawy zaproponował wcześniej Senat. Większość z nich miała charakter legislacyjny i doprecyzowała przepisy ustawy. Teraz ustawa o Polskim Bonie Turystycznym trafi do podpisu prezydenta.

Najważniejszą poprawką, na którą zgodził się Sejm było rozszerzenie beneficjentów bonu turystycznego o dzieci rodziców, którzy pracują za granicą i pobierają tam zasiłki na dzieci wyższe niż 500 zł. Według szacunków, dzięki temu rozwiązaniu, bonem objętych zostanie dodatkowe 150-200 tys. dzieci.

Nie dla emerytów

Sejm odrzucił senacką poprawkę, by bonem objąć również emerytów i rencistów. Według Senatu, rozwiązanie to wychodziło naprzeciw oczekiwaniom tej grupy społecznej i miało stanowić wymierne wsparcie finansowe, zwłaszcza w odniesieniu do osób pobierających niskie świadczenia emerytalno-rentowe. W trakcie prac nad ustawą zarówno w parlamencie jak i w mediach, przedstawiciele partii rządzącej przypominali, że emeryci zostali objęci w tym roku 13. emeryturą, a są też zapowiedzi co do wypłaty 14.

Sejm poparł ponadto poprawkę uwzględniającą w ustawie podmioty świadczące imprezy turystyczne i usługi hotelarskie mające rachunki w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.

Posłowie poparli też inną zmianę, która zobliguje ministra właściwego ds. turystyki, by do 31 sierpnia 2021 r. oraz do dnia 31 sierpnia 2022 r. przedstawił informację Sejmowi ws. realizacji ustawy o Polskim Bonie Turystycznym.

Sejm nie zgodził się jednak, by - jak chciał Senat - bonem mogły się rozliczać także podmioty oferujące usługi turystyczne oraz osoby korzystające z tych usług. Chodzi np. o przewodników. W trakcie prac nad ustawą tę poprawkę popierał Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Większości nie zdobyła też poprawka, której celem było ograniczenie z 1 proc. do 0,5 proc. kwoty środków, jakie popłyną do ZUS za obsługę bonu turystycznego.

Celem ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, której inicjatorem był prezydent Andrzej Duda jest wsparcie polskich rodzin oraz branży turystycznej, która szczególnie ucierpiała z powodu koronawirusa.

Bon turystyczny będzie przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów tak, jak w przypadku Programu 500 plus. Świadczenie w formie bonu - w wysokości 500 zł - będzie przysługiwało osobom pobierającym świadczenie wychowawcze 500 plus oraz dla dzieci umieszczonych w rodzinnej lub instytucjonalnej pieczy zastępczej. W przypadku dzieci niepełnosprawnych świadczenie będzie dwa razy wyższe i wyniesie 1000 zł.

Jak otrzymać polski bon turystyczny

Bon nie będzie miał formy gotówkowej, środki nie będą wpłacane na konta rodziców. Będzie to cyfrowe świadczenie udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z którego rozliczać będą się mogli przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, które zarejestrują się w Polskiej Organizacji Turystycznej.

Resort rozwoju tłumaczył, że bon będzie można otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak w przypadku 500 plus. Zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Bon będzie można wykorzystać w Polsce do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Bon ma objąć imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego.

Według Ministerstwa Rozwoju z bonu skorzysta ok. 6,5 mln dzieci w wieku do 18 lat. Wartość pomocy sięgać będzie 3,5 mld zł. Bonem będzie można płacić wielokrotnie do 31 marca 2022 roku. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ drag/

Źródło:PAP
Tematy

OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
ajmagik
Mostowy dobrze myśli. Rodzice pracujący za granicą przyjadą na urlop i żeby wydać to co zawiera bon, wyjadą do jego hoteli. Nie jakiś emeryt co nie daje napiwku a taki zza granicy, co to eurami rzuca. Ten bon nie jest żadną pomocą Polakom, a kolesiom milionerom z hotelami. najpierw wymyślili tysiąc zł dla tych co mają Mostowy dobrze myśli. Rodzice pracujący za granicą przyjadą na urlop i żeby wydać to co zawiera bon, wyjadą do jego hoteli. Nie jakiś emeryt co nie daje napiwku a taki zza granicy, co to eurami rzuca. Ten bon nie jest żadną pomocą Polakom, a kolesiom milionerom z hotelami. najpierw wymyślili tysiąc zł dla tych co mają mniej niż 5200 a teraz dla zagranicznych robotników. Emeryt im po co? Jeszcze weźmie i okulary sobie kupi albo zęby podleczy, a Mostowy co z tego ma? I tak Polska stacza sie na dno wymoszczone kolesiostwem, rozdawnictwem, kłamstwami i władzą niepodzielnej Jadźki z ambony na Jasnej Górze.
plutorek
Bon turystyczny. Ile czasu i pracy sejm, senat i całe zastępy urzędników musieli poświęcić żeby przygotować taką ustawę a potem ZUS żeby to wykonać? Otrzymają ją też rodzice dzieci pracujących za granicą? Wszystkich czy, tylko tych co pracują w UE? Wykorzystać można tylko w miejscach z państwowego katalogu. Bon turystyczny. Ile czasu i pracy sejm, senat i całe zastępy urzędników musieli poświęcić żeby przygotować taką ustawę a potem ZUS żeby to wykonać? Otrzymają ją też rodzice dzieci pracujących za granicą? Wszystkich czy, tylko tych co pracują w UE? Wykorzystać można tylko w miejscach z państwowego katalogu. Wszystko centralnie sterowane. Czy my już tego nie mieliśmy kiedyś?
428ustka
dajcie mi 500 co miesiac na piwo bo jest cieplo i trzeba duzo pic dla tych co pracuja na hali produkcyjnej 35stopni co miesiac 500PLUS my tu nie lezymy

Powiązane: Bon turystyczny – 500 zł na wakacje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki