Bitcoin pogłębia tegoroczne dno

zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Kolejny tydzień notowania bitcoina i innych kryptowalut nie dają się nudzić. Dziś najbardziej znana kryptowaluta pogłębiła tegoroczne dno. Po tym, jak ostatniej nocy pękło kruche wsparcie na poziomie ok. 3,6 – 3,7 tys. dolarów.

Tegoroczne nowe minimum bitcoin ustanowił nieco ponad poziomem 3,2 tys. dolarów. Według serwisu Coindesk wynosi ono 3201,76 dolara, natomiast serwis CoinMarketCap lokuje je na poziomie 3280,23 dolara. To oznacza spadek o ok. 100 dolarów, w stosunku do minimów zanotowanych w piątek w nocy. Ostatni raz, kiedy kurs bitcoina notowany był na zamknięciu niżej, to był dzień 6 sierpnia 2017 roku – jeśli oprzeć się na danych serwisu CoinMarketCap.

O godz. 22:30 kursowi bitcoina udało już się odrobić nieco strat. W stosunku do dzisiejszego minimum, bitcoin zyskał ponad 100 dolarów, a jego kurs wynosił oraz 3 338 dolarów według serwisu Coindesk lub 3 385 dolarów – według serwisu CoinMarketCap. Jednak w skali 24 godzin oznaczało to wciąż ponad 7-procentowe spadki.

Tegoroczne nowe minimum bitcoin ustanowił nieco ponad poziomem 3,2 tys. dolarów.
Tegoroczne nowe minimum bitcoin ustanowił nieco ponad poziomem 3,2 tys. dolarów. (Coinmarketcap)

W stosunku do swojego rekordu wszech czasów (20 089 dolarów według serwisu CoinMarketCap), którego rocznicę będziemy obchodzili już za 10 dni, kurs bitcoina spadł już o 84%. Nie jest to jednak taki zły wynik wśród wszystkich kryptowalut. Przykładowo, kurs ethereum, kryptowaluty także należąca do grona najpopularniejszych coinów, spadł dziś do dwucyfrowego poziomu. O godz. 21:45 kurs ethereum wynosił 92,88 dolarów, co oznacza spadek o 93,5% w stosunku do styczniowego rekordu wczech czasów tej kryptowaluty.

W stosunku do swojego rekordu wszech czasów, kurs bitcoina spadł już o 84%.
W stosunku do swojego rekordu wszech czasów, kurs bitcoina spadł już o 84%. (Coinmarketcap)

Niektórzy wiążą zapaść na rynku bitcoina z pogorszeniem się nastrojów na Wall Street. Choć pomiędzy rynkami nie widać specjalnej korelacji, nie oznacza to, że czasem nie mogą one podążać w jednym kierunku. Wprawdzie bańka na rynku kryptowalut pękła już niemal rok temu, podczas gdy na Wall Street w tym czasie notowaliśmy nowe rekordy, to jednak ostatnie pogorszenie nastrojów na największym na świecie rynku finansowym może nie pozostawać bez wpływu także na inne rynki. Szczególnie te, które są rynkami aktywów wysokiego ryzyka. A do takich na pewno należy rynek kryptowalut.

W mediach pojawiła się także informacja o przesunięciach, jakie mają miejsce w największych portfelach bitcoinów, które nie były ruszane od kilku lat. Inwestorzy określani, ze względu na wielkość swoich portfeli „wielorybami”, mają transferować bitcoiny do innych portfeli. Przykładowo, we wtorek, bitcoiny o wartości miliarda dolarów miały zostać przetransferowane z czterech uśpionych od dłuższego czasu portfeli. W innym przypadku ten sam ruch spotkał niemal bitcoiny o wartości niemal pół miliarda dolarów. To samo ma dotyczyć kilku innych kryptowalut – informuje serwis bitcoin.com.

Jednym z rodzynków na rynku kryptowalut jest token bitcoin sv (BSV), który wypączkował z podziału bitcoin cash (BCH). Pomimo generalnych spadków na rynku kryptowalut, kurs bitcoin sv zyskał w ciągu ostatniego tygodnia niemal 7%. Tymczasem bratni bitcoin cash stracił blisko 40% na wartości w tym samym okresie czasu. Dzięki temu kurs BSV, dziś nawet chwilowo przewyższył nominałem notowania bitcoin cash. Powodem, którymi tłumaczy się zapaść kursu bitcoin cash w ostatnich dniach są plotki, jakoby jeden z gigantów na rynku wydobywania bitcoinów, firma Bitmain, przynosiła sięgające milionów dolarów straty. Firma jest jednym z większych posiadaczy BCH, które w przypadku jej upadłości, mogłyby zostać wystawione na sprzedaż.

Marcin Dziadkowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 4 specjalnie_zarejstrowany1

To forum wyglada tak: "Nie wiem i sie nie znam, ale jako typowy Polak sie wypowiem"

! Odpowiedz
1 9 lightning_network

"I'm not buying bitcoin, I'm selling dollars..."

! Odpowiedz
5 4 konra74

Hehehe, będzie jak z tulipanami. Ciekawa technologia ale bitcoin jest kryptowalutą prymitywną i pożera za dużo energii. Tylko kwestia czasu, kiedy całkowicie wyjdzie z użycia. Wielu utopiło i wielu jeszcze utopi, nawet ci co będą kupować po dolarze za bitcoina utopią, oj sporo utopi...

! Odpowiedz
2 9 lightning_network

A ja bym odwrócił tę tezę (tzn. postawił na nogach zamiast na głowie). Pytanie retoryczne:

Jak bardzo obecny system bankowo-finansowy musi być postrzegany przez ludzi jako SKORUMPOWANY i ZŁODZIEJSKI, by alternatywa dla niego - samorzutnie rozpleniła się i rozrosła do zużycia energii elektrycznej blisko 1% w skali całego globu...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 5 sel

Pełno tutaj nabitych w butelkę , czeka cierpliwe że coś się zmieni, a. śmieć to śmieć nikomu nie potrzebny bo niby do czego?.

! Odpowiedz
1 8 lightning_network

takie bzdury od biedy można było wciskać jeszcze kilka lat temu...

ale nie po 10 latach - kiedy moc obliczeniowa sieci (40 "miliardów miliardów" operacji na sekundę) pożera wszystkie superkomputery świata razem wzięte oraz co i rusz podnoszą się jęki, że zużywa blisko 1% całej światowej produkcji energii elektrycznej, że niby za dużo...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 11 mc68000

Kontrakty terminowe wprowadzono celowo. Tak uważam. Gdyby ich nie było, kurs BTC już dawno oscylowałby w okolicach 1 USD albo jakiejś podobnej, symbolicznej wartości dla maniaków nowych (pseudo) technologii informatycznych. Być może sam blockchain ma jakąś wartość, tylko ja nie jestem w staniej jej ogarnąć, nie przeczę, ale wartość fundamentalna tego rodzaju waluty to równe 0. Wskutek wprowadzenia kontraktów nie można ot tak po prostu grać na spadki, bo można wyczyścić depozyt, jeśli kurs (chwilowo) pójdzie w górę, tym niemniej trend długoterminowy, mimo iż bardziej "płaski", jest i będzie spadkowy. Zresztą podobną, stabilizującą rolę kontrakty odgrywają również na innych rynkach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 8 lightning_network

tak, trend długoterminowy jest totalnie spadkowy, co świetnie pokazuje np. ten obrazek (powstał w 2014 roku, i przewidział gdzie będziemy w 2017)

https://twitter.com/tuurdemeester/status/545993119599460353

! Odpowiedz
2 7 atari65xe odpowiada lightning_network

To co się stało w ostatnich tygodniach kompletnie nie pasuje do tego wykresu więc marny z niego jasnowidz...

! Odpowiedz
1 5 xiven

to kasyno mimo iż bezwartościowe w swej naturze, jest zbyt kuszące dla żadnych zysku ludzi, wywołano już 3 wielkie bańki w imie chciwości, wywoła się też kolejna, jednakże zauważyć można że częstotliwość powstawania kolejnych baniek zwalnia i następnego szczytu spodziewałbym się dopiero za minimum 5 lub do 10 lat, jednakże przy takich stopach zwrotu już teraz warto chomikować

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 1,62% 4,1925
2020-04-01 14:25:00
EUR/PLN 0,70% 4,5817
2020-04-01 14:25:00
EUR/USD -0,92% 1,0929
2020-04-01 14:25:00
CHF/PLN 1,22% 4,3380
2020-04-01 14:25:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil