REKLAMA
WEBINAR

SEC przegrywa potyczkę z Binance.US. Sądowi wystarczył dzień

Michał Misiura2023-09-19 09:10redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-09-19 09:10

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) próbowała wykonać kolejny ruch przeciwko amerykańskiemu oddziałowi Binance - największej giełdy kryptowalut świata. Sąd odrzucił najnowszy wniosek regulatora dzień po jego otrzymaniu.

SEC przegrywa potyczkę z Binance.US. Sądowi wystarczył dzień
SEC przegrywa potyczkę z Binance.US. Sądowi wystarczył dzień
fot. DARRIN ZAMMIT LUPI / / Forum/Reuters

W poniedziałek 18 września SEC wezwał sąd do zatwierdzenia inspekcji Binance.US, ponawiając wcześniejsze oskarżenia, według których firma unika współpracy podczas dochodzenia. Organ nadzorczy chciał dostać zgodę na wgląd do dokumentów oraz dostęp do oprogramowania platformy i komunikacji prowadzonej przez pracowników giełdy. Argumentował, że spółka BAM Trading Services odpowiadająca za działanie Binance.US, nie przekonała go, że kontroluje aktywa swoich klientów.

Jak donosił CoinDesk, SEC napisał we wniosku, że podejrzewa, iż Binance.US może być obsługiwane także przez Ceffu (dawne Binance Custody) i w ten sposób środki klientów z USA mogą być przenoszone poza kraj, naruszając wcześniejszą umowę. Szef giełdy Changpeng Zhao został nazwany w piśmie “osobą, która postrzega siebie poza jurysdykcją jakiegokolwiek sądu”.

Regulator zarzucił też spółce opieszałość w wydawaniu żądanych informacji, blokowanie dostępu do dokumentów, “które prawdopodobnie rzuciłyby światło na jej niepewne twierdzenia dotyczące przechowywania aktywów klientów” oraz “składanie niespójnych oświadczeń na temat kluczowych faktów”.

We wtorek 19 września Bloomberg podał, że sędzia federalny Zia Faruqui odrzucił wniosek SEC o uzyskanie natychmiastowego dostępu do oprogramowania giełdy oraz przeprowadzenie inspekcji. Stwierdził, że regulator nie ma wystarczająco mocnych argumentów, musi przedstawić bardziej przekonujące wnioski i porozmawiać z dodatkowymi świadkami.

SEC kontra Binance

W czerwcu SEC pozwał Binance.US, BAM Trading Services i globalną spółkę dominującą giełdy Binance Holdings oraz ich założyciela Changpenga „CZ” Zhao. Wśród zarzutów znalazło się prowadzenie nielicencjonowanej giełdy papierów wartościowych, sprzedaż niezarejestrowanych produktów, mieszanie środków klientów z własnymi aktywami i przenoszenie ich bez zgody właścicieli.

We wrześniu ze stanowisk ustąpili CEO Binance.US Brian Shroder oraz dyrektorzy ds. prawnych i ds. ryzyka. Ich krok wywołał spekulacje o potencjalnym bankructwie giełdy, ale co ciekawe binance coin, czyli token giełdy, nie zareagował na informację. Plotkom dotyczącym odejścia Shrodera zaprzeczył dyrektor generalny Binance, Chaingepng Zhao, który nazwał je zasłużoną przerwą po wykonaniu wyznaczonych celów.

Gdy 5 czerwca Komisja Papierów Wartościowych i Giełd skierowała 13 zarzutów przeciwko Binance oraz jej dyrektorowi, rynek kryptowalut zareagował gwałtownymi spadkami. Amerykański regulator skierował działa w stronę największej platformy do handlu kryptowalutami. Według danych CCData odbywała się na niej wówczas prawie połowa obrotu cyfrowymi aktywami w całym sektorze.

Od początku roku Binance odnotował największy spadek udziałów w rynku spośród wszystkich czołowych giełd kryptowalut. Wolumen obrotu na platformie zmniejszył się od stycznia o 12,9%. Giełda odpowiadała w sierpniu za 38,5% handlu na największych giełdach kryptowalut.

CCData - Exchange Review August 2023 (CCData)

Mowa jednak o głównej giełdzie, a nie dedykowanej na amerykański rynek Binance.US, która doświadczyła jeszcze głębszych spadków. Do czerwca na platformie obracano środkami o średniej wartości 150 mln dol. dziennie. Aktualne obroty spadły do poziomu 10 mln dol.

Średnie dzienne obroty na platformie Binance.US (CoinGecko)

Jednocześnie obserwujemy spadek obrotów na większości giełd kryptowalut. Od wystąpienia zapaści w marcu 2023 r., handel na rynkach cyfrowych aktywów utrzymuje się na niskim poziomie. 

Średnie miesięczne obroty na rynku spot kryptowalut (CCData)
Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Bankier.pl śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych.

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
zoomek
Złudzenie wolności. Zależność od prądu, netu, technologii korpo ściśle powiązanych z banksterką, nieskończone ilości zamienników, inwigilacja przez net, niemateriale.
No syf dla "młodych, wykształconych, z dużych miast".
Czyli niebawem z cyfrowych gułagów.
Tak to będzie działać:
"W ramach programu „cyfrowego
Złudzenie wolności. Zależność od prądu, netu, technologii korpo ściśle powiązanych z banksterką, nieskończone ilości zamienników, inwigilacja przez net, niemateriale.
No syf dla "młodych, wykształconych, z dużych miast".
Czyli niebawem z cyfrowych gułagów.
Tak to będzie działać:
"W ramach programu „cyfrowego portfela” każdemu Tajlandczykowi w wieku powyżej 16 lat zostanie przekazane w formie cyfrowej 10 000 bahtów (około 263 EUR/1180 PLN). Pieniądze będą miały termin ważności – 6 miesięcy oraz będzie można je wydać w promieniu 4 km od miejsca zamieszkania."
...
No.
A kto przekroczy niewidzialną/namalowaną linię granicy gułagu to mu się automatycznie naliczy kara.
Dla krów to elektryczny pastuch musi być - tutaj nie będzie potrzebny.
...
http://nowedigital.pl/2023/08/25/tajlandia-planuje-rozdac-10-000-cyfrowych-bahtow-kazdemu-powyzej-16-roku-zycia/
inwestor.pl
Kilka dni temu CEO Binance US został Norman Reed, który pracował m.in. w SEC i Banku Rezerwy Federalnej New York. Jak ktoś myśli, że obecne krypto to coś innego niż FIATy to po takich ruchach może zdejmie klapki z oczu.
blind-oln
Skoro uważasz, że krypto jest tym samym co FIAT, to powiedz kto w jak może dodrukować Bitcoina lub zablokować jego transfer z jednego konta na drugie.
proanty odpowiada blind-oln
Krypto przejęło metody FIAT i stało się tym samym. Jest sposobem na ogołocenie z kasy "nowego pokolenia" przez sprytnych VC
A Bitcoin? Bitcoin to nie krypto. Im szybciej to zrozumiesz tym lepiej dla Twojego portfela. No i 99% VC trzyma sie od Bitcoina zdala bo wiedzą, że tam nie ma szybkiej kasy.
inwestor.pl odpowiada blind-oln
Słyszałeś o tym, że mając 51% mocy obliczeniowej sieci można zmienić łańcuch bloków BTC? Obecnie 2 największe kopalnie tyle mają. :-)

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki