REKLAMA

Białoruś na 96 godzin wstrzymała dostawy ropy naftowej rurociągiem Przyjaźń do Polski

2021-06-09 12:26
publikacja
2021-06-09 12:26
Białoruś na 96 godzin wstrzymała dostawy ropy naftowej rurociągiem Przyjaźń do Polski
Białoruś na 96 godzin wstrzymała dostawy ropy naftowej rurociągiem Przyjaźń do Polski
fot. QiuJu Song / / Shutterstock

Gomeltransneft, operator białoruskiej sekcji rurociągu Przyjaźń, wstrzymał w środę w południe dostawy ropy naftowej do Polski - poinformowała agencja Bloomberg.

Rosyjski operator Transnieft przekazał w środę, że Homeltransnafta Przyjaźń (białoruski operator rurociągi Przyjaźń) od południa 9 czerwca wstrzymuje na cztery doby tłoczenie ropy w kierunku Polski. Powodem są prace na białoruskim odcinku rurociągu.

Powodem są zaplanowane wcześniej prace remontowe, a przestój w dostawach ma potrwać 96 godzin.

fot. / / PERN

Rurociąg "Przyjaźń" to główne źródło dostaw surowca do polskich rafinerii.

"Od godz. 12.00 w dniu dzisiejszym, Homeltransnafta wstrzymuje transport na 96 godzin w kierunku Adamowo-Zastawy w celu przeprowadzenia zaplanowanych prac na białoruskim odcinku" rurociągu Przyjaźń - powiedział dziennikarzom rzecznik Transnieftu Igor Diomin.

8 maja pojawiły się doniesienia, że Transnieft skoryguje grafik dostaw rurociągiem Przyjaźń z powodu problemów w przepompowni Budkowice na Słowacji. Koncern oświadczył, że problemy techniczne jednego z odbiorców surowca spowodowały spadek dostaw przez Budkowice, który ma się utrzymać przez dwie doby.

PERN: to planowa przerwa technologiczna

Wstrzymanie tłoczeń ropy z Białorusi jest zgodne z przekazanym przez Transnieft miesięcznym harmonogramem do PERN i do klientów w Polsce i Niemczech - poinformowała w środę PAP rzeczniczka PERN Katarzyna Krasińska.

Rosyjski operator Transnieft przekazał w środę, że Homeltransnafta Przyjaźń (białoruski operator rurociągu Przyjaźń) od południa 9 czerwca wstrzymuje na cztery doby tłoczenie ropy w kierunku Polski. Powodem są prace na białoruskim odcinku rurociągu.

PERN poinformował, że ponowne wznowienie tłoczeń zaplanowane jest 12 czerwca. "Operacje w systemie PERN są realizowane na bieżąco z zapasów handlowych zgromadzonych przez klientów oraz dostaw morskich" - podał operator.

Jak dodał, przerwy technologiczne w dostawach ze wschodu, trwające 1-3 dni, są "rutynowe i występują praktycznie w każdym miesiącu, o czym PERN jest informowany w ramach miesięcznych planów dostaw".

"W podobnym trybie PERN uzgadnia ze swoimi klientami ewentualne ograniczenia w dostawach z uwagi na planowane prace na własnej infrastrukturze" - zapewniła spółka.

PERN to spółka zajmująca się logistyką surowcowo - paliwową, to jednocześnie zarządca polskiego odcinka rurociągu "Przyjaźń". System rurociągów „Przyjaźń” działa od 1964 r., łączy Syberię z Europą Środkową. W Mozyrzu na Białorusi rozdziela się na nitkę północną, prowadzącą przez Białoruś i Polskę do Niemiec, oraz południową, której trasa prowadzi przez Ukrainę i Słowację do Czech oraz Węgier.(PAP)

drag/ je/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
darius19
jednak "ajwaj_" sie odezwal. Adwokat wzorcowych wschodnich demokracji. Uzasadni kazdy numer cara czy Lukaszenki. Zachwali represje, trucizny, porwania samolotow itd....
--__hubert__---__--__--__--__-
Rurociąg był już zatrzymany na klika dni po tym jak popłynęła nim brudna ropa - 2019 rok .
Brak ropy w rurociągu " Przyjaźń " ( niezła nazwa w obecnych czasach ) to brak ropy w Polsce i Niemczech ! Więc spokojnie muszą go uruchomić szybko.
--__hubert__---__--__--__--__-
Pozdrowienia dla towarzysza ajwaj_ i jego dezinformacji.
ajwaj_
nie do ciebie "szlaczek"
dzieci na podwórku ci go robia :)
stachsgh
Nie róbcie pitu pitu tylko szykujemy się do Euro
https://www.youtube.com/watch?v=khjImwsxFHQ
ajwaj_
PISy w kilka dni "zalatwili" straty na rurociagach gazu 2x, wegiel
Potrzeba niewiele, a nie zdaza do Zaleszczyk jak 17.09.1939

Bialorusini czaja sie niespodziankami za próby (jak w PISu niedolezne) Majdana w Misku,
mocarstwa Baltyckie juz czuja np. w tranzycie
1984
Co tam znowu nawijasz? To zwykła przerwa techniczna w którą próbujecie dąć do granic możliwości. Ale nawet gdyby było inaczej nic to n ie zmienia. Tak sie składa, że w przypadku dostaw ropy naftowej jesteśmy w 100% niezależni od Putina i jego białoruskiego koleżki. Przepustowość gdańskiego naftoportu wystarczy z Co tam znowu nawijasz? To zwykła przerwa techniczna w którą próbujecie dąć do granic możliwości. Ale nawet gdyby było inaczej nic to n ie zmienia. Tak sie składa, że w przypadku dostaw ropy naftowej jesteśmy w 100% niezależni od Putina i jego białoruskiego koleżki. Przepustowość gdańskiego naftoportu wystarczy z nawiązką. Jeżeli baćka zechce może sobie całkiem wstrzymać dostawy ropy, jego sprawa. Tylko wtedy będzie musiał obyć sie bez kasy za jej tranzyt.
ajwaj_ odpowiada 1984
Kolejny wrózbita, co zna przyszlosc :)
ile bierzesz za numery totka ?
1984 odpowiada 1984
Gdzie w mojej odpowiedzi jest cokolwiek o przyszłości? Naftoport już jest, już przyjmuje duże transporty z Bliskiego Wschodu. "Słodkiej" ropy z małą zawartością siarki i dużym uzyskiem benzyny, a nie waszej "kwaśnej". Jak przegniecie pałę 100% ropy popłynie przez Gdańsk i tyle.
hal9ooo
"Powodem są zaplanowane wcześniej prace remontowe," ...ale dzisiaj jakiemuś grubemu
~54k akcji przez stoplossa odebrali.

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki