REKLAMA

Banki zarobiły mniej, ale płace w zarządach wzrosły

2016-03-23 06:48
publikacja
2016-03-23 06:48

Zarządy instytucji finansowych, notowanych na warszawskiej giełdzie, zarobiły w ubiegłym roku ponad 217 milionów złotych. To o 10 procent więcej, niż w 2014 roku.

Prezes Banku Pekao Luigi Lovaglio / fot. Jacek Lagowski / FORUM

"Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że wzrost ten jest efektem nie tylko wyższych wynagrodzeń prezesów, ale też roszad personalnych - odchodzący członkowie zarządów otrzymywali bowiem odprawy. W czołówce najlepiej zarabiających niewiele się jednak zmieniło. Pierwsze miejsce zajmuje prezes banku Pekao Luigi Lovaglio, który zarobił w zeszłym roku ponad 13 milionów 200 tysięcy złotych brutto. Drugi jest prezes Banku Handlowego Sławomir Sikora - 6,4 miliona złotych, a trzeci prezes Banku BPH Richard Gaskin - niecałe 6 milionów.

Gazeta zauważa, że "płace w zarządach wzrosły, choć większość banków zanotowała spadek zysku, a niektóre nawet stratę". Jest to możliwe, gdyż w zeszłym roku banki wypłacały premie za dobre wynik i w 2014 roku, a nawet za lata wcześniejsze.

Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-grudzień 2015 roku wyniósł 13,1 mld zł, spadając rok do roku o 17,5 proc. - informuje NBP. Wynik z tytułu odsetek wyniósł w ciągu 12 miesięcy 2015 roku 35,2 mld zł, spadając rok do roku 5,1 proc. Jak wynika z obliczeń PAP wynik prowizyjny spadł o 3,4 proc. rdr, do 13,3 mld zł.

Odpisy w okresie styczeń-grudzień wyniosły ok. 7 mld zł i były o 15,8 proc. niższe niż rok wcześniej.

NBP podał, że dane finansowe sektora bankowego nie obejmują banków w upadłości.

 IAR/"Dziennik Gazeta Prawna" 23 03/Siekaj/łp

Źródło:IAR
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (21)

dodaj komentarz
~podatnik
DO ~Ziu 2016-03-23 22:22 Z tego co wiem nie ma formalnych przeciwwskazań do tego żeby na funkcji prezesa banku za kilkanaście baniek zasiadała osoba niepiśmienna natomiast żeby być gońcem to a jakże DO ~Ziu 2016-03-23 22:22 Z tego co wiem nie ma formalnych przeciwwskazań do tego żeby na funkcji prezesa banku za kilkanaście baniek zasiadała osoba niepiśmienna natomiast żeby być gońcem to a jakże trzeba i studia mieć i językami władać i przejść przez sito konkursów, etc
~Ziu
A kto wam, jelopy, zabrania się pouczyc, wykazać i zostać prezesem banku za kilkanaście baniek? Ale lepiej siedzieć w swoim dołku i drzec ryje...
~Marianek_z_Krzaka
Panie przewodniczący Piotrze Duda, czemu związki zawodowe nie wspierajają pracowników? ?? Mobbing, nepotyzm brak podwyżek i wieczne groźby. Woli Pan w d(oo)pę prezesowi Jarosławowi zaglądać niż reprezentować ludzi pracy. Precz z pseudozwiązkami!!!!
~Klient_z_pomysłem
Do pracowników oddziałów! !! Jeśli chcecie coś poprawić w swoich zarobkach. To np. jutro nie otwórzcie oddziałów. Wywiście kartki na drzwiach z napisem STRAJK! I sami zobaczycie jak szybko pieniądze się dla was znajdą. A wiecie dlaczego nic wam nie zrobią??? Bo mam na myśli wszystkie banki w polsce. Takiej grupy nikt Do pracowników oddziałów! !! Jeśli chcecie coś poprawić w swoich zarobkach. To np. jutro nie otwórzcie oddziałów. Wywiście kartki na drzwiach z napisem STRAJK! I sami zobaczycie jak szybko pieniądze się dla was znajdą. A wiecie dlaczego nic wam nie zrobią??? Bo mam na myśli wszystkie banki w polsce. Takiej grupy nikt nie ruszy za to wy ruszycie tych OSZUSTÓW!!!
~miro
no i "średnia płaca" wynosi juz 4200 zł
~podatnik
I gdzie są geniusze rynków: Orłowski, Rozłucki, tow. Bochniarz, tow. Rosati, tow. Balcerowicz i inni z wyrazami oburzenia! Ano nie ma ma, bo jak Kali nic nie robić a zarobić to cacy, tylko jak pracownik chce podwyżkę to jest BE! Ciekawe czy Zarządy zyskają absolutoria na WZA zgodnie z zasadami Dobrych Praktyk, CG,etc? I gdzie są geniusze rynków: Orłowski, Rozłucki, tow. Bochniarz, tow. Rosati, tow. Balcerowicz i inni z wyrazami oburzenia! Ano nie ma ma, bo jak Kali nic nie robić a zarobić to cacy, tylko jak pracownik chce podwyżkę to jest BE! Ciekawe czy Zarządy zyskają absolutoria na WZA zgodnie z zasadami Dobrych Praktyk, CG,etc? Gdzie jest wolna prasa piętnująca okradanie akcjonariuszy?
~Romburak
ZŁODZIEJE!!!! Dla pracowników w oddziałach nie ma a dla tych obiboków jak najbardziej.
~jaTylkoPytam
"Banki zarobiły mniej, ale płace w zarządach wzrosły"
Czyli standard...Po co o tym pisać jak tak było...tak jest i tak będzie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki