Bezpieczeństwo na drogach. Jesteśmy w ogonie Europy

- Wciąż 3 tysiące osób rocznie ginie na polskich drogach. Polska zrobiła ogromy krok w kierunku obniżenia śmiertelności, na to mają wpływ lepsze drogi, coraz lepsze samochody, ale mimo wszystko jesteśmy w ogonie Europy . Potrzebna nam była diagnoza tego, jak poprawić bezpieczeństwo na drogach - mówi prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń Jan Grzegorz Prądzyński.

Najczęściej sprawcami wypadków są młodzi mężczyźni do 30. roku życia. Nastąpiła znacząca poprawa, jeżeli chodzi o spożywanie alkoholu, ale wciąż 11 proc. wypadków jest powodowanych pod wpływem alkoholu.

Celem Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego jest obniżenie wypadków śmiertelnych na drogach o dwie trzecie. Rekomendacje są podzielone na różne elementy, część jest skierowana do legislatorów, część do rządu. Dwie są najważniejsze. Mamy park samochodowy, który jest dość stary, olbrzymia liczba samochodów ma ponad 10 lat, jeżeli spojrzymy na to, co się dzieje na przeglądach technicznych, nadzór nad kontrolami powinien być zdecydowanie poprawiony.

Drugi element, bardzo ważny z punktu widzenia ubezpieczycieli, to szacowanie ryzyka. Dzisiaj możemy to zrobić tylko poprzez analizę wypadkowości, natomiast jeżeli ubezpieczyciel miałby dostęp do centralnej ewidencji kierowców, gdzie są odnotowywane mandaty, pozwoliłoby to dużo lepiej szacować ryzyko, jakie reprezentuje kierowca. Wtedy dobrzy kierowcy płaciliby zdecydowanie mniej, a ci którzy szarżują płaciliby zdecydowanie więcej.

Więcej w materiale wideo

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
21 7 qqryk

Jest udowodniona naukowo korelacja pomiędzy wiekiem pojazdu a bezpieczeństwem na drogach a dzięki pisiemu rozdawnictwu przybyła nam masa złomu z Niemiec - czyż nie dlatego ilość zabitych wzrosła w porównaniu z rokiem 2015?

! Odpowiedz
5 16 trollmaster

brawo, udowodniłeś korelację miedzy fazami księżyca a wzdęciami krów.

! Odpowiedz
12 12 xyz83

To wina Kaczyńskiego. Jako Naczelnik powinien dawać przykład a ta fleja nie ma nawet prawa jazdy.

! Odpowiedz
7 31 open_mind

Ludzie po prostu nie czytają mojego wpisu i do niego się nie stosują: A ja wyraźnie wskazuje powody tego co się dzieje obecnie na drogach a w szczególności na Polskich to nie wypadki: To terror, bandytyzm, skrajny debilizm oraz totalna arogancja do wszystkich i samego siebie i tak trzeba karać sprawców jako terrorystów i bandytów oraz niebezpiecznych dla społeczeństwa a nie sprawców nieszczęśliwych wypadków. Bo one należą do z góry w zasadzie zaplanowanych tragedii. Oraz znacznie znacznie większą odpowiedzialnością finansową - to zawsze działa, za pozbawienie życia i dokonane zniszczenia, bo kretyni uważają że maja ubezpieczenie i przestali się obawiać znacznych strat finansowych czy dotkliwej odsiadki. Jak się czujesz niepewnie jako kierujący nie prowadź, obowiązku nie ma. Ps. Wszyscy którzy reagują na mój wpis negatywnie to co najmniej sprawcy byłych albo przyszłych wypadków.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl