Bezrobocie w UE: tylko w dwóch krajach lepiej niż w Polsce

Trzy sąsiadujące i mocno współpracujące gospodarczo ze sobą kraje zdominowały klasyfikację Eurostatu dotyczącą stopy bezrobocia. Jednym z nich jest Polska.

Stopa bezrobocia w strefie euro w grudniu wyniosła 7,9 proc., powtarzając tym samym rezultat z listopada. Dzisiejszy odczyt nie zaskoczył analityków. W długim horyzoncie wynik na poziomie 7,9 proc. jest najniższy od października 2008 r. czyli od ponad 10 lat. Dla porównania, dwanaście miesięcy wcześniej stopa bezrobocia w strefie euro wynosiła 8,6 proc.

W całej UE stopa bezrobocia wyniosła w grudniu 6,6 proc. wobec 6,7 proc. w listopadzie i 7,2 proc. w grudniu 2017 r. To najlepszy wynik w całej historii comiesięcznych badań, których historia sięga początku 2000 r.

W liczbach bezwzględnych dane o bezrobociu kształtowały się następująco: w UE Eurostat naliczył 16,306 mln bezrobotnych, z czego 12,919 mln zamieszkiwało państwa strefy euro. W porównaniu z listopadem, liczba bezrobotnych w UE spadła o 75 tys. Z kolei w porównaniu z grudniem ubiegłego roku, w Unii ubyło 1,533 mln bezrobotnych (1,174 mln w strefie euro).

Miano kraju o najniższej stopie bezrobocia w UE utrzymały Czechy (2,1 proc.), choć ich wynik wrócił powyżej przebite w listopadzie 2 proc. Drugą pozycję niezmiennie zajmują Niemcy (3,3 proc.), natomiast na trzecią lokatę wskoczyła Polska (3,5 proc.), wyprzedzając Holandię (3,6 proc.). Miesiąc temu wynik dla Polski określano na 3,8 proc.

Dla Estonii, Węgier dane za listopad. Dla Grecji i Wielkiej Brytanii za październik.
Dla Estonii, Węgier dane za listopad. Dla Grecji i Wielkiej Brytanii za październik. (Bankier.pl)

Przypisana Polsce stopa bezrobocia na poziomie 3,5 proc. jest najniższa w najnowszej historii naszego kraju. Warto jednak pamiętać, że dane Eurostatu dotyczące stopy bezrobocia bywają poddawane rewizjom – tak jest i tym razem, zmianie uległy wartości dla poprzednich miesięcy.

Liczba bezrobotnych w naszym kraju określana przy pomocy metody BAEL została oszacowana w grudniu na 591 tysięcy, co również jest historycznym minimum. W przypadku listopada Eurostat podał 605 tys. bezrobotnych, podczas gdy miesiąc temu raportowano liczbę 647 tys.

W porównaniu z grudniem 2017 r., stopa bezrobocia spadła we wszystkich państwach UE, z wyjątkiem Francji (bez zmian). Najwyższy spadek odsetka bezrobotnych odnotowano w Chorwacji (z 9,7 do 7,7 proc.), Grecji (z 21 do 18,6 proc.) oraz Hiszpanii (z 16,5 do 14,3 proc.).

Statystyki bezrobocia publikowane przez Eurostat pochodzą z badań ankietowych zgodnych z metodyką Międzynarodowej Organizacji Pracy. W badaniach aktywności zawodowej (BAEL) za bezrobotnego uznaje się osobę niemającą pracy, gotową ją podjąć w ciągu dwóch tygodni i aktywnie jej poszukującą w ciągu ostatnich czterech tygodni. 

Dlatego też statystyki bezrobotnych według BAEL są wyraźnie niższe od wyników podawanych przez GUS i Ministerstwo Pracy (w listopadzie 5,9 proc.), które publikują liczbę zarejestrowanych bezrobotnych. Czyli także tych, którzy nie są zainteresowani podjęciem pracy lub pracują „na czarno”.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 3 nostromo25

Praca za tysionc-pincet zawsze jest....

! Odpowiedz
1 1 h-b

Tyle że na niewiele ona wystarcza ....

! Odpowiedz
18 12 do_niczego

Czegoś nie rozumiem,mamy tak niskie bezrobocie w UE tyle pracy w Polsce,to po co D.TUSK siedzi w tej Brukseli skoro u nas tyle roboty. Niech wraca robota się znajdzie

! Odpowiedz
5 35 h-b

Niskie bezrobocie dzięki od lat elastycznemu na maxa rynkowi czasowego zatrudniania,ogromnej ilości emigracji zarobkowej zagranicę od lat ,pracy na niepełnych etatach 0,5,0,75 etc.ogromu na minimalnie tanich stawkach umów śmieciowo-zleceniowych,wymuszanych samozatrudnień,niby wykonywanych umów dzieło ,krótkich czasów pobierania ewentualnych zasiłków od 6 do max 12m-cy !!! ,Ogromnych problemów wielu osób po 50 + ze znalezieniem dalszego ewentualnego zatrudnienia u raczej niezbyt chętnych do ich zatrudniania tzw,,,dawców pracy" i to w wielu branżach i zawodach ! - i na koniec jeszcze chochla dziegciu niestety rozrastającej się jak epidemia szaro-czarnej strefie pseudo zatrudniania bez żadnych praw i pewności wypłat.Te niskie bezrobocie to wielka statystyczna Ściema od lat niestety coraz bardziej nienormalnej rzeczywistości panującej na rynku zatrudniania w tym kraju i nie tylko....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 3 matpoz1

Weź się za robotę i skończ wypisywać te swoje bajki, praca do ciebie nie przyjdzie sama.

! Odpowiedz
1 6 h-b odpowiada matpoz1

A skąd pseudo mądralo wiesz ze nie pracuję !... A Może sam weż się za pracę i nie oceniaj innych jak ich nie znasz.- Żałosne

! Odpowiedz
0 4 h-b odpowiada matpoz1

Pewnie prawda w oczy kole że jest takie rynkowe dno zatrudniania ....

! Odpowiedz
2 40 grzegorzkubik

Czas na radykalne podwyżki płac.

! Odpowiedz
9 21 dropsik70

To niestety nie nastąpi, bo rząd już sprowadza tanich robotników z dalekiego wschodu.

! Odpowiedz
1 8 h-b

Niestety dawcy pracy w zdecydowanej większości od wielu lat są za chytrzy ,aby dać w miarę godnie zarobić.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil