Benzyna droższa od diesla i najdroższa od ponad 4 lat

2019-04-19 10:08
publikacja
2019-04-19 10:08
fot. Maciej Biedrzycki / FORUM

Przedświąteczny tydzień przyniósł kolejny, silny wzrost cen benzyny, której średnia cena detaliczna osiągnęła najwyższy poziom od października 2014 roku. W rezultacie bezołowiowa jest już przeciętnie droższa niż olej napędowy.

Według danych BM Reflex przez ostatnie siedem dni średnia cena detaliczna benzyny Pb95 wzrosła o osiem groszy na litrze, osiągając poziom 5,20 zł/l. Tak drogo na stacjach paliw nie było od października 2014 roku! Tylko od początku marca benzyna podrożała aż o 47 groszy na litrze.

/ Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex.

Równocześnie średnie ceny oleju napędowego obniżyły się o dwa grosze na litrze, do 5,16 zł/l. W rezultacie po raz pierwszy od września średnia cena benzyny jest wyższa od przeciętnej ceny detalicznej ON. Trwający przez ostatnie pół roku epizod benzyny tańszej od „diesla” był najdłuższym tego typu okresem we współczesnej historii.

- Podwyżki cen (szczególnie benzyn) obserwujemy w całej Europie, a Polska mimo wszystko należy do trójki krajów spośród UE z najniższymi cenami benzyn. Taniej zatankujemy jedynie w Rumunii (5,14 PLN/l) oraz Bułgarii (4,85 PLN/l). Średnia detaliczna cena benzyny 95-oktanowej w UE to aktualnie 5,96 PLN/l, diesla natomiast 5,63 PLN/l – informuje BM Reflex.

/ Bankier.pl

O ile w poprzednich tygodniach benzyna drożała przede wszystkim na skutek podwyżek cen hurtowych, o tyle ostatnie podwyżki były już pochodną odbudowy marż detalicznych. Od 11 kwietnia stawki hurtowe w PKN Orlen utrzymują się w przedziale 4124-4162 zł za m3. A zatem paliwo w rafinerii od tygodnia już nie drożeje. Mocno drożeje za to na stacjach, które dopiero teraz zdecydowały się w pełni przerzucić marcowe podwyżki na klientów detalicznych.

W mijającym tygodniu implikowana marża detaliczna podniosła się z jednego do 10 groszy na litrze Pb95. Od miesiąca maleją za to przeciętne marże detaliczne w przypadku oleju napędowego, które obniżyły się do 5 gr/l z  13 gr/l na początku miesiąca.

Ceny na stacjach paliw nie pójdą w dół, dopóki nie zmieni się sytuacja na rynku ropy naftowej. Ropa Brent kosztuje już ponad 71 USD za baryłkę – państwowe naftowe kartele (OPEC plus Rosja) testują odporność konsumentów utrzymując cięcia w wydobyciu. Jednakże spekuluje się, że ze zmowy może wyłamać się Rosja, której władza niepokoi się utratą udziałów w rynku.

Newralgiczna będzie też decyzja rządu Stanów Zjednoczonych, który do 2 maja musi się zdecydować, czy przedłużyć zwolnienia z sankcji dla głównych odbiorów irańskie ropy. Jeśli zawieszenie tych sankcji nie zostanie przedłużone, to wiele rafinerii (m.in. z południa Europy) będzie musiało poszukać nowych źródeł dostaw surowca, prawdopodobnie przyczyniając się do wzrostu jego ceny.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
raficus
Do jasiek2017: Moj 25cio letni Mercedes jest zapewne w lepszym stanie niż Twój nowszy samochód. Tak wiec uważaj ze swoimi pomysłami o złomowaniu starych samochodów bo byś zniszczył wiele pięknych klasyków.
trybuch
Nie ma sie co martwić o kasę na PiSowskie plusy w benzynie jest tak duzo podatków ze przy dużym jej zużyciu na wszystko wystarczy.
bha
Dzięki zachłannemu coraz bardziej Korpo monopolowi .
jasiek2017
Widzac ilosc zlomu na drogach paliwo powinno kosztowac min 7 zl za litr a auta powyzej 15 lat powinny byc obowiazkowo zlomowane aby nie truly srodowiska.
shadow_xx
panie jarku, wprowadź pan paliwo+, bo brakuje kasy na paliwo.
dwam
Prezes PiS Jarosław Kaczyński domaga się od premiera Donalda Tuska obniżenia akcyzy na paliwa. "Domagam się od Donalda Tuska, żeby to uczynił" - podkreślił Kaczyński. Kaczyński powiedział na konferencji prasowej, że nie trzeba być kierowcą, by wiedzieć, iż benzyna jest obecnie bardzo droga, a w jej cenie Prezes PiS Jarosław Kaczyński domaga się od premiera Donalda Tuska obniżenia akcyzy na paliwa. "Domagam się od Donalda Tuska, żeby to uczynił" - podkreślił Kaczyński. Kaczyński powiedział na konferencji prasowej, że nie trzeba być kierowcą, by wiedzieć, iż benzyna jest obecnie bardzo droga, a w jej cenie - jak mówił - około 50 proc. stanowią podatki, m.in. akcyza. Podczas konferencji na stoliku obok Kaczyńskiego umieszczono kanister na paliwo. Znalazła się na nim informacja, że podatki stanowią 2,64 zł ceny paliwa. "Tę akcyzę można po prostu obniżyć. Jeżeli się ją obniży, to spadnie także cena benzyny" - stwierdził prezes PiS. Zaproponował, by środki na realizację tej propozycji pochodziły z pieniędzy zaoszczędzonych na likwidacji gabinetów politycznych. Jak ocenił, gabinety polityczne służą bowiem jedynie "zatrudnianiu znajomych i krewnych". Szef PiS nie zgodził się z twierdzeniem, że cena benzyny i tak nie spadnie po obniżeniu akcyzy, gdyż nie obniżą jej firmy paliwowe i stacje benzynowe. "To jest nieprawda. Mamy dwie wielkie firmy państwowe (Orlen i Lotos). Tu można oddziaływać"- zaznaczył Kaczyński. "Tą metodą można pomóc tym zwykłym Polakom, którzy mają dzisiaj duże wydatki" - przekonywał....................................................................................................................
nostsherlock
Jak w kółko rośnie podatek na paliwa to nie ma się co dziwić. Przy najbliższym spadku cen ropy znowu rząd podniesie podatek, żeby cena za bardzo nie spadła, ale żeby po powrocie ceny uderzyło wszystkich po kieszeniach
dziki_losos
Przynajmniej mamy szansę w czymś być rekordzistami w Europie.
1as
Co roku ten sam cyrk: wiosną pompujemy benzynę, jesienią ON. Sumarycznie cały czas w górę, chyba że tąpnie kurs ropy. W ciula granie.
talmud
https://www.youtube.com/watch?v=On5Kf014Jk0

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki