REKLAMA

Biden nakłada sankcje na Rosję

2021-04-15 14:41, akt.2021-04-15 18:25
publikacja
2021-04-15 14:41
aktualizacja
2021-04-15 18:25
Biden nakłada sankcje na Rosję
Biden nakłada sankcje na Rosję
fot. CARLOS BARRIA / / Reuters

Biały Dom oznajmił w czwartek, że prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze, nakładające dodatkowe sankcje na Rosję w związku z jej ingerencją w amerykańskie wybory i ataki hakerskie. Obejmują one m.in. rosyjskie obligacje rządowe i wydalenie 10 dyplomatów.

W ramach nowych sankcji USA zakazały amerykańskim instytucjom finansowym kupowania rosyjskich obligacji skarbowych na rynku pierwotnym oraz wskazały sześć firm jako partnerów rosyjskich służb w atakach hakerskich.

Dodatkowo sankcje personalne wprowadzono wobec 32 osób zamieszanych w próby ingerowania w amerykańskie wybory w 2020 r.

Zdecydowano też o wydaleniu 10 rosyjskich dyplomatów podejrzanych o szpiegostwo.

"Administracja Bidena jasno dała do zrozumienia, że Stany Zjednoczone chcą stabilnych i przewidywalnych relacji z Rosją. Nie uważamy, że musimy kontynuować negatywną trajektorię" - czytamy w komunikacie Białego Domu.

Jednocześnie amerykańska administracja "publicznie i nieoficjalnie stawia sprawę jasno - będziemy bronić naszych interesów narodowych i obciążać kosztami za działania rządu rosyjskiego, które mają nam zaszkodzić" - głosi on.

Wśród "działań destabilizujących" wymieniono m.in. ingerencje w amerykański proces wyborczy, cyberataki na Stany Zjednoczone oraz ich sojuszników, międzynarodową korupcję, represjonowanie dziennikarzy i naruszanie integralności terytorialnej innych państw.

Rada Północnoatlantycka, główny organ decyzyjny NATO, poparła w czwartek decyzję Białego Domu o nałożeniu nowych sankcji na Rosję w związku z jej działaniami przeciwko USA.

"Sojusznicy z NATO wspierają i solidaryzują się ze Stanami Zjednoczonymi w związku z ich ogłoszonymi 15 kwietnia działaniami, odpowiadającymi na destabilizującą aktywność Rosji. Sojusznicy osobno i kolektywnie podejmują działania, by wzmocnić wspólne bezpieczeństwo Sojuszu" - napisano w komunikacie.

Sankcje mogą mieć głęboki wpływ na gospodarkę Rosji

Ogłoszone w czwartek sankcje na Rosję, które obejmują tamtejsze obligacje, mogą mieć głęboki wpływ na gospodarkę tego kraju, od inflacji, po zwiększenie kosztów pożyczek rządowych i ucieczki kapitału - powiedział wysokiej rangi przedstawiciel amerykańskiej administracji.

Sankcje, które zakazują amerykańskim bankom kupować rosyjskie obligacje od tamtejszego banku centralnego, państwowego funduszu kapitałowego i ministerstwa finansów, mogą też wpłynąć na spadek notowań rubla i "przymrozić gospodarkę" Rosji - podaje Reuters, cytując przedstawiciela administracji.

Skala retorsji będzie zależała od tego, jak na sankcje zareaguje Kreml i czy będzie on "eskalował napięcia" - dodał rozmówca Reutera. Zapewnił też, że pakiet sankcji związanych z rosyjskimi obligacjami został tak skonstruowany, by nie przynieść negatywnych skutków dla rynków finansowych.

AFP podaje ponadto, również powołując się na przedstawiciela amerykańskiej administracji, że część sankcji nałożonych na Moskwę jest i pozostanie utajniona.

Portal informacyjny Axios pisze, że skala retorsji na jaką zdecydował się Biały Dom, obliczona jest na to, by Rosja zapłaciła "dużą cenę ekonomiczną" za swoje postępowanie, zwłaszcza, że nakładane wcześniej restrykcje "nie powstrzymały coraz bardziej agresywnego i autorytarnego (prezydenta Władimira) Putina".

Axios podkreśla, że sankcje, które wejdą w życie 14 czerwca, utrudnią bardzo rosyjskiemu rządowi pozyskiwanie funduszy na rynkach finansowych.

Ministerstwo finansów Rosji poinformowało po ogłoszeniu amerykańskich retorsji, że Centralny Bank Federacji Rosyjskiej zapewnił, iż jest gotowy użyć wszelkich instrumentów, aby zagwarantować finansową stabilność kraju.

Rosja zapowiada reakcję

Reakcja Moskwy na sankcje USA będzie „nieodwracalna” – zapowiedziało w czwartek rosyjskie MSZ. „Odpowiemy według zasady wzajemności” – oświadczył rzecznik Kremla. Resort dyplomacji wezwał ambasadora USA na „trudną rozmowę”.

„Do MSZ został wezwany ambasador USA. Podzielimy się (z dziennikarzami – PAP) dodatkową informacją na temat tej rozmowy, która będzie trudna dla strony amerykańskiej” – oświadczyła na briefingu dla mediów rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.

Jak zaznaczyła, reakcję na sankcje USA przygotowują właśnie rosyjscy eksperci i władze Rosji poinformują o nich „w najbliższym czasie”.

„Niejednokrotnie uprzedzaliśmy USA o skutkach ich wrogich kroków, które groźnie potwierdzają konfrontacyjność pomiędzy naszymi krajami (…) W rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Joe Biden wyrażał zainteresowanie normalizacją relacji rosyjsko-amerykańskich. Działania jego administracji mówią o czymś przeciwnym” – oceniła Zacharowa.

Wcześniej, komentując medialne doniesienia na temat planowanego przez USA wprowadzenia sankcji, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że władze Rosji „potępiają wszelkie sankcje i uważają je za bezprawne”.

„Tak czy inaczej działa zasada wzajemności. Takiej, która najlepiej zabezpieczy nasze interesy” – podkreślił.

(PAP)

osk/ mal/BPL

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (63)

dodaj komentarz
maiar
Co On ma na czole? Znów w coś wpadł?
the_mind_renewed
Media usuwają masowo. Masz brnąć w tym nonsensie z oficjalnymi wiadomościami i ściekiem masowego przekazu. Jak masz odmienne zdanie to cię usuwają zniszczą naślą policję aresztują. To jest paranoja oddział zamknięty.
the_mind_renewed
Dziadek wyluzuj majty.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
the_mind_renewed
A była sugestia o wyluzowaniu bielizny spodniej.
darius19
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ajwaj_
wklejka nr. 5555
a tematu nie rozumie jak zawsze :):):)
najmadrzejszy
Niektorym w PL wydaje sie, ze najlepiej jakby Rosja upadła pod sankcjami. Zapominają tylko, ze bezpiecznie bysmy sie nie czuli, gdyby tam prywatne armie z bronią atomową krolowaly
mooooo
Stare pokolenie ludzi wychowanych na zimnej wojnie tam jest zło a my to dobro nie tak dawno czytałem amnesty International sprawozdanie lub raport grupy roboczej i jest tam fajny zapis że od końca drugiej wojny światowej usa rozpetalo 431 konfliktów zbrojnych ,,układ warszawski został zlikwidowany alne NATO z siłą przewodnią Stare pokolenie ludzi wychowanych na zimnej wojnie tam jest zło a my to dobro nie tak dawno czytałem amnesty International sprawozdanie lub raport grupy roboczej i jest tam fajny zapis że od końca drugiej wojny światowej usa rozpetalo 431 konfliktów zbrojnych ,,układ warszawski został zlikwidowany alne NATO z siłą przewodnią usa pomimo 28 biliona długu trzyma się prężnie i nakłada sankcje .
lachu75
Dużo faktów w twojej wypowiedzi było by gdyby zamiast słowo "rozpętało" zamienić "brało udział". Nie wiem ile masz lat i co pamiętasz. USA jest naszym sojusznikiem, a Rosja jest dla nas złem i bezpośrednim i zagrożeniem dla wolności i stabilności w regionie. Dziwi mnie, że piszesz ciekawostki o Dużo faktów w twojej wypowiedzi było by gdyby zamiast słowo "rozpętało" zamienić "brało udział". Nie wiem ile masz lat i co pamiętasz. USA jest naszym sojusznikiem, a Rosja jest dla nas złem i bezpośrednim i zagrożeniem dla wolności i stabilności w regionie. Dziwi mnie, że piszesz ciekawostki o USA nawet jeśli są częściowo prawdziwe, jak Rosja po raz kolejny koncentruje wojska i prawdopodobnie przeleje krew u naszych sąsiadów Ukraińców.

Powiązane: Rosja kontra USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki