REKLAMA

Białorusini ciągną do Polski

2020-10-21 06:41
publikacja
2020-10-21 06:41
fot. BUY THIS / Shutterstock

Agencja inwestycji obsługuje 23 białoruskie spółki, Startup Hub Poland już wybrał 6 projektów, a prawie tysiąc osób dostało wizy - oto efekty programu wsparcia sąsiadów ze Wschodu - informuje środowy "Puls Biznesu".

Jak przypomina gazeta, od 9 września działa Poland. Business Harbour, rządowy projekt, który ma pomóc przedsiębiorcom z dotkniętej zawieruchą polityczną Białorusi. Inicjatorem programu było Ministerstwo Rozwoju (obecnie także Pracy i Technologii), prowadzi go Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), a partnerami są GovTech Polska w KPRM, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i fundacja Startup Hub Poland.

"Dotychczas PAIH otrzymała około 900 zgłoszeń i pytań mejlowych oraz około 700 zgłoszeń telefonicznych. Koordynujemy proces i rodzielamy projekty: specjaliści i start-upy są kierowane do partnerów projektu, m.in. Startup Hub i GovTech" - mówi Katarzyna Jedlińska, dyrektor departamentu PR i Komunikacji w PAIH, cytowana w artykule.

Dziennik zwraca uwagę, że większe projekty związane z przenoszeniem działalności do Polski obsługuje agencja inwestycji. "W tym momencie zajmujemy się 23 firmami, w tym 16 z szeroko rozumianej branży IT. Pozostałe reprezentują przemysł spożywczy, meblarski czy usługowy" - dodaje Katarzyna Jedlińska.

Według "Pulsu Biznesu" jest już też kilka białoruskich start-upów, które przenoszą się do Polski. "Zadaniem fundacji Startup Hub Poland jest wsparcie 20 najlepszych białoruskich zespołów startupowych o największym potencjale innowacyjnym. Zainteresowane firmy od miesiąca mogą się zgłaszać na stronie projektu Poland. Business Harbour. Do tej pory zrobiło to 67 startupów. Kapituła, w której są przedstawiciele konsorcjantów, wybrała sześć spośród zarekomendowanych przez nas projektów, które na miejscu otrzymają wsparcie do 5 tys. zł. Dwa zespoły już są w Polsce, kolejne cztery w trakcie przenosin" - opowiada Maciej Sadowski, prezes Startup Hub Poland.

dap/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (28)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Taa drenaż najlepszych mózgów do Polski. Pracownicy Amazona i innych magazynów. Informatycy i inżynierowie pracują tam np. w parku technologicznym 25 km od Mińska.
dlaczego_nie
Skąd wiesz? DOstałeś dane od KGB?
plutarch
etatowy się odezwał (Kreml uiszcza)
jes odpowiada dlaczego_nie
Może dlatego to wie bo pracuje w Amazonie w Polsce. Takie plotki chodzą po zakłądzie wśród pakowaczy.
plutarch
Łukaszenka funduje Białorusi drenaż najlepszych mózgów.
masekrut555
To chyba tylko Ci Białorusini od Cichouskiej. Bo jaki normalny Białorusin by chciał w kolonii masońskiej mieszkać. No chyba że się wystraszyli, bo Cichouska tam od 25.10 im majdany zapowiada jak Łukaszenka nie zrezygnuje. Heh no ale u nas 24.10 też może być nieciekawie.
dlaczego_nie
Normalny Białorusin to ten co jest częścią reżimu Łukaszenki?
plutarch
wychyliłeś się i od razu jak rezolutnie
jes
Proponuję wymianę - ty za jednego Białorusina. Obie strony skorzystają, Polska będzie mieć tanią siłę roboczą a Łukaszenka kolejnego rusofila i piewcę sb-eckich metod.
artureg
Brawo. Oby więcej Białorusinów do nas przyjechało. Są to ludzie pracowici, skromni i uczynni. Zapraszamy :)

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki