REKLAMA

Białorusini łatwiej wjadą do Polski

2020-09-17 15:37
publikacja
2020-09-17 15:37
fot. Michał Dyjuk / FORUM

Od czwartku Białorusini mogą wjeżdżać do Polski na podstawie wiz wydanych zarówno w celach turystycznych, jak i w celu udziału w programie przeznaczonym dla przedsiębiorców Poland.Business Harbour - wynika z rozporządzenia MSWiA dotyczącego ograniczeń na granicy zewnętrznej UE.

Rozporządzenie podpisane przez podsekretarza stanu w MSWiA Bartosza Grodeckiego ogłoszono w Dzienniku Ustaw w środę, a zmiany weszły w życie w czwartek. Dwie z nich mają związek z kryzysem politycznym na Białorusi.

Jedna ze zmian umożliwia wjazd do Polski Białorusinom przekraczającym granicę RP na podstawie wizy wydanej w celach turystycznych. "Otwieramy katalog po to, żeby ułatwić Białorusinom przekraczanie granicy. Dochodzą do nas głosy, że niektórzy z nich takie wizy jeszcze posiadają" - wyjaśnił PAP wiceminister Grodecki.

Kolejna zmiana zapewnia wjazd osobom, które uzyskają wizę w celu udziału w programie Poland.Business Harbour, koordynowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Polską Agencję Inwestycji i Handlu, we współpracy z GovTech Polska w KPRM, Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz ze Startup Hub Poland.

Poland.Business Harbour, jak informuje PAIH, ma ułatwić białoruskim freelancerom, start-upom, małym i średnim przedsiębiorstwom oraz dużym firmom bezproblemową relokację na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Wiceszef MSWiA zaznaczył w rozmowie z PAP, że zgodnie z rekomendacjami sanitarnymi osoby przyjeżdżające z Białorusi do Polski kierowane są na kwarantannę - we wskazanym przez siebie miejscu lub w przeznaczonych do tego ośrodkach.

Czasowe ograniczenia w przekraczaniu granicy zewnętrznej UE obowiązują od marca w związku z pandemią Covid-19. W określonym w rozporządzeniu katalogu osób, które mogą wjechać na teren RP zza zewnętrznej granicy Unii, są m.in. uczniowie i studenci uczący się w Polsce oraz pracujący tu cudzoziemcy.

Wcześniejsza zmiana rozporządzenia, którą wprowadzono po rozgorzeniu kryzysu politycznego na Białorusi, rozszerzyła katalog o cudzoziemców przekraczających granicę RP na podstawie wizy wydanej w celach humanitarnych. Wiza ta jest bezpłatna i długoterminowa, ważna do jednego roku. Wydawana jest w przyspieszonym i uproszczonym trybie.

Wjazd Białorusinów na terytorium Polski w tzw. trybie humanitarnym możliwy jest również dzięki procedurze udzielenia ochrony międzynarodowej lub po zezwoleniu wydanym przez komendanta Straży Granicznej zgodnie z zapisami ustawy o cudzoziemcach.

Od 9 sierpnia na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów, które według oficjalnych wyników wygrał Alaksandr Łukaszenka z wynikiem 80,1 proc. Swiatłana Cichanouska miała, według Centralnej Komisji Wyborczej, zdobyć zaledwie 10,1 proc. głosów. Obywatele sprzeciwiający się reżimowi Łukaszenki są represjonowani.

Autorka: Agnieszka Ziemska

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (10)

dodaj komentarz
sel
Już nieaktualne skoro Białoruś zamyka granice... mogą pocałować..klamkę.
grzegorzkubik
Czy Polacy łatwiej wjadą na Białoruś? Kogo mam pytać? Moralnej prezydent Cichnowskiej czy realnego prezydenta Łukaszenki?
mknowak
Pan zapyta naszego rządu z kim wynegocjował wjazd na Białoruś i na jakich warunkach...
ajwaj
Prezydent Cichodajska jest NIC,
na wschodzie i zachodzie, kwituje tylko miliony $ do podzialu tez na PISy
ajwaj
Rotacja byc musi,
Ukraina swoje 5 minut juz miala > masakra gospodarcza, ma stac na bacznosc jak PISa-PL i robic co kaza
Hieny szukaja nowych ofiar
______________________
""Ukraina może stracić reżim bezwizowy i kolejną transzę w wysokości 1,5 mld euro z powodu prób oszukania i postawienia "własnego
Rotacja byc musi,
Ukraina swoje 5 minut juz miala > masakra gospodarcza, ma stac na bacznosc jak PISa-PL i robic co kaza
Hieny szukaja nowych ofiar
______________________
""Ukraina może stracić reżim bezwizowy i kolejną transzę w wysokości 1,5 mld euro z powodu prób oszukania i postawienia "własnego człowieka" na czele Specjalistycznej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAC).

Zostało to ogłoszone w czwartek, 17 września, przez posła do PE, członka Komisji Spraw Zagranicznych Violę von Cramon.

Według niej, władze ukraińskie forsują swoich kandydatów na znaczące stanowisko, podczas gdy lobbowanym kandydatom brakuje doświadczenia i uczciwości.

"Ukraińskiemu rządowi grozi koniec reżimu bezwizowym z UE i odmowa kolejnej transzy pomocy w wysokości 1,5 mld euro" - napisał von Cramon na swojej stronie na Twitterze, podkreślając, że takie działania władz nie pozostaną niezauważone w Brukseli. ""
and00
Oczywiście, przecież potrzebujemy taniej siły roboczej
mam nadzieję że następna będzie Rosja
ajwaj odpowiada and00
Rozczaruje,
twój rejon zbiórki puszek jest za biedny
na jakakolwiek pomoc
and00
Freelancerzy jak freelanserzy, ale mogło by trochę freelanserek przyjechać, może ceny by spadły
mknowak
Też przyjadą nie bój... i niektóre nawet młode i ładne i męża znajdą i często bardziej pracowite niż Polki liczące na to że mąż będzie zasuwał i utrzymywał królewnę.
jas2 odpowiada mknowak
Polki liczące na to że mąż będzie zasuwał i utrzymywał królewnę.
A ty chcesz odwrotnie?

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki