Bałtyk - główny kierunek wakacyjny Polaków w 2017 r.

To kolejny rok z rzędu, kiedy Bałtyk wygrywa z zagranicznymi kierunkami wakacyjnymi. Wraz ze wzrostem zainteresowania turystów polskim morzem wzrosły również ceny noclegów. Za urlop w krajowych kurortach zapłacimy więcej niż za niejeden wyjazd zagraniczny. Mimo to w niektórych miejscach obłożenie wynosi już 100 proc.

Do niedawna Polacy najchętniej wybierali wakacje w zagranicznych kurortach. Egipt, Tunezja, Maroko czy Turcja dawały gwarancje nie tylko słonecznej pogody, ale również kusiły niskimi cenami. To się jednak zmieniło. Turyści zaniepokojeni sytuacją polityczną, jaka panuje obecnie w wielu regionach, oraz zagrożeniem terrorystycznym coraz chętniej decydują się na wypoczynek nad Bałtykiem. – Z informacji, jakie otrzymujemy od gestorów bazy noclegowej czy zarządców atrakcji turystycznych wynika, że frekwencja w okresie wakacyjnym zapowiada się na równie wysokim poziomie jak w roku ubiegłym, który był rekordowy pod względem przyjazdów zarówno turystów z kraju, jak i zagranicy. Spodziewamy się utrzymania tendencji wzrostowych we wszystkich obszarach turystyki (...) – potwierdza Łukasz Magrian, zastępca dyrektora biura z Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Bałtyk - główny kierunek wakacyjny Polaków w 2017 r.
Bałtyk - główny kierunek wakacyjny Polaków w 2017 r. (fot. Grzegorz Klatka / FORUM)

tanie w

Polskie morze z biurem podróży

Niegdyś polskie morze stanowiło alternatywę dla osób, które nie posiadały środków na zagraniczny urlop. Obecnie ceny wakacji nad Bałtykiem są porównywalne z ceną zagranicznych wyjazdów, a nawet bywają znacznie droższe. Głównym powodem ich wzrostu jest ogromne zainteresowanie urlopowiczów krajowych, ale i zagranicznych nadmorskimi miejscowościami. Jak wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez Ipsos Polska na zlecenie Mondial Assistance, aż 12,3 mln osób (74 proc.) zamierza zorganizować swój wypoczynek w kraju, natomiast za granice wybiera się około 4,2 mln osób (26 proc.).

Mimo że sezon dopiero się rozpoczął, w większości ośrodków wczasowych nie znajdziemy już wolnych miejsc, a co najwyżej załapiemy się na resztki. W wielu przypadkach osoby, które jeszcze nie zaplanowały swoich wakacji, muszą liczyć się z tym, że najbliższym wolnym terminem dostępnym w biurach podróży jest październik.

Wybierając się na urlop w lipcu bądź sierpniu, należy liczyć się z koniecznością poniesienia wydatku rzędu 3500 zł (cena za dwie osoby wraz z wyżywieniem). Trzeba jednak dodatkowo doliczyć koszt podróży oraz wydatki jakie zostaną poniesione na miejscu. Należy również zwrócić uwagę na długość pobytu. Wiele ośrodków wczasowych oferuje sześć, a czasem jedynie 5 noclegów.

Przykładowe ceny wakacji nad Bałtykiem lipiec / sierpień 2017

Kierunek

Nazwa obiektu

Długość pobytu

Liczba osób

Cena

Dąbki

Bursztyn SPA

8 dni

2

3 240 zł

Kołobrzeg

Hotel Magnat Spa

6 dni

2

2 854 zł

Kołobrzeg

Perła Bałtyku

8 dni

2

2 770 zł

Łeba

Hotel & SPA

6 dni

2

4 252 zł

Międzyzdroje

Hotel Aurora

6 dni

2

4 786 zł

Mrzeżyno

Geovita

8 dni

2

3 510 zł

Niechorze

Baltic Cliff Apartments Spa & Wellness

5 dni

2

3 310 zł

Pogorzelica

SANDRA Wellness & Spa

8 dni

2

4 160 zł

Świnoujście

Radisson Blu Resort Świnoujście

6 dni

2

5 624 zł

Świnoujście

Aparthotel Baltic SPA

7 dni

2

3 898 zł

Ustronie Morskie

ALKA

7 dni

2

2 110 zł

Władysławowo

Hotel Messa

8 dni

2

3 240 zł

Źródło: Bankier.pl, na podstawie ofert biur podróży TUI, BisTravel, Almatur, Centrum Turystyki Krajowej
* cena zawiera wyżywienie (trzy posiłki bądź śniadanie i obiadokolacja)

Dla porównania, koszt zagranicznych wakacji dla jednej osoby, na który składa się 7 noclegów, przelot samolotem oraz pełne wyżywienie to około 2000 zł (Bułgaria od 1750 zł, Czarnogóra od 1770 zł, Chorwacja od 2000 zł, Cypr od 2100 zł, Włochy od 2200 zł, Grecja od 2300 zł). Natomiast osoby, które preferują wakacje typu last minute, mogą znaleźć oferty w cenie 1500 zł na 7-8 dni.

– Ceny ofert wakacji zagranicznych w wysokim sezonie (tj. od czerwca do końca sierpnia), które obejmują przelot, śniadania i obiadokolacje (co jest najczęściej wybieranym standardem), rozpoczynają się od około 1400 zł za osobę. Porównując je z kosztami urlopu w Polsce, należy zwrócić uwagę na kwestię dojazdu. Biura nie mają ofert wakacji w Polsce z dolotem czy nawet zorganizowanym transportem. I tak, 6-dniowy pobyt nad polskim morzem to koszt co najmniej 700-750 zł (Świnoujście, Międzywodzie – ze śniadaniami), natomiast z HB (śniadania i obiadokolacje) – od około 1000 zł. To dwa razy drożej niż w Maroku czy bułgarskich złotych Piaskach (około 500-550 zł) i mniej więcej tyle co w San Remo, Tajlandii, Emiratach Arabskich, Toskanii, na Teneryfie czy Sri Lance. Oczywiście pozostaje kwestia dojazdu, ale jeśli wziąć pod uwagę połączenia tanimi liniami – nawet do Emiratów – kwestą kalkulacji pozostaje nie tyle jego koszt, co czas dotarcia autem z głębi Polski nad Bałtyk czy samolotem do Grecji bądź na Wyspy Kanaryjskie (...) – zauważa Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl.

Zainteresowanie turystów wakacjami nad Bałtykiem jest coraz większe, jednak mimo to w dalszym ciągu na urlop możemy się wybrać z nielicznymi biurami podróży. – Z naszych danych wynika, że o ponad 50 proc. wzrosło zainteresowanie wakacjami organizowanymi przez biura podróży. Choć bardzo podobna zmiana wystąpiła w przypadku wczasów organizowanych w Polsce, to odsetek Polaków decydujących się na wsparcie biura podróży na terenie kraju wciąż nie przekracza 1 proc.– powietrza Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl.

Okazuj się, że Polacy ceniąc sobie możliwość dopasowania oferty do własnych potrzeb, chętniej wybierają samodzielną organizację wakacji niż wyjazd z biurem podróży. Jak wynika z badania opublikowanego przez Mondial Assistance dotyczącego planów wakacyjnych Polaków, aż 62 proc. osób deklaruje, że urlop zorganizuje nie korzystając z pomocy biura podróży. Jest to wynik o 12 p.p. wyższy, niż w roku 2016 r.

Domki letniskowe dla niezależnych

Tańszą alternatywą dla wakacji spędzonych w pensjonacie bądź hotelu jest wynajęcie domku letniskowego. Przeciętny koszt oscyluje w granicy 2000 zł za 7-dniowy pobyt dla 4-6 osób. Należy jednak doliczyć koszt dojazdu oraz wyżywienia. Osoby, którym zależy na wyższym standardzie, mogą oczywiście wybrać droższe opcje, których cena może dochodzić nawet do 5000 zł za wynajęcie domku. 

Przykładowe ceny wynajmu domku letniskowego nad Bałtykiem lipiec / sierpień 2017

Kierunek

Nazwa obiektu

Długość pobytu

Liczba osób

Cena

Gdańsk

O.W. Stogi

7 dni

2

920 zł

Jarosławiec

Neptun

7 dni

4

2 160 zł

Jastrzębia Góra

Rozewska Bliza

7 dni

4

2 625 zł

Mielno

ONYX

7 dni

4

2 070 zł

Międzywodzie

Blisko Morza

7 dni

4

1 740 zł

Mrzeżyno

Nad Starą Regą

7 dni

5

2 240 zł

Niechorze

Holiday Park & Resort

7 dni

6

4 200 zł

Pobierowo

Leśna Przystań

7 dni

4

2 380 zł

Pobierowo

Aqua Domki

8 dni

3

3 200 zł

Rusinowo

Słoneczko

7 dni

6

1 940 zł

Sarbinowo

Morza Szum

7 dni

8

3 150 zł

Sianożęty

O.W. Zedan

7 dni

3-4

1 690 zł

Ustronie Morskie

Uśmiechnięty Kaktus

7 dni

6

2 100 zł

Wicie

Wikar

7 dni

4

1 470 zł

Źródło: Bankier.pl, na podstawie ofert Centrum Turystyki Krajowej, booking.com, nocowanie.pl oraz ośrodków wypoczynkowych
* cena nie obejmuje wyżywienia

W niektórych przypadkach do opłaty za wynajem należy doliczyć zużycie prądu według licznika, opłatę za sprzątanie oraz opłatę klimatyczną, która jest płatna na miejscu w gotówce. W zależności od regulaminu ośrodka może zostać także pobrana kaucja za domek, płatna w dniu przyjazdu oraz opłata rezerwacyjna.

Najchętniej wybierane kierunki

Obłożenie w obiektach noclegowych jest uzależnione przede wszystkim od ich lokalizacji, standardu i popularności. Ze wstępnych informacji przekazywanych przez hotelarzy do Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej wynika, że zakładane obłożenie w okresie sezonu letniego będzie bardzo wysokie. Jak wskazuje Łukasz Magrian z PROT, w przypadku najciekawszych ofert przewiduje się, że osiągnie nawet 100%.

– Niezmiennie w okresie letnim najpopularniejsze poza trójmiastem są największe miejscowości nadmorskie m.in.: Ustka, Łeba, Władysławowo, Hel czy Krynica Morska. To co jest również zauważalne w ostatnich latach to fakt, że oprócz pasa nadmorskiego także w innych częściach regionu pomorskiego trzeba było dokonywać rezerwacji pobytów ze znacznym wyprzedzeniem (...) – informuje Łukasz Magrian, zastępca dyrektora biura z Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Jak wynika z informacji uzyskanych od Travelplanet, na podstawie rezerwacji dokonanych do 18 czerwca 2017 r., najchętniej wybieranymi kierunkami zagranicznymi, z którymi konkuruje Bałtyk, są Grecja – wybierana przez 38 proc. klientów biura podróży, Bułgaria (15 proc.) oraz Hiszpania (14 proc.).

Przed zaplanowaniem wakacji

Niezależnie od tego, czy wybierzemy wakacje z biurem podróży, czy zajmiemy się samodzielną ich organizacją, ważne jest, aby sprawdzić firmę oferującą wypoczynek, przewoźnika czy pensjonat, który jest celem podróży. Na rynku jest wiele lokalnych biur, które nie są rozpoznawalne wśród turystów. Aby mieć pewność, że działa ono legalnie, warto sprawdzić jego licencję w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Przydatne może być również prześledzenie opinii na temat biura czy pensjonatu, zamieszczanych w internecie przez osoby, które korzystały już z ich usług. Natomiast wiarygodność ośrodka wczasowego można potwierdzić sprawdzając czy obiekt jest zarejestrowany w Urzędzie Miasta bądź bazie danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Katarzyna Rostkowska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 franciszekh

My z narzeczoną lubimy się jeszcze bawić i jeździmy od paru lat do Międzyzdrojów. Śpimy w www.villa-baltica.pl , co nie jest jakimś nisko jakościowym miejscem, warunki ma dobre. Przez tydzień imprezujemy na umór, wydajemy masę pieniędzy w barach i klubach, a i tak zwykle nie przekraczamy nawet 3 tysięcy, wyssane z palca to wszystko.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 14 ~Piotr

Bałtyk jest dla bogaczy. Ja za wakacje w sierpniu 7 dni do Bari (sam zorganizowałem) zapłacę 1.600 zł za dwie osoby (375 zł loty z Katowic do Bari, dojazd do Katowic i parking 175 zł, hotel ze śniadaniem i prywatna łazienka1.050 zł). Wiadomo dochodzą jeszcze obiady plus coś zwiedzić plus transport ale to jak wszędzie. Pogoda gwarantowana. Około 30 stopni, woda 25 stopni. Piękna plaża i woda.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 11 ~kolo

Parawan służy też przed obroną przed wzrokiem nielicznych ciapatych pojawiających się już. Którzy wlepiaja się w pośladki mojej żony i 14 letniej córki bezczelnie lizac je wzrokiem .

! Odpowiedz
0 10 ~StaryJanowPL

W Starym Janowie natomiast nie znajdą Państwo :
- jakichkolwiek straganów "z balonikiem na druciku" czy budek z kebabem
- automatów do gier czy innych świecąco-brzęczących wyciągaczy pieniędzy
- dyskotek czy imprez masowych
- wycieczek koloni dziecięcych
- tłumów nad wodą.

! Odpowiedz
4 11 ~EagleEye

Powiem tak z cenami poprzewracalo sie w glowie nad morzem. Bum sie skonczy szybciej niz im sie wydaje. Mozna tam jechac ale na maks 3-4 dni.W tym roku Baltyk odpuszczamy

! Odpowiedz
4 2 ~Mi_

Teraz to dopiero będzie niebezpiecznie dzikie tlumy tłok mogą nam pokazać Mochamedy bo nikt nic nie będzie widział dopiero jak będzie po wszystkich.

! Odpowiedz
2 9 ~Bartek

Czyli moze doczekamy w koncu upadku tandety i wyrobienia smaku u miejscowych? Bo to jednak zasadniczo nas rozni od zachodu..

! Odpowiedz
4 33 ~P81

Wszystko fajnie tylko bierzecie jedne z droższych hoteli w danych lokalizacjach. Dodatkowo porównujecie z najtańszymi ofertami za granicą. Nie wiem czy to gapiostwo czy pisanie pod konkretną tezę. Jeżdżę z rodziną 2+2 od kilku lat nad Bałtyk i w dobrych warunkach za cały pobyt z wyżywieniem na dwa tygodnie nie przekroczyliśmy 5 tysięcy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 40 ~praktycznieZero

Czy na bankierze była juz informacja ze po maju deficyt budżetowy wynosi 200 mln zl ?

! Odpowiedz
0 11 1as

Było wczoraj.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne