Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online TERAZ

Redakcja poleca

Rozliczającym PIT-y kolejny rok z rzędu polecamy sprawdzony, a przy tym darmowy program e-Pity. To proste w obsłudze narzędzie, z którym poradzi sobie każdy podatnik. Co ważne - umożliwia też wysłanie gotowego druku do urzędu skarbowego.

Malwina Wrotniak

Malwina Wrotniak redaktor naczelna Bankier.pl

Biblioteka umorzy karę za przetrzymane książki, ale fiskus nie odpuści podatku

Kto zapomniał oddać w terminie książkę do biblioteki, musi liczyć się z karą za jej przetrzymanie. Czasami biblioteki rezygnują z pobrania grzywny, darując czytelnikowi dług. Jednak taka umorzona kara to dla fiskusa nieodpłatne przysporzenie - korzyść, od której trzeba zapłacić podatek dochodowy w PIT rocznym.

Biblioteka umorzy karę za przetrzymane książki, ale fiskus nie odpuści podatku
Biblioteka umorzy karę za przetrzymane książki, ale fiskus nie odpuści podatku (fot. Michal Dyjuk/REPORTER / EastNews)

Od czego trzeba zapłacić podatek? Przecież czytelnik nic nie „zarobił”, a tylko uniknął wydatku w ramach kary za swoje zapominalstwo lub niedbalstwo. Jednak skarbówka jest innego zdania - jeśli biblioteka umarza karę czytelnikowi, to osoba ta osiąga korzyść majątkową, gdyż środki pieniężne, które musiałby przekazać na zapłatę należności, może przekazać na inny dowolny cel.

Zaskakująca interpretacja podatkowa

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w indywidualnej interpretacji podatkowej (IBPBII/1/4511-132/15/DP). Z wnioskiem o jej wydanie wystąpiła na wniosek jedna z bibliotek, która w uzasadnionych przypadkach rezygnuje z kary dla spóźnialskich czytelników. Chciała się ona upewnić, czy nie musi w takiej sytuacji wydawać danemu czytelnikowi deklaracji PIT-8C. Treść zapytania brzmiała: „Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawca jest zobowiązany wystawiać PIT-8C osobom, którym umorzono należności za przetrzymywanie wypożyczonych książek?”.

Biblioteka wystawi PIT-8C, a czytelnik zapłaci podatek w deklaracji rocznej

I ku zdziwieniu bibliotekarzy IS w Katowicach uznała, że biblioteka ma obowiązek przesłania do czytelnika druku PIT-8C, a podatnik musi przychód z takiej deklaracji rozliczyć przy okazji wypełniania zeznania rocznego na początku kolejnego roku. W interpretacji czytamy: „.. korzyści jakie osiąga dłużnik z tytułu umorzenia opłat za przetrzymywanie wypożyczonych książek stanowią dla niego realne przysporzenie majątkowe, a tym samym przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.”

Choć w pierwszej chwili pomysł fiskusa wydaje się absurdalny, to jednak tak stanowi prawo, a treść interpretacji podatkowej jest obowiązująca dla podatników. W konsekwencji oznacza to konieczność zapłaty przynajmniej 18-proc. podatku dochodowego PIT z tytułu umorzonej kary. Skoro biblioteka nie ukarała czytelnika, to ukarze go fiskus.

Katarzyna Sudaj

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 4 ~HHAA

BUUUUUHAHHAHAHAHHAHAHAHAHAHHHHHAAAABUUUAAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAAA

! Odpowiedz
1 5 ~a_ja_mam_pytanie

Kupowałam dzisiaj na targu czereśnie i truskawki. A że jestem stałym klientem i miły pan daje mi niekiedy upust (dzisiaj np. zamiast 10,30 zł zapłaciłam 10,00 zł), to mam pytanie, czy powinnam sumować ile upustu rocznie otrzymałam od miłego pana i odprowadzić podatek w rozliczeniu rocznym?

! Odpowiedz
2 3 ~gość

Już mnie boli brzuch od śmiechu

! Odpowiedz
3 8 ~kkk

podcierajac dupe trzema listkami papieru toaletowego,sasiad ma korzysc w stosunku do mnie,ktory to ja, podcieram dupe przepisowymi piecioma listkami.A wiem dobrze ,ze podciera trzema,bo czesto ,zeby to sprawdzic zagladam przez dziure w plocie do jego szamba.Czy w zwiazku z tym,drogi urzedzie skarbowy,moj sasiad nie powinien placic podatku od zaoszczedzonego papieru? bo przeciez w skali roku to calkiem poakzna sumka. Albo nie wiem,zmusic go,zeby lepiej wycieral dupe.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~popatrz_pan

Spójrz no pan jeszcze ilu warstwowy jest ten papier. Może się okazać, że i w tym znajdą się oszczędności.

! Odpowiedz
1 8 ~kkk

debile.rece opadaja.kraj debili.Dali im mozliwosc samostanowinia to wzieli i sie sami pomordowali przepisami.Kraj debili,niech juz to rozgrzebia,bo szkoda na to patrzec...uuu Rosjanie,Niemcy,gdzie jestescie????

! Odpowiedz
1 16 ~kOt

Kupując bilet miesięczny kwartalny uzyskujemy dochód, ponieważ zapłaciliśmy mniej niż gdybyśmy kupowali, co miesiąc
Korzyść jest to i podatek się należy.

! Odpowiedz
0 4 ~COJ

nie podpowiadaj, bo się przyjmie ..

! Odpowiedz
5 5 ~elpiwo

Socjalizm bohatersko walczy z problemami przez siebie stworzonymi... A wystarczyłaby likwidacja dochodowego!

! Odpowiedz
1 11 ~lel

dyrektor prawdopodobnie ma żółte papiery, a żółte papiery w tym kraju oznaczają karierę i brak odpowiedzialności

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.