REKLAMA

BGK: ok. 100 tys. zł pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

2019-08-01 14:08
publikacja
2019-08-01 14:08

Prawie 100 tys. zł pożyczki na siedem lat mogą otrzymać przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą w ramach programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” - poinformował w czwartek Bank Gospodarstwa Krajowego. W puli na ten rok jest 110 mln zł.

fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” jest finansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; zarządza nimi Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

O pożyczki na założenie własnej działalności gospodarczej mogą się ubiegać studenci, absolwenci, bezrobotni, w tym osoby powracające z zagranicy oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych. Z programu mogą skorzystać także m.in. żłobki i kluby dziecięce oraz podmioty świadczące usługi rehabilitacyjne dla dzieci niepełnosprawnych.

Z programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” można również sfinansować utworzenie i wyposażenie miejsca pracy. Pożyczkobiorcy mogą też skorzystać z bezpłatnych usług szkoleń i doradztwa.

Cytowana w komunikacie dyrektor Departamentu Programów Europejskich BGK Magdalena Typa wyjaśniła, że na utworzenie własnej działalności gospodarczej można otrzymać pożyczkę w wysokości prawie 99 tys. zł, z siedmioletnim okresem spłaty i preferencyjnym oprocentowaniem w wysokości 0,18 albo 0,44 proc. To niższe oprocentowanie jest przeznaczone dla podmiotów, które świadczą usługi związane z rehabilitacją czy opieką nad małymi dziećmi w postaci żłobków lub klubów dziecięcych.

Przedsiębiorstwa, które chciałyby zatrudnić osobę bezrobotną, mogą skorzystać natomiast z pożyczki do kwoty 29 tys. zł z okresem spłaty do trzech lat. "To, co wyróżnia te dwie formy finansowania, to brak wkładu własnego i możliwość uzyskania finansowania do 100 proc. kosztów kwalifikujących się do objęcia tym finansowaniem" - wskazała Typa.

BGK poinformował, że do tej pory do ponad 4,2 tys. nowych przedsiębiorców trafiło w sumie blisko 280 mln zł.

Największym do tej pory zainteresowaniem cieszą się pożyczki pozyskiwane przez osoby, które chcą utworzyć miejsce pracy dla samych siebie i założyć własną działalność gospodarczą. Program przyczynił się już do utworzenia ponad 4 tys. mikrofirm.

"Na cały program przeznaczono ponad 500 mln zł. Z tej kwoty do zagospodarowania w tym roku jest 110 mln zł i znakomita większość została już udostępniona naszym partnerom, czyli podmiotom, z którymi współpracujemy i które oferują pożyczki na preferencyjnych warunkach" – dodała Typa.

Aby ubiegać się o wsparcie, należy zwrócić się do instytucji współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, które pośredniczą w udzielaniu pożyczek. Są to: Lubelska Fundacja Rozwoju, Fundacja Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego oraz Fundacja Rozwoju Śląska. Natomiast BGK prowadzi w tej chwili postępowanie przetargowe na wybór kolejnych pośredników, co oznacza, że w ciągu kolejnych 2–3 miesięcy poszerzy się katalog instytucji oferujących wsparcie na preferencyjnych warunkach.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank, który wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane

Komentarze (1)

dodaj komentarz
arudni
Co to za pożyczka skoro bank decyduje na co mam ją wydać. Wsadźcie sobie takie pożyczki głęboko w... Buty.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki