REKLAMA

Blisko połowa sektora MŚP spodziewa się pogorszenia koniunktury

Dominika Florek2020-08-20 13:11redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-08-20 13:11
fot. Drazen Zigic / Shutterstock

Negatywne nastroje przedsiębiorców utrzymują się w kolejnym kwartale. Blisko połowa osób prowadzących działalność obawia się pogorszenia koniunktury jesienią.

Przedsiębiorcy z sektora mikro, małych i średnich firm nie patrzą z optymizmem w przyszłość. Wskaźnik nastrojów KERNA utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie od 2009 roku. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Keralla Research w trzecim kwartale wskaźnik wyniósł -83,77 pkt i jest o niecałe 5 punktów lepszy od wyniku z ubiegłego kwartału.

/ fot. Na podstawie danych z sierpniowego "Raportu z badania mikro, małych i średnich przedsiębiorstw " / Karella Research

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą wyżej niż w minionym kwartale oceniły aktualną sytuację swoich firm. Wpłynęło to na wyższą wartość wskaźnika. Jednak blisko połowa z ankietowanych przedsiębiorców z niepokojem patrzy w przyszłość. 47,4 proc. osób biorących udział w badaniu obawia się, że jesienią sytuacja związana z pandemią COVID-19 wpłynie negatywnie na koniunkturę. W drugim kwartale 2020 r. pogorszenia sytuacji gospodarczej spodziewało się 50,6 proc. przedsiębiorców. Jak wskazują autorzy badania, regresu spodziewają się przede wszystkim przedstawiciele firm handlowych oraz usługowych.

– Skłonność przedsiębiorców MŚP do inwestycji na trzeci kwartał utrzyma się również na stosunkowo niskim poziomie. Index ZAIR uzyskuje 67,22 pkt. na minusie, czyli o 9,66 pkt. mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku, choć nieco lepiej niż kwartał temu. Spadek skłonności inwestycyjnej notujemy w każdym z ośmiu subindeksów dotyczących inwestycji, z wyjątkiem zatrudnienia. Tu trwa walka o utrzymanie miejsc pracy. Natomiast firmy, które deklarują inwestowanie w środki trwałe, jeszcze w tym kwartale wymieniają głównie nowe maszyny oraz nowe oprogramowanie – czytamy we wnioskach Instytutu Keralla Research.

Niemal co trzeci właściciel firmy z sektora mikro, małych i średnich spodziewa się, że sytuacja ekonomiczna ich biznesu w ciągu najbliższych 3 miesięcy pogorszy się. Natomiast z optymizmem w przyszłość patrzy ponad 11 proc. ankietowanych przedsiębiorców.

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki