REKLAMA

Premier: Będziemy pozyskiwać gaz ze wszystkich możliwych kierunków

2022-04-26 19:36
publikacja
2022-04-26 19:36
Premier: Będziemy pozyskiwać gaz ze wszystkich możliwych kierunków
Premier: Będziemy pozyskiwać gaz ze wszystkich możliwych kierunków
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Polska będzie pozyskiwać gaz ze wszystkich możliwych kierunków i korzystać z zapasów w magazynach do czasu uruchomienia Baltic Pipe - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

"Mamy magazyny wypełnione w ok. 76 proc. To wysoki poziom wypełnienia, dużo wyższy niż w większości krajów Europy. W przejściowym czasie, zanim Gazociąg Bałtycki nie zostałby uruchomiony, będziemy czerpać z tych zasobów, jak również pozyskiwać gaz ze wszystkich możliwych innych kierunków. Mamy interkonektory do Niemiec, do Republiki Czeskiej, a także gazoport w Świnoujściu może przyjmować jeszcze większe ilości gazu skroplonego" - powiedział Morawiecki podczas briefingu prasowego.

Premier potwierdził, że Polska otrzymała od Rosji "groźby" związane ze sposobem płatności za gaz, ale Polska trzyma się ustaleń.

PGNiG poinformował w komunikacie, że odmówił wykonywania zobowiązań rozliczeniowych za gaz ziemny dostarczany przez Gazprom w ramach kontraktu jamalskiego w rublach rosyjskich, zgodnie z Dekretem Prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Jak podano, 27 kwietnia, od godz. 8.00 czasu polskiego nastąpi wstrzymanie dostaw gazu ziemnego dostarczanego przez Gazprom w ramach kontraktu jamalskiego. W ocenie spółki wstrzymanie dostaw stanowi naruszenie kontraktu i PGNiG podejmie działania zmierzające do przywrócenia realizacji dostaw. Jednocześnie spółka zastrzega prawo dochodzenia roszczeń z tego tytułu. (PAP Biznes)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (7)

dodaj komentarz
friedens
Głosujac na PiS, dziadkowie i babcie zgotowały swym dzieciom i wnukom ten los. Za drogi gaz zapłacą wszyscy, chleb będzie po kilkaset tysiecy złotych, a zarobki liczyć bedziemy w milionach. Wraca komuna. Takie zawsze,są skutki druku inflacyknego pieniądza, awanturniczej polityki wobec UE i rozdawnictwa.
zoomek
A nie lepiej tam gdzie najtaniej? Gospodarka głupcze!
endes
I znów Polska jest najmniej ważna w tej globalnej grze.
boris-vodka
Pinokio ty już nic lepiej nie rób bo nie mam zamiaru skończyć o misce ryżu i świeczce
jan888
Reszcie krajów Unii Rosja jakoś gazu nie odcięła. Nieodpowiedzialne działania PIS sprowadziły na Polskę kolejne niebezpieczeństwo i uderzą w Polaków i polską gospodarkę.
fiat126p
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rosja-wstrzymuje-dostawy-gazu-dla-Bulgarii-i-Litwy-8325737.html
faramir_z_gondoru
Proponuję narodową akcję jedzenia grochówki i puszczanie bąków do rur. To jedyny pewny gaz na tą chwilę.

Powiązane: Wojna gazowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki