REKLAMA

Będzie "urlop od korporacji"? Emilewicz: Szykujemy rozwiązanie na wzór urlopu macierzyńskiego

2020-01-02 07:00
publikacja
2020-01-02 07:00

Chcielibyśmy przygotować dla start-upów rozwiązanie na wzór urlopu macierzyńskiego - powiedziała PAP minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jak tłumaczyła, ma to ułatwić powstawanie nowych spółek technologicznych.

fot. Visual Tag Mx / / Pexels

Zdaniem minister rozwoju pracodawcy niechętnie udzielają długoterminowych, bezpłatnych urlopów swoim pracownikom, czyli np. informatykom, inżynierom, programistom zatrudnionym w dużych korporacjach, którzy zastanawiają się, czy nie spróbować samodzielności biznesowej.

Ułatwieniem dla takich osób miałby być specjalny 6-miesięczny urlop wzorowany na macierzyńskim. "Chcielibyśmy przygotować rozwiązanie takie właśnie, jak urlop macierzyński, dla start-upu, który ułatwi przedsiębiorcom wypuszczenie takiego pracownika na chwilę spod swoich skrzydeł, po to żeby spróbował przetestować swój produkt" - tłumaczyła minister.

Przepisy mają gwarantować otrzymanie urlopu oraz bezpieczeństwo powrotu na miejsce pracy w przypadku niepowodzenia start-upu. "Jeśli rozwinie skrzydła, to mamy nadzieję na nowe spółki technologiczne, bo ich liczbę także chcielibyśmy w Polsce zwiększać" - zaznaczyła Emilewicz.

W pierwszej połowie przyszłego roku resort planuje przedstawić pakiet proinwestycyjny. Dla wsparcia start-upów przewidziano właśnie m.in. urlop na start-up.

Zmiany dla pracowników w 2020 roku

Jak bumerang raz na jakiś czas wracają pomysły rządu lub opozycji, a to dotyczące obowiązku podania wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę, a to odnośnie oskładkowania umów-zleceń. W praktyce jednak zmian w prawie pracy w 2020 roku będzie niewiele, choć nie będą one bez znaczenia.

autor: Magdalena Jarco

maja/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (22)

dodaj komentarz
carlito1
Ta pani bredzi jak Pinokio..... Znowu gospodarka centralnie sterowana... Taki głupi pomysł i to w czasie braku ludzi do pracy... ? Przecież Ci ludzie nawet jak założą firmę to momentalnie znajdą się w sytuacji swojego pracodawcy... Bananowej republiki ciąg dalszy... A zapomniałem pewnie będzie jeszcze rejestr urlopowiczów Ta pani bredzi jak Pinokio..... Znowu gospodarka centralnie sterowana... Taki głupi pomysł i to w czasie braku ludzi do pracy... ? Przecież Ci ludzie nawet jak założą firmę to momentalnie znajdą się w sytuacji swojego pracodawcy... Bananowej republiki ciąg dalszy... A zapomniałem pewnie będzie jeszcze rejestr urlopowiczów i 300 nowych posad w urzędzie do obsługi rejestru...
jo41
Co za bzdura! Chcesz spróbować własnego to się zwalniaj i ryzykuj! Dale głosujcie na Pislamokaczyzm a okaże się że Gomułka był kapitalistą.
jo41
Idźcie na całość - "urlop od skarbówki" "urlop od ZUS" "urlop od małżeństwa" i najważniejsze "urlop od pislamabadu"
jasiek2017
„Szalona wizja” Kaczyńskiego? Chce poświęcić gospodarkę
W rozmowie z agencją Reuters prezes PiS Jarosław Kaczyński zadeklarował, że jest w stanie zaakceptować zmniejszenie tempa wzrostu gospodarczego, jeżeli będzie to cena za wdrożenie jego wizji Polski. Wątpliwości mają jednak eksperci, a Ryszard Petru mówi
„Szalona wizja” Kaczyńskiego? Chce poświęcić gospodarkę
W rozmowie z agencją Reuters prezes PiS Jarosław Kaczyński zadeklarował, że jest w stanie zaakceptować zmniejszenie tempa wzrostu gospodarczego, jeżeli będzie to cena za wdrożenie jego wizji Polski. Wątpliwości mają jednak eksperci, a Ryszard Petru mówi nawet, że –„ tak postępują ludzie opętani".

W wywiadzie udzielnym agencji Reuters Jarosław Kaczyński mówi o buncie elit przeciw stanowczej polityce Prawa i Sprawiedliwości. - Jest bunt, ale na dłuższą metę warto się z tym zmierzyć, nawet, jeśli to oznaczałoby to spadek obecnego tempa wzrostu gospodarczego. Mówimy tu o jednym procencie – oznajmił Jarosław Kaczyński. Małgorzata Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan krytycznie ocenia plany Kaczyńskiego. - Obniżenie wzrostu PKB o 1 pkt. proc. oznacza ogromny skok bezrobocia. Zastanawiam się, co to za wizja Polski, która oznacza skierowanie dziesiątki tysięcy na bezrobocie? – mówi portalowi money.pl.

Jarosław Kaczyński jest jednak zdeterminowany.– Poprzednia polityka gospodarcza kosztowała nas dziesiątki miliardów złotych rocznie – mówi prezes PiS. Jego zdaniem sprzeciw obecnych elit wiąże się z tym, że polityka PiS uderzy głównie w ich interesy. - PiS zabiera im pieniądze, które kiedyś zawłaszczyły i jakoś między siebie podzieliły – dodaje Kaczyński.

Prof. Stanisław Gomułka z BCC uważa, że wśród priorytetów Jarosława Kaczyńskiego gospodarka jest na drugim miejscu. - Dla niego gospodarka, kwestie dotyczące standardu życia i doganiania Europy może nie są nieważne, ale na pewno są na drugim planie (…) on już pokazał, że jest w stanie zgodzić się na wyższe podatki dla przedsiębiorców, czy obniżenie wieku emerytalnego, jeżeli tylko oznacza to większą redystrybucję dochodów – dodaje w rozmowie z money.pl prof. Gomułka.

Wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego bardzo krytycznie skomentował lider Nowoczesnej Ryszard Petru. – Wizja Jarosława Kaczyńskiego i PiS jest realizowana kosztem Polaków. Tak działają ludzie opętani. To wyjątkowo bezczelny przekaz prezesa PiS na święta. Nowoczesna zrobi wszystko, aby nie dopuścić do dalszej realizacji szalonej wizji Jarosława Kaczyńskiego. Nasza wizja na Polskę to warunki dla wzrostu i wsparcie rozwoju gospodarczego, a nie realizacja ideologicznej wizji wodza ­– mówił na konferencji prasowej lider Nowoczesnej.
samsonn
PIS znawcy nawet korporacje wypedza z Polski- a wtedy zostaniemy z niczym. Jaroslaw jest taki madry jak Adi- to widoczne golym okiem-problemy psychiczne bez ustanku
infinum
Niezła bzdura.

Po pierwsze, to zawody typu informatyk są najlepiej płatnymi zawodami w gospodarce tzn. że akurat tym ludziom państwo powinno pomagać najmniej, bo skoro ktoś kto zarabia 10-20k PLN miesięcznie, a nie jest w stanie stworzyć sobie poduszki finansowej, by zaryzykować własny biznes tzn. że nikt nie jest
Niezła bzdura.

Po pierwsze, to zawody typu informatyk są najlepiej płatnymi zawodami w gospodarce tzn. że akurat tym ludziom państwo powinno pomagać najmniej, bo skoro ktoś kto zarabia 10-20k PLN miesięcznie, a nie jest w stanie stworzyć sobie poduszki finansowej, by zaryzykować własny biznes tzn. że nikt nie jest w stanie tego zrobić albo raczej, że ten ktoś się kompletnie nie nadaje na biznesmena.

Po drugie, takie zniknięcie pracownika na 6 miesięcy to koszt dla pracodawcy związany z przestojami, zastępstwami itp. a więc dodatkowe ryzyko, czyli w konsekwencji wyższe koszty, czyli niższe pensje dla tychże pracowników.

No a po trzecie, widać że w ministerstwie wierzą w skuteczność innowacji przez nakaz - dobrze, że do więzienie nie wsadzają za brak innowacji, bo już zupełnie by było jak za Stalina, ale co do zasady mentalność widać ta sama.

Skończy się jak każdy komunistyczno-etatystyczny wymysł, redukcją wynagrodzeń i/lub wzrostem kosztów dla przedsiębiorstw, a więc i wzrostem ceny dla konsumenta.
glos_rozsadku
"ułatwić" ?!!! "dla" firm?!!! WY SOCJALIŚCI ZAORACIE POLSKICH PRZEDSIĘBIORCÓW ha tfu!
andregru
"specjalny 6-miesięczny urlop wzorowany na macierzyńskim" zapłaci za to państwo czyli podatnicy ?
glos_rozsadku
a skąd ma państwo pieniądze jak nie od podatników?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki