REKLAMA

Będzie więcej gazu z polskich złóż

2016-11-22 16:23
publikacja
2016-11-22 16:23

PGNiG podpisało umowę z Rawicz Energy z Grupy Palomar Natural Resources, która będzie dostarczać nawet 160 mln m sześc. gazu rocznie ze złoża w Wielkopolsce - poinformował we wtorek PGNiG.

fot. Bartłomiej Żurawski / / FORUM

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - podpisało kontrakt na dostawy gazu z Rawicz Energy - spółką z Grupy Palomar Natural Resources. Dostawy rozpoczną się po zakończeniu prac związanych z przyłączeniem infrastruktury kopalni Rawicz do należącej do PGNiG kopalni Załęcze, gdzie będzie odbierany gaz. Następnie zostanie on odgazotowany w Oddziale PGNiG w Odolanowie. Grupa Palomar zakłada, że dostawy możliwe będą już w trzecim kwartale 2017 roku. W początkowym okresie dostaw będzie to około 50 mln m sześc. gazu rocznie.

"Podpisana umowa to kolejny krok do stałego zwiększenia ilości gazu pochodzącego ze źródeł krajowych. Widzimy duży potencjał w obszarze wydobycia tego surowca na terenie Polski. Dlatego, poza systematycznym zwiększaniem nakładów na wydobycie własne, rozpoczęliśmy współpracę z kolejnym zagranicznym partnerem - powiedział wiceprezes ds. handlowych PGNiG Maciej Woźniak.

Prezes Grupy Palomar Natural Resources John Buggenhagen dodał, że działająca na polskim rynku od 2014 roku Palomar już wkrótce, jako pierwsza prywatna, międzynarodowa firma w Polsce uruchomi produkcję gazu ziemnego na znaczącą skalę.

"Potwierdzenie komercyjnego potencjału złoża Rawicz jest dowodem na to, że jest duża szansa na dalsze odkrycia i zwiększenie produkcji gazu ziemnego ze złóż konwencjonalnych na zachodzie Polski - dodał.

Palomar Natural Resources jest operatorem siedmiu koncesji poszukiwawczo-rozpoznawczych, w których posiada 65 proc. udziałów. Łączny obszar posiadanych koncesji wynosi ponad 5 tys. km kw. Są to koncesje: Nowa Sól, Wschowa, Góra, Rawicz, Poznań Wschód 206, Poznań Wschód 207 oraz Poznań Północ 208.

Według danych Państwowego Instytutu Geologicznego w Polsce znajduje się ok. 145 mld m sześc. gazu w udokumentowanych złożach konwencjonalnych. Roczne zużycie gazu w Polsce to ok. 15 mld m sześc. (PAP)

drag/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Powiązane

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~gg
A dlaczego to PGNiG nie wierci tylko kupuje polski gaz.
~gazownik
czyli rozumiem nasze tansze czyli monopolista ceny obnizy i ze sponsoringu zrezygnuje
~rippe
Górnicy z Górnego Śląska nie dopuszczą do wydobycia!
Po ich trupie! Spalą wszystkie opony!
~satyryk
Te 145 mld zostawicie na przyszłosc.-wojna. Tani gaz wiec nie ma sensu wyczerpywc nikłe złoza.
~kalafior
Nic nie zostawiać - gazować od razu!
Potem przyjdzie Niemiec i zabierze, jak zwykle...
~rulon
To teraz gaz będzie za bezcen tak jak u sasiada Putina bieri skolko chotiez nie tak jak z kataru po 5 za litr
~niepelnosprawny_org
ho ho, no to jak? jakie to ogromne deklaracje polityków i PGNiG od wielu lat, ze Polska nie ma wlasnego gazu? na podkarpaciu podobnie widać ogrome plany, lub przynajniej zwiekszenie działań, dawne kopalnie odremnontowane i znacznie oszerzone "objetościowo"...
~basia
gdyby tak ogrzac wszystkie domostwa w Polsce tym gazem to po roku juz by byly suche zloza.Ale Polska ma istniec dluzej niz rok a nawet o wiele dluzej. Jesli tak to te zasoby gazu tak naprawde to tak powiedziec aby nie zapeszyc no to taki wielki puszczony z pupy bak(bONk)

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki