REKLAMA

Bayer sfinalizował kupno Monsanto

2018-06-07 17:40
publikacja
2018-06-07 17:40

Niemiecki gigant farmaceutyczno-agrochemiczny Bayer sfinalizował w czwartek zakup za 63 mld euro amerykańskiego koncernu biotechnologicznego Monsanto, stając się największą na świecie firmą zajmująca się pestycydami i nasionami.

fot. Ina Fassbender / / FORUM

Dwa lata po rozpoczęciu starań o fuzję, najważniejszą przeprowadzoną z zagranicznym przedsiębiorstwem przez niemiecką firmę, Bayer kupił akcje Monsanto po 128 USD za sztukę i wycofał je z listy na Wall Street - wynika z komunikatu niemieckiego giganta farmaceutyczno-agrochemicznego, który trzykrotnie podnosił swoją ofertę.

Jeśli Bayer ogłosi w poniedziałek zniknięcie nazwy "Monsanto", znienawidzonej od dziesięcioleci przez obrońców środowiska, faktyczna integracja z amerykańską firmą rozpocznie się za "około dwa miesiące" - podał koncern z siedzibą główną w niemieckim mieście Leverkusen.

Wcześniej Monsanto i Bayer obiecały wyzbyć się części swoich aktywów, aby nie stwarzać monopolu, i Bayer musiał przekazać niemieckiemu koncernowi BASF część swojej działalności agrochemicznej.

Bayer, firma, która wynalazła aspirynę, w czasach II wojny światowej wchodziła w skład potężnego chemicznego koncernu niemieckiego IG Farben, producenta insektycydu Cyklon B. Obecnie zatrudnia prawie 100 tys. ludzi, a jej obroty w zeszłym roku wyniosły 41 mld euro (48,5 mld USD),

Niemiecka firma od dawna przyglądała się amerykańskiemu Monsanto i jego nasionom GMO, uodpornionym na najpotężniejsze pestycydy i herbicydy.

Monsanto, które na początku XX wieku wprowadziło na rynek sacharynę, w latach 40. zajęło się agrochemikaliami; jego defoliant "Agent Orange" używany był jako broń masowego rażenia w Wietnamie.

Czasami nazywane "Monsatan" lub "Mutanto" przez swoich przeciwników, ma wrogów ze względu GMO i na glifosat, aktywny składnik Roundupu, którego rakotwórczość wykazuje część badań. Będący flagowym herbicydem tej firmy Roundup wprowadzono na rynek w 1976 roku; pierwszą genetycznie zmodyfikowaną komórkę roślinną Monsanto opracowało zaś w latach 80. Grupa zatrudnia 20 000 pracowników na całym świecie i generuje około 15 mld dolarów rocznych przychodów.

Organizacja pozarządowa "Friends of the Earth" (Przyjaciele Ziemi) połączenie obu gigantów nawała "diabelskim weselem" i ostrzegła, że wykaże czujność, niezależnie od tego, jakie nazwy zachowają etykiety produktów. Do zaprzestania stosowania Roundupu zobowiązał się ostatnio francuski rząd (bez uwzględnienia tego zakazu w prawie).

Fuzja, jak pisze agencja AFP, grozi zwiększeniem presji cenowej na rolników, a jedyną gwarancją sformalizowaną przez firmę Bayer, która będzie rozwijać środki ochrony roślin opracowane przez Monsanto, jest to, że nie będzie sprzedawać odmian GMO w Europie.

Zakup Monsanto przez Bayera to trzecia z megafuzji na rynku chemikaliów i nasion siewnych. W zeszłym roku doszło do fuzji działów rolniczych firm Dow Chemical i DuPont, które ostatecznie wejdą w skład nowej firmy o nazwie Corteva Agriscience. W zeszłym roku doszło też do sfinalizowanie sprzedaży za 43 mld dolarów szwajcarskiego producenta nasion i pestycydów Syngenta chińskiemu koncernowi China National Chemical Corp.

klm/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane

Komentarze (3)

dodaj komentarz
pluto85md
@skaurus

To nie fuzja, to przejecie. Obajtek Ci wytlumaczy roznice. Urzedy antymonopolowe rozpatrywaly wniosek, polski Uokik nie wniosl zadnych uwag.
skaurus
Diabelska fuzja, Bayer ze swoją historią (cyklon B to właśnie dzieło tej firmy) oraz Monsanto, producent super trucizny i symbol zepsutej do szpiku kości korporacji łączą się w jeden podmiot. Jestem ciekaw gdzie są urzędy monopolowe w USA i UE? Właściwie to oczywiste, przy umowach na kwotę 63 mld sporo teczek zostało Diabelska fuzja, Bayer ze swoją historią (cyklon B to właśnie dzieło tej firmy) oraz Monsanto, producent super trucizny i symbol zepsutej do szpiku kości korporacji łączą się w jeden podmiot. Jestem ciekaw gdzie są urzędy monopolowe w USA i UE? Właściwie to oczywiste, przy umowach na kwotę 63 mld sporo teczek zostało owymienionych pod stołem żeby nikt nie bruździł.
cyklonb
Bayerowski Zyklon-B wydenzyfekuje Monsanto w którym zalęgły się padlinożerne antyludzkie insekty wiadomo jakiej nacji które to stworzyły firmę monstrum. (producentem i dostawcą zyklonu-B we wojnę był AG Farben)

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki