Błaszczak: W projekcie budżetu 2017 są pieniądze na podwyżki dla funkcjonariuszy

W projekcie budżetu na 2017 rok są pieniądze na zakup nowocześniejszego sprzętu oraz na podwyżki dla funkcjonariuszy - powiedział w poniedziałek minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak (fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)

Błaszczak odznaczył tego dnia 39 funkcjonariuszy policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu, którzy uratowali życie ludzkie lub zdrowie. Otrzymali Krzyże Zasługi za Dzielność oraz Medale za Ofiarność i Odwagę.

Szef MSW zwrócił uwagę podczas uroczystości, że w projekcie budżetu na 2017 roku są pieniądze m.in. na podwyżki dla mundurowych. "Te fundusze dają gwarancje zarówno zakupu nowoczesnego sprzętu, jak i modernizacji posterunków policji, ale też strażnic straży pożarnej, strażnic Straży Granicznej. I co niezwykle istotne, są to fundusze, które pozwolą na przeprowadzenie podwyżek dla funkcjonariuszy służb już od pierwszego stycznia 2017 roku. To będą podwyżki, które spowodują, że funkcjonariusze będą otrzymywali godne wynagrodzenie" - podkreślił.

Jego zdaniem, zwiększenie środków na modernizację służb i podwyżki dla funkcjonariuszy przełoży się na polepszenie bezpieczeństwa.

Błaszczak zaznaczył, że obejmując urząd ministra za cel postawił sobie odtworzenie "etosu służby". "To jest proces, ale niewątpliwie ten proces zachodzi, czego dowodem były Światowe Dni Młodzieży. Funkcjonariusze polskich służb byli pomocni pielgrzymom. Ten fakt został przez pielgrzymów doceniony. Po raz pierwszy w historii naszego kraju zdarzyło się, że pielgrzymi wiwatowali na cześć polskiej policji, na cześć funkcjonariuszy służb, którzy są odpowiedzialni za bezpieczeństwo" - twierdził minister.

Szef MSWiA podziękował wyróżnionym funkcjonariuszom m.in. za "ofiarność w pełnieniu służby". "Chciałbym podziękować za to, że jesteście funkcjonariuszami z powołania. Za to, że bardzo poważnie traktujecie składaną przysięgę. (...) Taka postawa daje gwarancje tego, że obywatele naszego kraju mogą czuć się bezpieczni" - mówił do mundurowych.

"Spotykam się dziś w gronie ludzie niezwykłych. Ludzi, o których możemy powiedzieć, że są bohaterami, ludzi, którzy narażając własne bezpieczeństwo zadbali o zdrowie życie innych. Ludzi, którzy odznaczają się etosem służby" - zwrócił się do odznaczonych funkcjonariuszy.

Według projektu ustawy budżetowej, wydatki MSWiA na podległe mu służby, bezpieczeństwo i ochronę przeciwpożarową wyniosą w 2017 roku 11,2 mld zł. To o ponad 300 mln zł więcej niż w bieżącym roku. W ubiegłym tygodniu projekt budżetu pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych.

W projekcie przyszłorocznego budżetu zarezerwowano także środki na podwyżki dla służb podległych MSWiA. Przewiduje to program modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020 o łącznej wartości 6,5 mld zł. Modernizacja obejmie: policję, SG, PSP i BOR. Program przewiduje inwestycje, zakup sprzętu oraz podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników służb podległych MSWiA od 1 stycznia 2017 r. w wysokości 250 zł. Podwyżki obejmą ok. 150 tys. funkcjonariuszy i ok. 30 tys. pracowników cywilnych.(PAP)

pż/ wkt/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~sobaka

Dobrze karmiony pies nie ugryzie.

! Odpowiedz
0 1 ~poldek

"Według projektu ustawy budżetowej, wydatki MSWiA na podległe mu służby, bezpieczeństwo i ochronę przeciwpożarową wyniosą w 2017 roku 11,2 mld zł. To o ponad 300 mln zł więcej niż w bieżącym roku."

"podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników służb podległych MSWiA od 1 stycznia 2017 r. w wysokości 250 zł. Podwyżki obejmą ok. 150 tys. funkcjonariuszy i ok. 30 tys. pracowników cywilnych." Łącznie 540 mln zł.

Zwiększenie wydatków o 300 mln zł, w tym 540 mln zł na podwyżki. Czyli 240 mln zł mniej na inwestycje, modernizacje strażnic i posterunków, wyposażenie funkcjonariuszy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~yogi

niby tak ale np w policji cywile zarabiają takie grosze, że to po prostu wstyd aby to dalej tolerować-np w komandach wojewódzkich cywile maja po 1300-1400 zl na ręke po 25 latach pracy. korpus służby cywilnej nie miał podwyżek przez 7 lat po/psl i teraz 2 rok za pisu=razem 9 lat. to chociaż pracownicy msw może jakieś ochłapy dostaną.a często to właśnie dzięki cywilom to wszystko jakoś się kręci

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~ajatolach odpowiada ~yogi

bo to jest państwo policyjne cywile mają tylko płacić podatki na urzędniczą rasę panów

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.