REKLAMA

Black Friday pomógł Wall Street

2016-11-28 09:11
publikacja
2016-11-28 09:11
Black Friday pomógł Wall Street

NYSE i NASDAQ kończyły handel w piątek o 19:00, więc teoretycznie nic istotnego nie powinno się było wtedy wydarzyć. Jednak był to tzw. Czarny Piątek, na podstawie którego ocenia się skłonność Amerykanów do zakupów. Wtedy to bowiem sieci sprzedaży notują największe zyski w roku i wychodzą na plusy.

Kolejki po przecenione towary zazwyczaj robią duże wrażenie i nieco poprawiają nastroje na rynkach. Tym razem mogły być nieco mniejsze, bo wiele zakupów przeniosło się do Internetu, ale i tak to właśnie akcje sieci sprzedaży detalicznej pomagały indeksom.

Mimo krótszego handlu pojawiły się dane makro. Saldo obrotów towarowych USA w październiku wykazało deficyt w wysokości 61,99 mld. USD (oczekiwano 59,2 mld). Opublikowano też odczyt wstępny indeksu PMI dla sektora usług w listopadzie. Indeks wyniósł 54,7 pkt. (oczekiwano 54,8 pkt.). Nie miało to żadnego wpływu na nastroje.

Na Wall Street mogły w piątek oddziaływać czynnik polityczne, które zapewne doprowadziły do osłabienia dolara. Okazało się bowiem, że być może Partia Zielonych w USA zbierze wystarczająco dużo pieniędzy, żeby doprowadzić do ponownego przeliczenia głosów w Michigan i Pensylwanii (na Wisconsin już pieniądze zebrano).

Czy ta sztuka się uda powinniśmy już wiedzieć w nocy z poniedziałku na wtorek Jeśli w tych 3 stanach zacznie się ponowne liczenie głosów (a na to się zanosi) to niepewność polityczna znowu będzie szkodziła rynkom. W piątek tego wpływu na akcjach nie było widać, bo rzeczywiście prawdopodobieństwo tego, że liczenie zmieni wynik wyborów jest znikome. Ale gdyby jednak tak się stało to w USA rozpoczęłoby się coś na kształt rewolucji…

Indeksy wzrosły nieznacznie i stały w miejscu kreśląc linię poziomą. Ostatnie minuty tej połówkowej sesji pozwoliły jednak na ustanowienie nowych rekordów przez główne indeksy (wzrosty były mniejsze od pół procenta).

GPW w piątek zachowywała się bardzo dziwnie. Kompletny spokój na innych giełdach nie zmuszał do sprzedaży akcji, a jednak indeksy osuwały się. Po pobudce w USA WIG20 tracił już jeden procent. Szczególnie mocno taniały akcje Pekao, co mogło sygnalizować jakiś przeciek w sprawie transakcji PZU-NFR-UCI.

Być może jednak chodziło po prostu o wypowiedź z czwartkowego wieczora wicepremiera Morawieckiego dla PAP, w której mówił on o końcowej fazie negocjacji i o tym, że „zobaczymy, czy się uda dogadać z partnerami (...) jeszcze w tym roku", co mogło sygnalizować, że transakcja jest przesądzona. Tak czy inaczej to pociągnęło w dół cały sektor bankowy.

Przed rozpoczęciem sesji w Stanach indeksy zaczęły się powoli podnosić, ale dopiero fixing zmniejszył skalę strat. WIG20 stracił 0,61%, a MWIG40 0,38%. Nie zmieniło to jednak wydźwięku tygodnia - indeksy wyraźnie w tym czasie wzrosły.

Piątkowa korekta jest już poza nami. Dzisiaj rynki upajać się będą wynikami sprzedaży detalicznej w USA oraz czekaniem na Cyber Monday. To teoretycznie powinno rzeczywiście poprawiać nastroje, ale sektor sprzedaży detalicznej w USA zyskał już bardzo dużo przed Dniem Dziękczynienia. Bardzo prawdopodobne jest więc to, że może się rozpocząć realizacją zysków, a wtedy GPW nie będzie miał fundamentu do zwyżki.

Piotr Kuczyński

Główny Analityk

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki