REKLAMA

Będą zmiany w systemie odszkodowań za wywłaszczenie pod inwestycje korzystne dla obywateli

2021-07-12 14:50, akt.2021-07-12 16:29
publikacja
2021-07-12 14:50
aktualizacja
2021-07-12 16:29
Będą zmiany w systemie odszkodowań za wywłaszczenie pod inwestycje korzystne dla obywateli
Będą zmiany w systemie odszkodowań za wywłaszczenie pod inwestycje korzystne dla obywateli
/ Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Przedstawiony zostanie projekt, który ma zmieniać zasady wypłaty odszkodowań za wywłaszczenia pod inwestycje publiczne - poinformował w poniedziałek wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Wywłaszczani mają otrzymać m.in. dodatkowe rekompensaty za koszty związane z przeprowadzką.

W poniedziałek wiceminister infrastruktury oraz pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego na wspólnej konferencji z szefem Kancelarii Premiera oraz rzecznikiem rządu poinformował o planowanych zmianach ws. wypłat odszkodowań za wywłaszczenia pod inwestycje publiczne.

"Chcemy, żeby państwo polskie, jeśli dokonuje wywłaszczenia na inwestycje celu publicznego, adekwatnie pokrywało koszty osoby wywłaszczonej" - zadeklarował wiceminister. Jego zdaniem szczególnie istotne jest to w przypadku przedsiębiorców, dla których niewystarczająca wysokość rekompensaty może oznaczać w praktyce likwidację biznesu.

Obecnie w przypadku wywłaszczenia nieruchomości pod inwestycje celu publicznego, sposób określenia wysokości odszkodowania regulują przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz rozporządzenia wykonawczego.

Według Horały zasady obowiązujące od 1998 roku są "bardzo niesprawiedliwe społecznie". Wskazał, że obecnie podstawą do naliczania odszkodowań jest oszacowana wartość rynkowa nieruchomości. Nie ma rekompensat za np. koszty związane z przeprowadzką, zawieranymi umowami notarialnymi, czy przeniesieniem działalności gospodarczej.

Horała zwrócił uwagę, że dziś w skrajnych przypadkach odszkodowanie może nie wystarczyć na kupno nowej nieruchomości gdzieś indziej. Z drugiej strony posiadacze bardzo dużych areałów gruntów o niskiej wartości, np. nieużytków, mogą osiągać bardzo duże zyski nawet do 100-krotności ich wyceny.

Wiceminister wyjaśnił, że po zmianie przepisów ma się to zmienić, a istotą zmian będzie zastąpienie "zasady korzyści" nowymi regulacjami zapewniającymi słuszny charakter odszkodowania, jak również zapewniającymi równość podmiotów wywłaszczanych wobec prawa, przejawiającą się w powiązaniu wysokości odszkodowania z wartością rynkową nieruchomości – z uwzględnieniem szczególnej sytuacji dotyczącej wywłaszczania nieruchomości zamieszkałych.

Horała poinformował, że w ramach reformy każdy z wywłaszczonych otrzyma 10-proc. "bonus" związany np. z przeprowadzką. Zapowiedział również drugi, 20-proc. bonus - "dla lokali mieszkalnych i lokali usługowych" oraz "dwa dodatkowe przywileje: możliwość roszczenia cywilnego o zwrot szkody rzeczywistej, jeśli ktoś uważa, że poniósł (w związku z wywłaszczeniem - PAP) większe szkody (...), a w przypadku osób, które mieszkają i realizują swoją podstawową życiową potrzebę, jeśli ta kwota będzie niewystarczająca, będzie mogła być podwyższona jeszcze nawet do 100 proc.". Jak podkreślił wiceminister, decydujące będą "rzeczywiste wartości nieruchomości".

Wiceszef MI przestawił też kilka przykładów, jak nowe przepisy wpłyną na wysokość odszkodowań. Wskazał, że hipotetyczni mieszkańcy woj. opolskiego mający ok. 500 m działkę z domem nadającym się do kapitalnego remontu i przy wycenie ich nieruchomości na 65 tys. zł, przy dzisiejszych zasadach, otrzymaliby właśnie w takiej wysokości odszkodowanie. Po zmianach wzrosłoby ono do 109 tys. zł.

Horała podał też przykład gospodarstwa hodowlanego, którego wartość została wyceniona na ponad 5 mln zł. Po zmianie przepisów odszkodowanie wzrosłoby do ponad 6,6 mln zł, a właścicielowi przysługiwałoby dodatkowo roszczenie cywilne za straty gospodarstwa związane z wywłaszczeniem.

Jak przekonywał Horała, dzięki wprowadzeniu w życie nowych zasad "absolutnie przytłaczająca większość osób, które są wywłaszczane na inwestycje celu publicznego, otrzyma więcej albo znacznie więcej pieniędzy".

Zapewnił jednocześnie, że potrzeby życiowe tych osób będą zaspokojone. "Straty przedsiębiorców, straty tych, którzy mieszkają, muszą przenieść swoje miejsce do życia, będą pokryte" - zaznaczył.

Wiceminister poinformował, że odpowiedni projekt ustawy w tej sprawie został skierowany do zespołu programowania prac rządu. Po uzyskaniu wpisu ma zostać zaprezentowana dokładna treść projektu. Zapewnił, że resort jest otwarty na rozmowę, na konsultacje zapowiedzianych propozycji ustawowych.

autor: Michał Boroń

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (8)

dodaj komentarz
bullman
Nie piszcie głupot ,co najwyżej :korzystne dla TYCH obywateli.To jest tak
uznaniowa procedura że zawsze można ją przekręcić tylko trzeba mieć MOC.
anty12
HAHAHAHA mamy podzial na pan i cham w Polsce przez PiS. Takie odszkodowanie przy dzisiejszych cenach to skandal. Zreszta komunisci wszystko zniszcza. Pamietacie oderte pracy za 3400 brutto na specja od bezpieczenstwa ? :D Wg komuchow 4000 brutto to juz klasa srednio. O juz Polska jest bankrutm ale trup jeszcze nie smierdzi. I chcemy+ HAHAHAHA mamy podzial na pan i cham w Polsce przez PiS. Takie odszkodowanie przy dzisiejszych cenach to skandal. Zreszta komunisci wszystko zniszcza. Pamietacie oderte pracy za 3400 brutto na specja od bezpieczenstwa ? :D Wg komuchow 4000 brutto to juz klasa srednio. O juz Polska jest bankrutm ale trup jeszcze nie smierdzi. I chcemy+ wjechalo na banie "Chcemy, żeby państwo polskie...". Bogactwo narodu dziadowskiego.
gordon-gekko
Dom z działką za 65000zl?!?!! Politycy są totalnie odrealnieni
chipek
Ustawka pod tow. Morawieckiego który za friko dostał ziemie (zabrane Polakom przez kościół) od Gulbinowicza i teraz trzeba pokombinować by jak najwięcej zarobić a i tak to pieniądze z naszych podatków!
dzn7yw
Ciekawe kto i w jaki sposób będzie określał „wartość rynkową”.
sel
Już widzę jak liczą wartość rynkową, a do porównania grunt pod drogę przy śmietniku w trzeciej gminie od inwestycji żeby przejąć za 5 % wartości a sądy nie widzą w tym nic złego bo to przecież o państwowe pieniądze chodzi, dokładnie tyle dostał.. po wielu latach i wielu rozprawach..
batic
hehe to oznacza tylko jedno - PiS i rodzina nakupili już sobie działek w miejscach, gdzie niedługo ogłoszą inwestycje xD
tkn
wkurza mnie takie bezmyslne pitolenie; albo bezmozg albo partyjny agitator

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki