Bank Indii: dewaluacja rupii niepotrzebna

W 25 lat po historycznej dewaluacji indyjskiej waluty prezes tamtejszego banku centralnego Raghuram Rajan stwierdził, że dzisiaj ponowne cięcie jej wartości nie jest konieczne.

Bank Indii: Dewaluacja rupii niepotrzebna
Bank Indii: Dewaluacja rupii niepotrzebna (YAY Foto)Wartość rupii jest właściwa, a ewentualna dewaluacja doprowadziłaby do skoku inflacji, jednocześnie niekoniecznie pomagając eksporterom, powiedział Raghuram Rajan w poniedziałek. Wcześniej urząd statystyczny poinformował, że w czerwcu eksport wzrósł pierwszy raz od półtora roku, jednak deficyt handlowy wciąż rósł. Jednocześnie inflacja wyniosła 5,8 proc. w skali roku, co było najwyższym wynikiem od 22 miesięcy.

- Waluta to skomplikowane zwierzę. Niektóre kraje rozwijające się, które jak na przykład Brazylia przeszły znaczące dewaluacje, nie doświadczyły jakiegoś spektakularnego wzrostu eksportu. Tak więc musimy być ostrożni z pomysłami, że dewaluacja rozwiąże nasze problemy – ocenił Raghuram Rajan.

W lipcu mija 25. rocznica historycznej dewaluacji rupii, kiedy kryzys zmusił bank centralny do cięcia wartości waluty aż o połowę. W ostatnich latach rupia była jednak znacznie silniejszą walutą. Od początku wieku realna siła nabywcza rupii, mierzona realnym efektywnym kursem walutowym obliczanym przez Bank Rozliczeń Międzynarodowych, wzrosła o 6 proc. W tym samym czasie analogiczny indeks dla złotego spadł o 8 proc.

Wraca moda na Indie

Wraca moda na Indie

Hit inwestycyjny 2014 r. ma szansę ponownie zagościć na tegorocznych szczytach list stóp zwrotu. Napływy na tamtejszy rynek akcji, optymistyczne prognozy sumy opadów tegorocznego monsunu, a także ustawa o GST - to wszystko powinno korzystnie wpłynąć na indyjską gospodarkę.


Indie potrzebują wiele lat, by nadrobić dystans dzielący je od Chin, jeśli chodzi o PKB na mieszkańca, przyznał Raghuram Rajan. Według niego do osiągnięcia tego celu Indie będą potrzebował stabilności makroekonomicznej oraz wysokiej dynamiki PKB.

Realny efektywny kurs walutowy dla Indii, w punktach, obliczany przez Bank Rozliczeń Międzynarodowych. Źródło: Bloomberg
Realny efektywny kurs walutowy dla Indii, w punktach, obliczany przez Bank Rozliczeń Międzynarodowych. Źródło: Bloomberg

Marek Wierciszewski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~and

Byłeś tam kiedyś? Większość ludzi tam nigdy w ręku nie trzymała ani złota ani srebra, 10 osobowe rodziny mieszkają w jednoizbowej kanciapie, coś jak garaż, tylko bez wody i prądu z paleniskiem przed wejściem. Tam się nie wymienia obrączkami na ślubie.

! Odpowiedz
4 1 ~Le

Widać wyraźnie ,że wspiera ich walutę wysoki poziom złota i srebra i to w każdym ich domu...jeden z najwyższych na świecie i to przy dodrukach 10x wszystkich walut prędzej czy później podniesie ich poziom życia...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
IDR 0,62% 2,8076
2020-01-20
USD/PLN 0,13% 3,8277
2020-01-21 10:56:00
EUR/PLN 0,12% 4,2459
2020-01-21 10:56:00
EUR/USD -0,05% 1,1092
2020-01-21 10:55:00
CHF/PLN 0,12% 3,9527
2020-01-21 10:56:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil