Bank Pekao wesprze mikro, małe i średnie firmy w ramach nowych gwarancji COSME

2020-07-07 14:22
publikacja
2020-07-07 14:22
Pekao

Bank Pekao S.A. podpisał umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EFI), dotyczącą bezpłatnych gwarancji dla firm z sektora MŚP w programie COSME - poinformował bank we wtorkowym komunikacie.

W ramach COSME Europejski Fundusz Inwestycyjny udostępnia bezpłatne gwarancje portfelowe dla instytucji finansowych (banków, firm leasingowych, funduszy poręczeniowych itp.) oferujących produkty finansowe dla małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki podziałowi ryzyka, instytucje te mogą rozszerzyć zakres produktów oraz zaoferować finansowanie dla MŚP na bardziej korzystnych warunkach.

We wtorkowym komunikacie dodano, że Pekao, jako jedyny bank komercyjny w Polsce, posiada umowę z EFI, która wprowadza możliwość zabezpieczania gwarancją COSME kredytów obrotowych dla firm.

“Nowe gwarancje COSME to kolejny program uruchomiony w Banku Pekao, którego celem jest wsparcie polskich przedsiębiorców w dostępie do kredytów. Będziemy pracować nad następnymi rozwiązaniami wspierającymi MŚP. Chcemy oferować klientom najszerszy zakres gwarancji w Polsce” - powiedziała cytowana w komunikacie Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes Banku Pekao.

Gwarancje COSME są bezpłatne dla przedsiębiorców i nie wiążą się z przyznaniem pomocy publicznej, a także z dodatkowymi dokumentami.

Objęcie kredytu gwarancją COSME nie wymaga złożenia od firmy wniosku o gwarancję, czy weksla dla EFI. Gwarancje mogą być udzielane na kredyty obrotowe w wysokości do 13 mln zł, a firma nie musi się martwić o pilnowanie limitów pomocy publicznej.

W komunikacie poinformowano, że do umowy z EFI już wkrótce dołączy także po raz pierwszy Pekao Leasing. Dzięki temu, gwarancją COSME można będzie obejmować transakcje dotyczące leasingu samochodów ciężarowych, maszyn, wyposażenia oraz paneli fotowoltaicznych.

“Dzięki umowie z EFI będziemy mogli zaproponować nie tylko korzystniejsze warunki finansowania, ale również zaoferować nowe rozwiązania produktowe, np. dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność. Gwarancja COSME zabezpiecza częściowo ryzyko transakcji, dzięki czemu zaproponujemy klientom Pekao Leasing niskie opłaty wstępne od 0 do 5 proc. oraz dłuższe okresy finansowania, co przełoży się na niższe miesięczne raty” - powiedział cytowany w komunikacie Maciej Kijo, członek zarządu Pekao Leasing.

Jak wyjaśnia Pekao, nowo wprowadzone zmiany mają na celu zminimalizowanie skutków gospodarczych spowodowanych COVID-19 i pomoc firmom z sektora MŚP w zachowaniu płynności.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki