REKLAMA

Blik, czyli 5 sposobów na płatności

Michał Kisiel2016-12-06 07:00analityk Bankier.pl
publikacja
2016-12-06 07:00

Transakcje w sklepach, w sieci, wypłaty w bankomatach - 6-cyfrowy kod kryje w sobie sporo możliwości. Systemu Blik można także użyć do innych zadań, np. rozliczeń pomiędzy osobami fizycznymi. Przedstawiamy mniej i bardziej znane opcje, które kryje w sobie polski standard płatności mobilnych.

Z systemu Blik w swoich aplikacjach mobilnych korzystać mogą klienci kilku banków – Alior Banku, Banku Millennium, Banku Zachodniego WBK, ING Banku Śląskiego, mBanku, PKO Banku Polskiego, Getin Banku oraz marek Orange Finanse i T-Mobile Usługi Bankowe. Ze statystyk publikowanych przez NBP wynika, że klienci najchętniej korzystają z 6-cyfrowego kodu jako sposobu na wypłatę gotówki w bankomatu. To jednak nie jedyna sytuacja, w której warto sięgnąć po telefon.

fot. / / BZ WBK

Zakupy w sieci, nawet jednym kliknięciem

Polacy korzystający z e-sklepów jeszcze kilka lat temu najchętniej wybierali płatność gotówką przy odbiorze towaru. Coraz większe grono zwolenników mają jednak transakcje elektroniczne, a Blik dobrze sprawdza się jako płatnicze narzędzie w internecie.

Po skompletowaniu koszyka wystarczy wybrać Blik jako sposób uregulowania należności. Na stronie pojawi się formularz, w którym należy wpisać kod wygenerowany w aplikacji mobilnej. Transakcję potwierdzamy na telefonie, np. podając ustalony wcześniej PIN. Już dziś w niektórych przypadkach można skrócić proces, zapamiętując przeglądarkę lub sklep jako zaufany. Wtedy wystarczy potwierdzenie operacji w aplikacji mobilnej, a wpisywanie kodu nie jest już konieczne. Na razie dostęp do zakupów na jeden klik mają klienci tylko jednego z banków, ale z biegiem czasu będą z niego mogli korzystać wszyscy.

W sklepie bez portfela

Płatności Blikiem przyjmują również sklepy stacjonarne z różnych branż – od drogerii do stacji benzynowych. Takich punktów jest już ponad 150 tysięcy. Dzięki aplikacji mobilnej można wybrać się na zakupy bez portfela.

Przy kasie należy poinformować sprzedawcę, że płacimy Blikiem. Następnie wpisujemy kod na terminalu i potwierdzamy operację w aplikacji mobilnej. Na ekranie telefonu pojawi się potwierdzenie, a sprzedawca wyda nam wydruk z terminala.

Bankomat bez karty

Bardzo podobnie do płatności w sieci przebiega proces wypłaty z bankomatu. W pierwszej kolejności wybieramy opcję pobrania gotówki z kodem Blik, a następnie wpisujemy 6 cyfr wygenerowanych w aplikacji. Wypłatę potwierdzamy na swoim telefonie, podając kod PIN.

W ciągu pierwszego półrocza 2016 roku z możliwości wypłaty bez karty Polacy skorzystali ponad 1,2 mln razy. Blika obsługują maszyny Banku Zachodniego WBK, ING Banku Śląskiego, Banku Millennium, PKO BP, Planet Cash i sieci Euronet.

Szybki przelew do znajomego

Schemat Blik pozwala także na szybkie przesyłanie pieniędzy pomiędzy osobami fizycznymi. Przelewy P2P nie wymagają znajomości numeru konta odbiorcy, wystarczy numer telefonu. Transfer zlecamy z aplikacji mobilnej banku i tym razem kod Blik nie jest potrzebny. Wystarczy wybrać z książki adresowej adresata, podać kwotę i dodatkowe informacje (np. tytuł).

Przelewy Blik obsługuje system Express Elixir, ten sam, który odpowiada za natychmiastowe transfery zlecane w bankowości internetowej w wielu bankach. Pieniądze trafiają do odbiorcy w kilka sekund, a transakcja jest darmowa.

Czeki, ale bez papierowych wad

O papierowych czekach zdążyliśmy już zapomnieć, ale miały one kilka ciekawych zalet. Pozwalały np. wypłacić wskazanej przez posiadacza rachunku osobie określoną kwotę w gotówce. Podobną możliwość dają czeki Blik – kody, które mają wyznaczony okres ważności i mogą być przekazane innej osobie.

Czeki generuje się w aplikacji mobilnej, ustanawiając najpierw osobny kod PIN zabezpieczający transakcje. Przygotowany kod może zostać użyty w bankomacie, w sklepie albo w transakcji online. W momencie płatności nie musimy mieć przy sobie telefonu i dostępu do sieci.

Komentarz Partnera

BLIK w bankowości mobilnej Banku Zachodniego WBK cieszy się dużą i stale rosnącą popularnością. Najczęściej wykorzystywaną funkcją jest wypłata z bankomatu bez karty, za pomocą 6-cyfrowego kodu BLIK. Klientów w tej funkcji najbardziej cieszy brak dodatkowych prowizji podczas korzystania z obcych bankomatów. Drugą, równie przydatną funkcją jest przelew na telefon – czyli przekazanie pieniędzy na konto bankowe odbiorcy podając numer telefonu. Rosnącym wykorzystaniem cieszy się również zastosowanie kodów BLIK podczas płatności w sklepach internetowych, a także w tych stacjonarnych. BLIK oferuje jeszcze jedną formę płatności – czeki. Są to 9-cyfrowe kody z terminem ważności, którym nadajemy PIN. Skorzystamy z nich bez połączenia z internetem i logowaniem do aplikacji zarówno płacąc w sklepie jak i wypłacając z bankomatu. Do zmiany dotychczasowych nawyków płatniczych przekonywać mogą liczne promocje związane z funkcjami BLIK, które regularnie pojawiają się na stronie Banku Zachodniego WBK i BLIKa.

Bartosz Kaźmierczak, specjalista bankowości mobilnej i internetowej w Banku Zachodnim WBK

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~AndrzejO
Polubiłem BLIK. Przede wszystkim do wypłacania pieniędzy w bankomatach. Mniej więcej tak samo trudno czy łatwo jak kartą, a dużo bezpieczniej i nie ma żadnych opłat (np. mBank wprowadza opłaty za wypłatę poniżej 100 zł). Bardzo przydatny do płacenia na allegro i przy zakupach internetowych (o ile sklep dopuszcza BLIK). Prościej, Polubiłem BLIK. Przede wszystkim do wypłacania pieniędzy w bankomatach. Mniej więcej tak samo trudno czy łatwo jak kartą, a dużo bezpieczniej i nie ma żadnych opłat (np. mBank wprowadza opłaty za wypłatę poniżej 100 zł). Bardzo przydatny do płacenia na allegro i przy zakupach internetowych (o ile sklep dopuszcza BLIK). Prościej, szybciej i bezpieczniej niż przelew bankowy. Dalej, przy małych kwotach - wygodny i szybki przelew na telefon. Ma jeden duży plus: może być zrealizowany szybko, co niekiedy ma znaczenie.Nie musimy czekać na fizyczny przelew realizowany przez bank, adresat wie, że pieniądze już są i może je sobie przelać. I na koniec - płatność w sklepie. Taka sobie. Kartą szybciej, zwłaszcza zbliżeniowo, i łatwiej. Ale może być nieoceniony, gdy nie mamy karty, a mamy smartfona, którego przecież nosimy zawsze. :)
~niepelnosprawny_org
to mi się podoba, blik mryg i zapłacone...
w końcu banki dogadały sie co do sensownej płatności, bedzi z górki, nie można było tak od razu, tylko każdy bank chciał być najlepszy ze swoją płatnością - mógł być, ale pycha zasłania wiekszość argumentów...
~plebs
przy tak malych platnosciach tylko gotowka. nie ma sensu dzielic sie informacja o sobie z bankiem, skoro banki handluja tymi informacjami
~adsasd
Blik w sklepie to jest kompletna porażka. Czasem korzystam z tego rozwiazania przy wypłacie z bankomatu i do tego nadaje się doskonale.
Mam pytanie: Od roku lub dłużej słysze że trwają pracę nad rozwiązaniem które pozwoli płacić Blik-iem zbliżeniowo przy użyciu telefonu. Już dawno prace miały być na ukończeniu.

Może o
Blik w sklepie to jest kompletna porażka. Czasem korzystam z tego rozwiazania przy wypłacie z bankomatu i do tego nadaje się doskonale.
Mam pytanie: Od roku lub dłużej słysze że trwają pracę nad rozwiązaniem które pozwoli płacić Blik-iem zbliżeniowo przy użyciu telefonu. Już dawno prace miały być na ukończeniu.

Może o tym warto byłoby napisać a nie o tym co jest dla wszystkich oczywiste.
~Pawel1
nie wiem w czym trudnosc , korzystalem czasami, zamiast karty wciskasz klawisz F1 na terminalu, pozniej zamiast pina dajesz 6 cyfrowy numer z telefonu. Dostaejsz info zwrotne na telefonie czy akceptujesz transakcje. Klikasz ok i odchodzisz od kasy.
Karta moze latwiej ale nei cierpie jak mi transakcja wisi w systemie przez tydzien.
nie wiem w czym trudnosc , korzystalem czasami, zamiast karty wciskasz klawisz F1 na terminalu, pozniej zamiast pina dajesz 6 cyfrowy numer z telefonu. Dostaejsz info zwrotne na telefonie czy akceptujesz transakcje. Klikasz ok i odchodzisz od kasy.
Karta moze latwiej ale nei cierpie jak mi transakcja wisi w systemie przez tydzien. A tak szybko i co najwazniejsze taniej bo nei ma oplaty dla visy czy mastercarda.
~KAAR
tutaj raczej android pay lub karty mobilne zbliżeniowe nfc
~niepelnosprawny_org odpowiada ~Pawel1
moze jak nie ma zasięgu to sms od razu nie przychodzi?
~mhm odpowiada ~Pawel1
Kpisz?

„zamiast karty wciskasz klawisz F1 na terminalu, pozniej zamiast pina dajesz 6 cyfrowy numer z telefonu. Dostaejsz info zwrotne na telefonie czy akceptujesz transakcje. Klikasz ok i odchodzisz od kasy.”
— i to ma być konkurencja dla zbliżenia karty lub telefonu?! ROTFL

„co najwazniejsze taniej bo nei ma oplaty
Kpisz?

„zamiast karty wciskasz klawisz F1 na terminalu, pozniej zamiast pina dajesz 6 cyfrowy numer z telefonu. Dostaejsz info zwrotne na telefonie czy akceptujesz transakcje. Klikasz ok i odchodzisz od kasy.”
— i to ma być konkurencja dla zbliżenia karty lub telefonu?! ROTFL

„co najwazniejsze taniej bo nei ma oplaty dla visy czy mastercarda”
— w jakich to sklepach płacąc Blikiem płacisz mniej?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki