REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

BIK z nową usługą. Dostaniesz SMS, jeśli ktoś spróbuje wyłudzić na ciebie kredyt

2022-06-22 07:00
publikacja
2022-06-22 07:00
BIK z nową usługą. Dostaniesz SMS, jeśli ktoś spróbuje wyłudzić na ciebie kredyt
BIK z nową usługą. Dostaniesz SMS, jeśli ktoś spróbuje wyłudzić na ciebie kredyt
fot. Andrea Piacquadio / / Pexels

Tylko w I kwartale tego roku przestępcy próbowali wyłudzić na skradzione dane osobowe prawie 52 mln zł - wynika z danych BIK. To prawie 600 tys. dziennie. Metody takich oszustw są ciągle udoskonalane i nawet gdy jest się świadomym zagrożenia, wystarczy pośpiech, zmęczenie albo chwila nieuwagi, żeby ulec manipulacji socjotechnicznej i stać się ofiarą. Stale poprawiają się jednak narzędzia technologiczne, które pozwalają minimalizować to ryzyko, a dodatkowo objąć ochroną także bardziej narażonych na ataki członków rodziny - osoby niepełnoletnie i starsze. Jednym z nich są alerty BIK dostępne w ofercie rodzinnej.

- Zjawisko kradzieży danych i wyłudzeń kredytów bądź pożyczek wciąż ma miejsce. W trakcie pandemii nasza aktywność przeniosła się do świata wirtualnego. To samo zrobili przestępcy, a liczba wyłudzeń danych i zobowiązań finansowych w internecie gwałtownie wzrosła i nadal utrzymuje się na wysokim poziomie - mówi agencji Newseria Biznes Marcin Gozdek, dyrektor Departamentu Rynku Detalicznego Biura Informacji Kredytowej.

Jak wynika z tegorocznego raportu „Cyberbezpieczeństwo Polaków”, zrealizowanego dla BIK, próby wyłudzenia doświadczył osobiście już co trzeci Polak, w tym częściej mężczyźni (35 proc.) niż kobiety (29 proc.). Ponad połowa (54 proc.) obawia się, że może paść ofiarą oszustów, a aż 84 proc. - że ich dane wyciekną z różnych instytucji. Badanie wskazuje, że Polacy wciąż mało wiedzą na temat możliwości zabezpieczania się przed takimi szkodami i reagowania na nie. Jednym z pomocnych narzędzi technologicznych są Alerty BIK, czyli ostrzeżenia o próbie wyłudzeń na skradzione dane.

- Dzięki tej usłudze dostaniemy powiadomienie SMS-em natychmiast, kiedy jakaś instytucja będzie chciała udzielić kredytu bądź pożyczki na nasze dane. Jeżeli to nie my ubiegamy się o to finansowanie, możemy zawczasu zareagować. Jeżeli nie chcemy nic kupić na raty, nie bierzemy kredytu hipotecznego ani żadnego innego, wtedy taka wiadomość powinna nas zaniepokoić i należy zweryfikować, co się dzieje, żeby zapobiec ewentualnemu wyłudzeniu - podkreśla Marcin Gozdek.

W Alercie BIK zawsze podana jest data i nazwa instytucji, w której składany jest wniosek o udzielenie kredytu lub pożyczki. Alert jest też wysyłany w sytuacji, kiedy ktoś na nasze dane stara się np. podpisać umowę z operatorem telefonii komórkowej. SMS zawiera numer infolinii BIK na wypadek, gdyby potrzebne było wsparcie w wyjaśnieniu sprawy. Alerty BIK dostępne są jednak nie tylko dla indywidualnych użytkowników, ale i w ramach oferty rodzinnej, do której można przyłączyć cztery osoby i wspólnie korzystać z narzędzia, które chroni przed wyłudzeniami. 

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

- Wciąż jest wiele osób, które nie są biegłe ani w obszarze finansów, ani w obszarze bezpieczeństwa i potrzebują wsparcia zaufanej osoby, która w trudnej sytuacji im pomoże. Dzięki ofercie rodzinnej ktoś, kto w rodzinie lepiej orientuje się w finansach, może uruchomić Alerty BIK np. dla starszych rodziców czy niepełnoletnich dzieci dopiero wchodzących w dorosłość. Wtedy takie powiadomienia będą trafiały zarówno do osoby chronionej, jak i do opiekuna, który będzie mógł szybko zareagować - wyjaśnia ekspert Biura Informacji Kredytowej.

Każdego dnia w internecie dochodzi do prób wyłudzenia kredytów i pożyczek na kwotę ok. 570 tys. zł. Tylko w I kwartale br. liczba takich incydentów przekroczyła 1,9 tys., a złodzieje próbowali wyłudzić na cudze dane w sumie 51,8 mln zł - wynika z cyklicznego raportu infoDOK, współtworzonego przez BIK w ramach kampanii Systemu Dokumenty Zastrzeżone. Co istotne, te statystyki obrazują tylko nieudane próby, które udało się wykryć i zapobiec im na odpowiednio wczesnym etapie. W rzeczywistości więc skala zjawiska jest znacząco większa.

- Nasze dane znajdują się w bardzo wielu miejscach. Czasem sami nie do końca wiemy gdzie. Przykładowo przy wycieku danych z jakiejś bazy, a takie się zdarzają, nasze dane, bez naszej kontroli i świadomości, mogą trafić w ręce oszusta. Niestety nie jesteśmy w stanie zapanować nad tym, co złodziej z nimi zrobi - wskazuje Marcin Gozdek.

Aby ukraść pieniądze z bankowego konta albo wyłudzić w instytucji finansowej kredyt bądź pożyczkę, przestępcy najczęściej posługują się kradzionymi danymi osobowymi. Metod takich wyłudzeń jest wiele, wśród nich powszechnie wykorzystywane sposoby na wnuczka, na policjanta, na firmę energetyczną czy na kuriera. Złodzieje czasem próbują pozyskać dane pod pretekstem udziału w akcji charytatywnej czy loterii. A to tylko krótka lista sposobów wypracowanych przez oszustów.

- Metody wyłudzeń wciąż się zmieniają, przestępcy dostosowują swoją działalność do typowych sytuacji, które mają miejsce w codziennym życiu. Właśnie dlatego są bardzo skuteczni - mówi ekspert BIK. - Ostatnio wciąż jest wiele prób podszywania się pod znane instytucje i to tak skutecznych, że nawet numer telefonu, z którego dzwoni oszust, jest numerem danej instytucji. Generalnie model jest jeden: przestępca kontaktuje się z nami, zdobywa zaufanie, często tworzy sytuację związaną z jakimś stresem, ryzykiem i koniecznością szybkiego działania, bo wiadomo, że emocje i pośpiech nie służą rozwadze. Wtedy udostępniamy nasze dane albo co gorsza pozwalamy zainstalować na naszym urządzeniu oprogramowania, które umożliwiają złodziejowi przejąć nad nim kontrolę.

Tak okradają klientów banków. 5 popularnych metod

Fałszywe linki do płatności, aplikacje zainfekowane wirusami, SMS-y o kwarantannie czy w końcu wyłudzenia kodów Blik. Oszuści nie próżnują, by dobrać się do naszych oszczędności, a ich kreatywność wydaje się niewyczerpana. Oto najczęściej spotykane w ostatnich dniach metody wyłudzeń pieniędzy z kont bankowych.

Ekspert podkreśla, że celem przestępców może być każdy - bez względu na wiek, płeć, miejsce zamieszkania, wykształcenie czy status majątkowy. Nawet świadomy zagrożenia konsument, przez pośpiech czy chwilową nieuwagę, może ulec manipulacji socjotechnicznej, kliknąć w fałszywy link i stracić pieniądze albo dane, które następnie posłużą do zaciągnięcia kredytu albo pożyczki, założenia fikcyjnej firmy czy innych przestępstw na cudze konto.

- Bardzo trudno jest się skutecznie ochronić przed wyłudzeniem. Nie ma takiej metody, która zabezpieczy nas w 100 proc. Ważny jest zdrowy rozsądek i ostrożność, ale dobrze jest też wspomagać się technologią - podkreśla Marcin Gozdek.

Źródło:
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (9)

dodaj komentarz
demeryt_69
Ten Gozdek zapomniał wspomnieć, że BIK to firma, która ma być dochodowa z założenia. To instytucja stworzona przez banki, która gromadzi informacje na temat kredytobiorców, po czym je odsprzedaje - raport za 39 zł, ostrzeżenie (po polsku alert) 24 zł ... nawet rejestracja na ichniej stronie to 1 zł - państwo z dykty!
karbinadel
Nigdy nie zrozumiem, jak można wyłudzić kredyt na czyjeś dane bez współpracy kogoś z banku
demeryt_69
Karbin, nawet gdyby tak nie było, to ofiara jakiegokolwiek wyłudzenia nie może być za nie odpowiedzialna - państwo z dykty, którego podwaliny stworzyli 'górale' razem z batmanami na spędzie w Magdalence!
niedorzeczny
To już wiem jaki będzie nowy scenariusz oszustw. Będzie się zaczynał od SMS-a:
Złożono wniosek kredytowy na Twoje dane w instytucji Tani Kredycik S. A. Jeżeli nie Ty wnioskowałeś o kredyt, zgłoś wyłudzenie danych klikając w link: daj-nam-swoje-dane.pl. Przygotuj swoje dane (PESEL, seria i numer dowodu osobistego) w celu zalogowania.
To już wiem jaki będzie nowy scenariusz oszustw. Będzie się zaczynał od SMS-a:
Złożono wniosek kredytowy na Twoje dane w instytucji Tani Kredycik S. A. Jeżeli nie Ty wnioskowałeś o kredyt, zgłoś wyłudzenie danych klikając w link: daj-nam-swoje-dane.pl. Przygotuj swoje dane (PESEL, seria i numer dowodu osobistego) w celu zalogowania. Pozdrawiamy, Biuro Informacji Kredytowej
niedorzeczny
Oczywiście adres strony będzie zmieniony na jakiś wiarygodny, na przykład biuro.informacji.kretynowej.pl
forfun
ile kosztuja usługi z tej reklamy ?
blind-oln
Standardowo Alerty BIK kosztują 24 zł rocznie. Polecam, działają. Co miesiąc dostajesz SMS z informacją, że usługa jest aktywna. Dostajesz SMS jak bank robi zapytanie do BIK by sprawdzić zdolność kredytową. Dostajesz też oczywiście SMS z informacją o nowym kredycie.
zenonn odpowiada blind-oln
W kraju przywiślańskim złodziei jest mnóstwo, chronionych przez skorumpowanych funkcjonariuszy i i nie sposób się ustrzec.
BIK to tylko banki, czyli za 24 zł złudzenie ochrony.
bezpiecznypesel.pl to sprawdza kilka instytucji.
Jest mnóstwo instytucji kredytowych, udziela się pożyczek "bez BIK"


https://subiektywnieofinansach.
W kraju przywiślańskim złodziei jest mnóstwo, chronionych przez skorumpowanych funkcjonariuszy i i nie sposób się ustrzec.
BIK to tylko banki, czyli za 24 zł złudzenie ochrony.
bezpiecznypesel.pl to sprawdza kilka instytucji.
Jest mnóstwo instytucji kredytowych, udziela się pożyczek "bez BIK"


https://subiektywnieofinansach.pl/zastrzezenie-kredytowe-czyli-wystarczy-jedno-klikniecie-i-nikt-nie-wyludzi-kredytu-na-twoje-nazwisko-dlaczego-banki-nie-lubia-tej-uslugi/
demeryt_69 odpowiada blind-oln
Are'ya blind?

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki