REKLAMA

Blok gazowo-parowy PGE w Gorzowie oddany do użytku

2017-02-02 11:45
publikacja
2017-02-02 11:45

Blok gazowo-parowy w należącej do PGE Elektrociepłowni Gorzów został oddany do użytku - podała PGE w komunikacie prasowym.

/ PGE

Blok ma 138 MW elektrycznych i 100 MW cieplnych. Inwestycję w formule „pod klucz” wykonało konsorcjum firm Siemens oraz Siemens Industrial Turbomachinery AB.

"Grupa PGE konsekwentnie inwestuje w rozwój i modernizację konwencjonalnych jednostek wytwórczych opartych na paliwach kopalnych. Oddawany właśnie do eksploatacji nowy blok gazowo-parowy w Elektrociepłowni Gorzów doskonale wpisuje się w to działanie. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii zapewniamy odbiorcom niezawodną i tanią energię elektryczną oraz ciepło, zmniejszając jednocześnie wpływ na środowisko" – powiedział cytowany w komunikacie prezes PGE Henryk Baranowski.

Prezes PGE: Chcemy być największą firmą w tej części Europy

Chcemy, by Polska Grupa Energetyczna była największym i najnowocześniejszym przedsiębiorstwem energetycznym w tej części Europy - podkreślił w czwartek prezes Grupy Henryk Baranowski podczas otwarcia nowo powstałego bloku w Elektrociepłowni Gorzów.

Szef PGE podkreślił, że otwarcie nowego bloku w Elektrociepłowni Gorzów to element strategii firmy, a inwestycja ma też wymiar lokalny. "Lokalny, bo zapewniamy ciepło i energię dla Gorzowa. Zapewniamy je w sposób ekologiczny. To jest najnowocześniejsza jednostka tego typu w Polsce" - zaznaczył prezes.

Uruchomienie bloku znacznie ograniczy emisję szkodliwych spalin i pyłów do powietrza. Blok jest opalany głównie zaazotowanym gazem. Gaz ten pochodzi m.in. z należącej do PGNiG kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego "Lubiatów" znajdującej się kilkadziesiąt kilometrów od Gorzowa Wlkp.

Drugim wymiarem inwestycji - jak wskazał Baranowski - jest gospodarka. "Staramy się realizować nasze mega inwestycje. (...) Oddanie instalacji w Gorzowie jest pierwszym krokiem". Jak mówił PGE realizuje je w taki sposób, aby przyczyniały się do rozwoju gospodarczego kraju i regionu.

"Chcemy, aby PGE była największym, najnowocześniejszym przedsiębiorstwem energetycznym w tej części Europy" - powiedział prezes Baranowski.

Przypomniał, że PGE realizuje inwestycje w Opolu, Turowie, planuje także rozbudowę Elektrowni Dolna Odra.

Premier o bezpieczeństwie energetycznym

Bezpieczeństwo energetyczne, oparcie energetyki o własne źródła oraz konkurencyjność i nowoczesność to przesłanki, na których opiera się strategia energetyczna rządu - mówiła w czwartek w Gorzowie Wielkopolskim premier Beata Szydło.

W czwartek premier uczestniczyła w otwarciu nowego bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Gorzów będącej oddziałem PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA.

Jak zaznaczyła Beata Szydło, strategia energetyczna rządu opiera się na dwóch przesłankach. Pierwszą z nich jest bezpieczeństwo energetyczne. "Bezpieczeństwo energetyczne oznacza, że chcemy być niezależni, chcemy opierać naszą energetykę o nasz własne źródła" - mówiła.

Druga przesłanka - kontynuowała premier - to konkurencyjność i nowoczesność, "to, co będzie sprawiało, że Polska energetyka będzie oparta o nowoczesne technologie, dająca miejsca pracy, bezpieczna; czyste technologie, które będą, chroniły również nasze środowisko".

Celem rządu - mówiła - jest "gospodarka oparta o nowoczesny przemysł i nowoczesne technologie".

"Dzisiaj jesteśmy w obiekcie, który służy energetyce, ale przecież energetyka to również powiązanie z górnictwem, z węglem, to gaz i to w szerokim wymiarze bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju" - mówiła szefowa rządu.

Premier podkreśliła, że to przykład tego, jak rząd będzie zmieniać polską gospodarkę, "w którym kierunku podążać będzie polski przemysł". Jak zaznaczyła, w programie odpowiedzialnego rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego rząd PiS bardzo wiele uwagi poświęcają odbudowie polskiego przemysłu.

mzk/ mmd/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~Dżejms
Trzeba samemu robić. Niemcom się opłaca a nam nie? Dobrze płacić to rozgarnięci wrócą do kraju.
~Pytanie
Wszystko gra tylko czy nie ma juz polskich firm budowlanych.To przykład jak dotacje wracają do Niemiec.
~niepelnosprawny_org
"Prezes PGE: Chcemy być największą firmą w tej części Europy" - przy odpowiednich technologiach, troche pogłówkowania i bez potrzeby wielkich wydatkow i jesteście najwieksza w europie...
~Misio
Budowa rozpoczeta w 2014 przez PO. A brocha próbuje spijać śmietankę.
Ale co ja się dziwię. Przecież to pislam.
~Boguś
A z bloku gazowo - parowego w Stalowej Woli (PełO) to też będzie co spijać? Nie sądzę!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki