REKLAMA

Blik idzie w ślady Google – płatność jednym kliknięciem w telefonie

Michał Kisiel2016-06-29 15:15analityk Bankier.pl
publikacja
2016-06-29 15:15
Blik idzie w ślady Google – płatność jednym kliknięciem w telefonie
Blik idzie w ślady Google – płatność jednym kliknięciem w telefonie

Już za kilka miesięcy pierwsze banki zaproponują swoim klientom możliwość znacznego uproszczenia płatności za zakupy w sieci. Proces będzie przypominać logowanie do konta Google z tzw. dwuskładnikowym zabezpieczeniem. Na ekranie telefonu pojawi się prośba o potwierdzenie transakcji, a klient nie będzie musiał przepisywać kodu.

Tydzień temu Google wprowadził możliwość potwierdzania prośby o zalogowanie do konta poprzez kliknięcie w powiadomienie wyświetlane na telefonie. Do tej pory użytkownicy, którzy chcieli dodatkowo zabezpieczyć się przed włamaniem mieli do wyboru przepisywanie do formularza na stronie internetowej kodu wysyłanego SMS-em lub jednorazowego hasła generowanego przez aplikację Google Authenticator („token”). Takie uproszczone mobilne potwierdzenia oferują od pewnego czasu także inni – np. menedżer haseł LastPass.

Spółka Polski Standard Płatności, operator systemu Blik, już kilka miesięcy temu zapowiadała wprowadzenie podobnego rozwiązania. Celem jest uproszczenie zakupów w sieci. Do tej pory płatność Blikiem polegała na przepisaniu kodu z aplikacji mobilnej do internetowego formularza na stronie sklepu i potwierdzeniu operacji na telefonie. Nowy „Blik na jeden click” skróci proces – pierwszy krok nie będzie już potrzebny.

„Wymogiem koniecznym, aby uruchomić metodę akceptacji jednym kliknięciem jest wyrażenie zgody na taką formę transakcji dla danego sklepu internetowego. Po wyrażeniu zgody, profil klienta w sklepie internetowym czy urządzenie z którego korzysta zostaną powiązane poprzez BLIK z kontem bankowym, z którego będzie akceptowana transakcja, a opcja płatności zostanie zapisana jako preferowany sposób transakcji. Przy każdej następnej płatności BLIKIEM użytkownik otrzyma jedynie komunikat z aplikacji bankowej z prośbą o potwierdzenie transakcji” – mówi Jacek Klukowski z Polskiego Standardu Płatności.

Przy większych kwotach operacja będzie musiała być zatwierdzona kodem PIN. „Poziomy autoryzacji płatności będą zależne od banku, który ma na względzie rekomendacje regulatorów dotyczące bezpieczeństwa transakcji internetowych” – wskazuje Jacek Klukowski. Wprowadzenie nowego schematu wymagać będzie wdrożenia po stronie banków i aktualizacji aplikacji bankowości mobilnej. Przedstawiciel PSP zapowiada, że pierwsze instytucje zaoferują szybką ścieżkę płatności w najbliższych miesiącach.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~iza
W Getin Noble aplikacja mobilna jest za darmo do pobrania dostępna też na telefoniach z Windowsem. Wcale nie takie trudne.
~kajetan
Takie płatności nie są obowiązkowe, to po co ubolewać, ja akurat jestem za nowymi technologiami. Getin Noble też z nimi przyspiesza.
~adriana
W Getin Noble nowocześnie, mobilnie np.szybko opłacisz fakturę, wystarczy zeskanować kod aparatem i przelew sam się wypełnia
~lidka
to fakt, widac u nich zmiany na lepsze
~asdf
po co mi to??? żeby łatwiej bez namysłu dokonywać durnych zakupuów, a może na kliknięcie będzie można zastawić dom i mieszkanie, to będzie rewolucja, dziękujemy ci google, pseudo ułatwienia :((
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~qq
Po co? Żeby zmniejszyć czujność i dać 100% szansę złodziejom?
~aston
no i elegancko bo przepisywać ten kod to trochę się dłużyło :)
~bertsi odpowiada ~aston
Zgadza się. Przepisanie bez błędu kodu jest zbyt trudne dla większości "młodych zdolnych i z dużych miast".
~aa odpowiada ~bertsi
Kopiuj wklej nie działa?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki