REKLAMA

Biblioteka umorzy karę za przetrzymane książki, ale fiskus nie odpuści podatku

2015-05-21 12:36
publikacja
2015-05-21 12:36
Biblioteka umorzy karę za przetrzymane książki, ale fiskus nie odpuści podatku
Biblioteka umorzy karę za przetrzymane książki, ale fiskus nie odpuści podatku
fot. Michal Dyjuk/REPORTER / / EastNews

Kto zapomniał oddać w terminie książkę do biblioteki, musi liczyć się z karą za jej przetrzymanie. Czasami biblioteki rezygnują z pobrania grzywny, darując czytelnikowi dług. Jednak taka umorzona kara to dla fiskusa nieodpłatne przysporzenie - korzyść, od której trzeba zapłacić podatek dochodowy w PIT rocznym.

Biblioteka umorzy karę za przetrzymane książki, ale fiskus nie odpuści podatku
Biblioteka umorzy karę za przetrzymane książki, ale fiskus nie odpuści podatku (fot. Michal Dyjuk/REPORTER / EastNews)

Od czego trzeba zapłacić podatek? Przecież czytelnik nic nie „zarobił”, a tylko uniknął wydatku w ramach kary za swoje zapominalstwo lub niedbalstwo. Jednak skarbówka jest innego zdania - jeśli biblioteka umarza karę czytelnikowi, to osoba ta osiąga korzyść majątkową, gdyż środki pieniężne, które musiałby przekazać na zapłatę należności, może przekazać na inny dowolny cel.

Zaskakująca interpretacja podatkowa

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w indywidualnej interpretacji podatkowej (IBPBII/1/4511-132/15/DP). Z wnioskiem o jej wydanie wystąpiła na wniosek jedna z bibliotek, która w uzasadnionych przypadkach rezygnuje z kary dla spóźnialskich czytelników. Chciała się ona upewnić, czy nie musi w takiej sytuacji wydawać danemu czytelnikowi deklaracji PIT-8C. Treść zapytania brzmiała: „Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawca jest zobowiązany wystawiać PIT-8C osobom, którym umorzono należności za przetrzymywanie wypożyczonych książek?”.

Biblioteka wystawi PIT-8C, a czytelnik zapłaci podatek w deklaracji rocznej

I ku zdziwieniu bibliotekarzy IS w Katowicach uznała, że biblioteka ma obowiązek przesłania do czytelnika druku PIT-8C, a podatnik musi przychód z takiej deklaracji rozliczyć przy okazji wypełniania zeznania rocznego na początku kolejnego roku. W interpretacji czytamy: „.. korzyści jakie osiąga dłużnik z tytułu umorzenia opłat za przetrzymywanie wypożyczonych książek stanowią dla niego realne przysporzenie majątkowe, a tym samym przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.”

Choć w pierwszej chwili pomysł fiskusa wydaje się absurdalny, to jednak tak stanowi prawo, a treść interpretacji podatkowej jest obowiązująca dla podatników. W konsekwencji oznacza to konieczność zapłaty przynajmniej 18-proc. podatku dochodowego PIT z tytułu umorzonej kary. Skoro biblioteka nie ukarała czytelnika, to ukarze go fiskus.

Katarzyna Sudaj

Źródło:
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (63)

dodaj komentarz
~HHAA
BUUUUUHAHHAHAHAHHAHAHAHAHAHHHHHAAAABUUUAAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAAA
~a_ja_mam_pytanie
Kupowałam dzisiaj na targu czereśnie i truskawki. A że jestem stałym klientem i miły pan daje mi niekiedy upust (dzisiaj np. zamiast 10,30 zł zapłaciłam 10,00 zł), to mam pytanie, czy powinnam sumować ile upustu rocznie otrzymałam od miłego pana i odprowadzić podatek w rozliczeniu rocznym?
~gość
Już mnie boli brzuch od śmiechu
~kkk
podcierajac dupe trzema listkami papieru toaletowego,sasiad ma korzysc w stosunku do mnie,ktory to ja, podcieram dupe przepisowymi piecioma listkami.A wiem dobrze ,ze podciera trzema,bo czesto ,zeby to sprawdzic zagladam przez dziure w plocie do jego szamba.Czy w zwiazku z tym,drogi urzedzie skarbowy,moj sasiad nie powinien placic podcierajac dupe trzema listkami papieru toaletowego,sasiad ma korzysc w stosunku do mnie,ktory to ja, podcieram dupe przepisowymi piecioma listkami.A wiem dobrze ,ze podciera trzema,bo czesto ,zeby to sprawdzic zagladam przez dziure w plocie do jego szamba.Czy w zwiazku z tym,drogi urzedzie skarbowy,moj sasiad nie powinien placic podatku od zaoszczedzonego papieru? bo przeciez w skali roku to calkiem poakzna sumka. Albo nie wiem,zmusic go,zeby lepiej wycieral dupe.
~popatrz_pan
Spójrz no pan jeszcze ilu warstwowy jest ten papier. Może się okazać, że i w tym znajdą się oszczędności.
~kkk
debile.rece opadaja.kraj debili.Dali im mozliwosc samostanowinia to wzieli i sie sami pomordowali przepisami.Kraj debili,niech juz to rozgrzebia,bo szkoda na to patrzec...uuu Rosjanie,Niemcy,gdzie jestescie????
~kOt
Kupując bilet miesięczny kwartalny uzyskujemy dochód, ponieważ zapłaciliśmy mniej niż gdybyśmy kupowali, co miesiąc
Korzyść jest to i podatek się należy.
~COJ
nie podpowiadaj, bo się przyjmie ..
~elpiwo
Socjalizm bohatersko walczy z problemami przez siebie stworzonymi... A wystarczyłaby likwidacja dochodowego!
~lel
dyrektor prawdopodobnie ma żółte papiery, a żółte papiery w tym kraju oznaczają karierę i brak odpowiedzialności

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2014

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki