REKLAMA

Biden wymienił Chiny i Rosję jako kraje, które atakują demokrację i jedność Zachodu

2021-02-19 17:44, akt.2021-02-19 18:44
publikacja
2021-02-19 17:44
aktualizacja
2021-02-19 18:44
Biden wymienił Chiny i Rosję jako kraje, które atakują demokrację i jedność Zachodu
Biden wymienił Chiny i Rosję jako kraje, które atakują demokrację i jedność Zachodu
fot. KEVIN LAMARQUE / / Reuters

Prezydent USA Joe Biden podkreślił podczas piątkowego przemówienia na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa chęć odbudowy relacji transatlantyckich i wzmocnienia gwarancji NATO. Zapowiedział również "twardą" rywalizację z Chinami i oskarżył Rosję o próbę rozbicia sojuszu transatlantyckiego.

W przemówieniu podczas specjalnej, wirtualnej edycji corocznej konferencji w Monachium, Biden przedstawił wizję "powrotu Ameryki" jako przywódcy Zachodu i orędownika jedności NATO.

"Jeszcze jako prywatny obywatel zapowiadałem kilka lat temu w Monachium, że Ameryka wróci i dotrzymałem słowa. Ameryka wróciła, partnerstwo transatlantyckie wróciło. (...) Wiem, że ostatnie kilka lat nadwyrężyło nasze relacje. Ale zapewniam, że jesteśmy zdeterminowani, by (...) konsultować się z wami, by znów zasłużyć na pozycję zaufanego lidera" - powiedział Biden.

Nowy prezydent podkreślił, że Waszyngton będzie "niezachwianie wierny" zobowiązaniom sojuszniczym wynikającym z artykułu V Traktatu Północnoatlantyckiego.

"Atak przeciwko jednemu jest atakiem przeciwko wszystkim" - zapewnił prezydent.

Podczas swojego przemówienia Biden przedstawił wizję świata będącego w "punkcie załamania" i zmagań zwolenników demokracji i autorytaryzmu.

"Demokratyczny postęp jest atakowany. Jesteśmy w kluczowym punkcie, jesteśmy w środku fundamentalnej debaty między tymi, którzy uważają, że autokracja jest najlepszą drogą na przyszłość oraz tymi, którzy twierdzą, że demokracja jest niezbędna. Musimy udowodnić, że demokracja to nie relikt historii" - mówił polityk.

Biden dał do zrozumienia, że do grona przeciwników demokracji zalicza głównie dwa kraje: Chiny i Rosję. Stwierdził, że Zachód musi przygotować się na długotrwałą i "twardą" rywalizację z Chinami, ale wyraził pewność, że jeśli sojusz zachowa swoją jedność, wyjdzie z niej zwycięsko.

Mówiąc o Rosji, Biden oskarżył Kremla o używanie m.in. korupcji i dezinformacji, by rozbić sojusz transatlantycki.

"Robi to, bo łatwiej jest tyranizować państwa osobno, niż gdy są razem.(...) Właśnie dlatego integralność terytorialna Ukrainy jest nieodzowna" - powiedział prezydent

Jak dodał, choć wyzwania związane z Rosją i Chinami różnią się od siebie, Zachód musi stawić im czoła razem. Jednocześnie stwierdził, że "nie ma powrotu do logiki zimnej wojny i konfrontacji Wschód kontra Zachód", a rywalizacja nie może wykluczać współpracy, czego dowodem jest pandemia Covid-19.

Prezydent USA bierze udział w wirutalnym panelu wspólnie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i brytyjskim premierem Borisem Johnsonem. (PAP)

osk/ mal/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (39)

dodaj komentarz
enthe
Jestem przekonany, że nie.
mooooo
Dobra dziadek ,, fakty, usa nakłada sankcje i cła na europejskie dobra i produkty takie jak np. Airbus itd,itp dlug przekroczył 28 biliona a część pracowników bankiera to delegowani z ,Washington opłacani przez polskiego podatnika ,, powiedzmy sobie prawdę, chcesz zjednoczyć rozerwane stosunki pomiędzy usa- ue aby walczyć wspólnie Dobra dziadek ,, fakty, usa nakłada sankcje i cła na europejskie dobra i produkty takie jak np. Airbus itd,itp dlug przekroczył 28 biliona a część pracowników bankiera to delegowani z ,Washington opłacani przez polskiego podatnika ,, powiedzmy sobie prawdę, chcesz zjednoczyć rozerwane stosunki pomiędzy usa- ue aby walczyć wspólnie z Chinami jak nie największą gospodarka to czującą oddech chin,problem jest taki ze Europa handluje z Chinami a usa chcą walczyć i umacniać swoje militarne a nie gospodarcze wpływy i tu nasze drogi się totalnie rozchodza.
pippin
What??? Bejing Joe chce wygrac z Chinami? xD
darius19
kurcze - same trolle. Pryncypal w panice? Wszystkie trolle na poklad?
pstrzezek
Dostali przekaz dnia w wersji obrazkowej więc trzeba się wykazać
grzegorzkubik
Pozwolono mu to powiedzieć? USA teraz wspiera Chiny. Po to oszukali w wyborach by Chiny wprowadzały globalizację.
darius19
stan umyslu "grzegorzkubik" "grzegorzkubik2021-01-10 11:43
Tacy ludzie są najbardziej narażeni na powikłania poszczepienne. nie szczepić się ,stawiać opór i nich nie spełni się sen Bila Gatesa, który jest po prostu mordercą" lub "grzegorzkubik2021-01-25
Biden i jego ekipa już pokapują jaj się kłamie"
stan umyslu "grzegorzkubik" "grzegorzkubik2021-01-10 11:43
Tacy ludzie są najbardziej narażeni na powikłania poszczepienne. nie szczepić się ,stawiać opór i nich nie spełni się sen Bila Gatesa, który jest po prostu mordercą" lub "grzegorzkubik2021-01-25
Biden i jego ekipa już pokapują jaj się kłamie" Zdaje sie ze sponsor "ajwaj_","lorelie","grzegorzkubik" wpada w panike?
grzegorzkubik odpowiada darius19
Panie pan to ma dopiero coś nie tak pod czupryną. Biden to lewak sterowany przez lewaków. Ich zadanie to szukanie haka na Trumpa.
pstrzezek
Hej mądry inaczej. Nie masz mandatu by się wypowiadać. Przed chwilą broniłeś Rosji za skazanie Nawalnego w procesie pokazowym (wpis poniżej) a wcześniej usprawiedliwiasz zwyrola który zabił Adamowicza (no bo "demokracja jest ważna ale ludzie ważniejsi") Jesteś niebezpiecnym fanatykiem i nie ma tu dla ciebie miejsca. Dopóki Hej mądry inaczej. Nie masz mandatu by się wypowiadać. Przed chwilą broniłeś Rosji za skazanie Nawalnego w procesie pokazowym (wpis poniżej) a wcześniej usprawiedliwiasz zwyrola który zabił Adamowicza (no bo "demokracja jest ważna ale ludzie ważniejsi") Jesteś niebezpiecnym fanatykiem i nie ma tu dla ciebie miejsca. Dopóki ja tu jestem nie masz tu życia. rozumiesz?

grzegorzkubik2021-02-20 13:01
Rosja musi tak działać bo inaczej by zainstalowani im lewackich duraków u władzy.
jas2
"Biden: Jestem przekonany, że wygramy rywalizację z Chinami"

Jeśli chodzi o LGBT to tak. Ma rację.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki