REKLAMA

Bitcoinowy ETF zadebiutował. Bitcoin blisko szczytów

Michał Żuławiński2021-10-20 08:49analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-20 08:49
fot. Tom Stepanov / / Shutterstock

Po latach oczekiwań, na nowojorskiej giełdzie wreszcie pojawił się bitcoinowy ETF, który jednak bezpośrednio w bitcoiny nie inwestuje. Sama kryptowaluta znajduje się blisko historycznych maksimów.

ProShares Bitcoin Strategy ETF – bo tak nazywa się pierwszy amerykański ETF odwzorowujący notowania bitcoina – zamknął pierwszy dzień na parkiecie wzrostem o 4,8 proc., do poziomu 41,94 USD za jednostkę. Jak informuje serwis Coindesk, pierwszego dnia do funduszu napłynęło 570 mln dolarów. Obroty przekroczyły miliard dolarów, co – jak wyliczył Bloomberg – było drugim najlepszym debiutem ETF w historii. Z kolei według agencji Reuters, handel zdominowany był przez drobnych inwestorów oraz firmy zajmujące się handlem wysokich częstotliwości (HFT), zaś duzi gracze póki co trzymali się z daleka..

- 1993 r. przeszedł do historii jako rok debiutu ETF-ów na akcje, 2002 r. jako rok debiutu ETF-ów na obligacje, a 2004 r. ETF-ów na złoto. 2021 r. będzie pamiętany jako rok, w którym ruszył pierwszy ETF powiązany z kryptowalutami – oświadczył Michael Sapir, prezes ProShares.

Warto dodać, że nowy ETF nie inwestuje bezpośrednio w bitcoiny, tylko w kontrakty futures notowane na chicagowskiej giełdzie towarowej CME. Same napływy do funduszu nie przekładają się więc wprost na wzmożony popyt na bitcoiny, choć zdecydowanie optymistycznie wpływają na sentyment wokół kryptowalut. Dodatkowy popyt na bitcoiny może być natomiast związany z innymi transakcjami, np. hedgingiem czy arbitrażem.

Dowodem może być fakt, że w dniu debiutu nowego ETF-a, notowania samego bitcoina ponownie wzrosły i znajdują się już bardzo blisko historycznych notowań. Jeden bitcoin wyceniany jest na 63 730 USD wobec rekordu na poziomie 64 889 USD, który odnotowany został w kwietniu tego roku.

CoinDesk

Mariaż ETF-ów z kryptowalutami przez długie miesiące budził kontrowersje w amerykańskim nadzorze. Debiut ProShares Bitcoin Strategy ETF możliwy był dzięki temu, że Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) nie wykorzystała 75-dniowego okresu na zajęcie stanowiska wobec nowego produktu. Zgodnie z prawem, możliwy był więc jego debiut.

W bieżącym miesiącu w SEC złożone zostały także dokumenty dotyczące kryptowalutowych ETF-ów od firm Invesco, Valkyrie Investments i VanEck. Jeżeli i w ich przypadku SEC nie zabierze głosu, wkrótce doczekamy się kolejnych tego typu instrumentów, które wyemitowane zostały już m.in. w Kanadzie i Europie Zachodniej. Warto dodać, że o uruchomienie kryptowalutowego ETF-a już 8 lat temu starali się bracia Winklevoss, jednak SEC blokował ich inicjatywę.

Ze względu na osłabienie złotego, o historycznych rekordach możemy mówić w przypadku pary BTC/PLN. Jeden bitcoin kosztuje już ponad 250 000 złotych – pięciokrotnie więcej niż rok temu.

Konkurs

Giełdowe przysłowie mówi „Byki wchodzą po schodach, niedźwiedzie skaczą z okien".

Zaproponuj swoją wersję tego powiedzenia - najciekawsze nagrodzimy!

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
lightning_network
Czas na powtórzenie sakramentalnego pytania sprzed lat:

To kiedy ticker BTC na głównej stronie Bankier.pl ?

Liczące się zagraniczne portale finansowe już go mają... LOL
bankster-kreator
ATH pobite, bitek po 67k dolców, właśnie rozpoczęła się nowa hossa po półrocznej bessie. Ciekawe jakie ile potrwa i jakie będzie nowe ATH po którym nastąpi przynajmniej 12 miesięczna bessa. Ja obstawiam 150k nowe ATH do połowy stycznia i później rok bessy i spadek na 50k.
bankster-kreator
a co do tych ETF-ów to to są pseudo etfy futures, prawdzie etfy jeszcze nie weszły na btc, jak wejdą prawdzie etfy na btc to cena eksploduje w kosmos.
jas2
"1993 r. przeszedł do historii jako rok debiutu ETF-ów na akcje, 2002 r. jako rok debiutu ETF-ów na obligacje, a 2004 r. ETF-ów na złoto. 2021 r. będzie pamiętany jako rok, w którym ruszył pierwszy ETF powiązany z kryptowalutami."

Czas aby w końcu wprowadzić ETF-y powiązane z ETF-ami. Może w przyszłym roku?
raf2004
GÓRALE, JAK TAM WASZE KUPKI BITCOINÓW, LITECOINÓW I ETHEREUM ???
raf2004
Bo moje kupki cały czas rosną !!!
michalx
"handel zdominowany był przez drobnych inwestorów oraz firmy zajmujące się handlem wysokich częstotliwości (HFT), zaś duzi gracze póki co trzymali się z daleka.."

hmm ciekawe dlaczego ??
Oj będzie bolało tych drobnych inwestorów już niedługo...
dario-t
Takie komentarze słyszę od paru lat: że bańka, że zaraz runie, że ludzie będą płakać. Póki co nic na to nie wskazuje a BTC może pójść nawet do 100 tys. dolarów.
gronostaj odpowiada dario-t
Bo to wygląda jak bańka.
Zdecydowana większość inwestujących liczy na szybki zarobek jak na loterii i na "niezależność finansową".

hfjdj
Nic nie rozumiesz. To właśnie dobrze że grubych ryb nie ma. Nie ma grubych ryb to i grube ryby nie mogą wyjść. Na akcja masz grube ryby i co? Przychodzi czas, gruby wychodzi i zwała.

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki