REKLAMA

Pierwsza biometryczna karta płatnicza w Polsce już dostępna

2021-12-20 13:45
publikacja
2021-12-20 13:45
Pierwsza biometryczna karta płatnicza w Polsce już dostępna
Pierwsza biometryczna karta płatnicza w Polsce już dostępna
fot. Bank Pocztowy / / Bank Pocztowy

Klienci instytucjonalni Banku Pocztowego mają dostęp do pierwszej w Polsce karty biometrycznej; w styczniu 2022 r. zostanie ona skierowana do małych i średnich firm - podał bank. Karta umożliwia autoryzację transakcji poprzez biometryczną weryfikację odcisku palca.

"Od 20 grudnia br. w ofercie Banku Pocztowego dla klientów instytucjonalnych dostępna jest pierwsza w Polsce karta biometryczna. Przy jej użyciu autoryzacja transakcji niezależnie od kwoty następuje poprzez biometryczną weryfikację odcisku palca posiadacza karty" - poinformował Bank Pocztowy w poniedziałkowej informacji zamieszczonej na swojej stronie internetowej.

Jak podał bank, projekt, którego celem było wprowadzenie na polski rynek innowacyjnego środka płatniczego, trwał pięć miesięcy i obejmował współpracę Banku Pocztowego, Fiserv Polska, Mastercard oraz Thales. Dodano, że pierwsze wnioski o karty biometryczne złożyły już firmy Fines, Helikon oraz EasySend" - przekazano.

Powołując się na najnowsze badania, bank wskazał, że płatności kartą stanowią w Polsce 62 proc. wszystkich transakcji. Jak zaznaczył, nowa karta płatnicza wykorzystująca uwierzytelnianie biometryczne umożliwia "nowoczesne, szybkie i bezpieczne dokonywanie płatności bezgotówkowych".

"W opracowywaniu nowych rozwiązań firma Thales, jako doświadczony dostawca technologii biometrycznych, zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo, a realizacja transakcji bezgotówkowych z zastosowaniem uwierzytelniania biometrycznego zapewnia jego bardzo wysoki poziom. Ten rodzaj uwierzytelniania uniemożliwia wykorzystanie karty przez osobę trzecią – w przypadku kradzieży czy zgubienia karty staje się ona bezużyteczna. Jednocześnie bezstykowa transakcja jest wygodna, pozwala zachować konieczny w pandemicznej rzeczywistości dystans społeczny, a brak konieczności wpisywania kodu PIN ogranicza kontakt użytkownika z potencjalnymi wirusami" - tłumaczy bank.

Podkreślono, że zapisany wzorzec biometryczny palca użytkownika pozostaje wyłącznie na karcie i nie jest przesyłany do systemów bankowych, terminala POS czy bankomatu, co gwarantuje posiadaczowi pełną prywatność.

Nowy produkt, przewidziany obecnie w ofercie dla klientów instytucjonalnych Banku Pocztowego, w styczniu 2022 roku zostanie skierowany również do małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

Bank wskazał, że oferowana klientom Banku Pocztowego karta biometryczna Mastercard ma na awersie specjalny czytnik linii papilarnych spełniający bardziej rygorystyczne normy niż czytniki odcisków palca powszechnie wykorzystywane w smartfonach – jest to pierwsza karta posiadająca homologację przez laboratoria niezależne oraz akredytowane przy Mastercard.

"Przed realizacją transakcji posiadacz karty musi przyłożyć palec do czytnika. Jeśli wzorzec biometryczny jest zgodny z tym zapisanym uprzednio, dioda na karcie zapala się na zielono i płatność zostaje zrealizowana. Natomiast gdy karty chce użyć osoba niepowołana, środki właściciela konta są bezpieczne: dioda na karcie zapala się na czerwono, a transakcja zostaje odrzucona" - wyjaśnia bank.

Bank Pocztowy jest bankiem detalicznym. Głównym akcjonariuszem banku jest Pocztą Polską, która posiada 75 proc. minus 10 akcji banku, drugim akcjonariuszem jest PKO BP - posiada 25 proc. plus 10 akcji banku.

Firma Thales, mająca siedzibę w Paryżu, jest światowym liderem w dziedzinie zaawansowanych technologii, który inwestuje m.in. w innowacje cyfrowe, big data, sztuczną inteligencję, cyberbezpieczeństwo i komputery kwantowe.

autor: Aneta Oksiuta

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (7)

dodaj komentarz
demeryt_69
BLIK jest stricte polskim wynalazkiem, a jest tak dobry, że nawet MasterCard się podłączył.

demeryt_69
Bank Pocztowy to POrażka!

anszej_juda
kolejny gadżet dla bezmózgów
kenn
Już wkrótce skradzione palce i ich sztuczne podróbki pojawią się na czarnym rynku. :P
kenn
...A kiedy do tego dojdzie, wmówią wam, że jedyna "bezpieczna" możliwość, to przyspawany wewnętrznie, zintegrowany z mózgiem chip.
zenon1984
Super! Miło czytać, że Polska cały czas pnie się w góre w rozwoju płatności bezgotówkowych! mega
peluquero
a już wkrótce odcisk palca i tylko Twojego palca, powie Ci ile i w jakim czasie masz wydać środki, a wiadomo - odcisków palca ciężko się pozbyć ;) a nawet jak się ktoś pozbędzie to przy jedynym środku płatniczym w postaci pieniądza cyfrowego istnienie zależeć będzie od jakości linii papilarnych lub inaczej, od kodu zapisanego w paszporcie a już wkrótce odcisk palca i tylko Twojego palca, powie Ci ile i w jakim czasie masz wydać środki, a wiadomo - odcisków palca ciężko się pozbyć ;) a nawet jak się ktoś pozbędzie to przy jedynym środku płatniczym w postaci pieniądza cyfrowego istnienie zależeć będzie od jakości linii papilarnych lub inaczej, od kodu zapisanego w paszporcie biometrycznym :)

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki