REKLAMA

BM mBanku obniżyło prognozy dla 10 spółek przemysłowych

2020-04-07 16:58
publikacja
2020-04-07 16:58

Analitycy BM mBanku, w raporcie z 1 kwietnia, obniżyli prognozy finansowe dla 10 spółek przemysłowych. Uważają, że z powodu pandemii spadek sprzedaży wśród eksporterów najbardziej odczują poddostawcy automotive, producenci dóbr trwałych oraz spółki surowcowe. Odporni wydają się być producenci żywności.

fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

Analitycy obniżyli w raporcie prognozy dla spółek AC, Alumetal, Amica, Apator, Boryszew, Forte, Mangata, Pozbud, TIM i Stelmet. Podwyższyli dla Astarty z uwagi na korzystny wpływ osłabienia UAH do EUR i USD.

Jak zaznaczono, prognozy dla Cognor, Grupy Kęty i PKP Cargo jeszcze nie uwzględniają pogarszającej się sytuacji rynkowej oraz perspektyw, więc mogą wymagać aktualizacji.

"W naszym scenariuszu bazowym zakładamy, że w efekcie pandemii COVID’19 eksporterzy do połowy maja odczuwać będą zmniejszony popyt na produkty. Najbardziej spadek sprzedaży odczują poddostawcy automotive (Alumetal, Boryszew, Mangata, Sanok), producenci dóbr trwałych (Amica, Forte, Stelmet) oraz spółki surowcowe (Cognor). Mniej na spadki sprzedaży naszym zdaniem narażone są Apator, Grupa Kęty i TIM" - napisano w raporcie.

"Odporni na epidemię wydają się być producenci żywności (Astarta, Kernel, Kruszwica), którzy dodatkowo mogą skorzystać w sytuacji wzrostów cen" - dodano.

W ocenie analityków gwałtowna zapaść sprzedaży to potencjalnie duże problemy dla Boryszewa i Forte.

"Naszym zdaniem obie spółki w 2Q’20 naruszą umowy bankowe przekraczając określone w nich kowenanty" - podało BM mBanku.

Zdaniem analityków, relatywnie wyższe zadłużenie będzie się utrzymywać w spółkach Astarta, Cognor, Kernel, PKP Cargo i Pozbud, ale - według prognoz BM mBanku - kowenanty w zakresie długu finansowego nie powinny zostać naruszone.

"Preferujemy spółki z silnymi bilansami jak Kruszwica i Famur" - napisano.

Pierwsze udostępnienie raportu, którego autorami są Jakub Szkopek i Piotr Poniatowski, miało miejsce 1 kwietnia 2020 r., o godzinie 8:33.

Depesza PAP Biznes stanowi wyciąg z raportu. W załączniku zamieszczamy plik PDF z raportem.(PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes

Do pobrania

35811048_Spolki_przemyslowe_20200401_s.pdfpdf
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
piterro1980
,,Pierwsze udostępnienie raportu, którego autorami są Jakub Szkopek i Piotr Poniatowski, miało miejsce 1 kwietnia 2020 r., o godzinie 8:33''-Prima aprilisowy żart? Chyba ze strony ,,Bankiera'' że o raprocie z 1.04. pisze 7.04. łech-łech-łech .

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki