REKLAMA

BBC: sztuczna inteligencja wykrywająca emocje testowana na Ujgurach

2021-05-26 13:32
publikacja
2021-05-26 13:32
BBC: sztuczna inteligencja wykrywająca emocje testowana na Ujgurach
BBC: sztuczna inteligencja wykrywająca emocje testowana na Ujgurach
fot. BEN BLANCHARD / / Reuters

System kamer, który korzysta ze sztucznej inteligencji wykrywającej emocje jest testowany na mniejszości ujgurskiej w północno-zachodnim stanie Sinciang, podało w środę BBC.

Informację o tym przekazał pod warunkiem zachowania anonimowości inżynier oprogramowania, który instalował tego typu systemy na posterunkach policyjnych w prowincji Sinciang, która ma opinię najbardziej inwigilowanego regionu w Chinach. Mieszczą się w niej potępiane przez opinię międzynarodową tzw. "centra reedukacyjne", w których przetrzymuje się ponad milion osób, głównie Ujgurów, przedstawicieli mniejszości muzułmańskiej. W całym Sinciangu mieszka ich ok. 12 mln i są obiektem represji ze strony władz. Pekin tłumaczy, że inwigilacja w regionie jest konieczna wobec "separatystów", którzy mogą zagrozić bezpieczeństwu kraju.

Źródło BBC pokazało zdjęcia pięciu Ujgurów, na których na komisariatach policji przeprowadzono testy rozpoznawania emocji. "Chiński rząd używa ich jako obiekty różnych eksperymentów, podobnie jak szczury w laboratoriach. Umieszczaliśmy detektor emocji 3 metry od badanego. Urządzenie jest podobne do wykrywacza kłamstw, ale jego technologia jest znacznie bardziej zaawansowana" - tłumaczył informator.

Informator dodał też, że system AI uczy się, jak wykrywać i analizować co kilka minut zmiany w wyrazie twarzy, badając pory skórne. Oprogramowanie tworzy wykres kołowy, w którym czerwony segment reprezentuje negatywny lub niespokojny stan umysłu. System ma być przeznaczony do „wstępnej oceny” emocji.

Chińska ambasada w Londynie nie odpowiedziała na pytania BBC dotyczące korzystania z tego oprogramowania w prowincji, ale przekazała, że „prawa polityczne, ekonomiczne i społeczne oraz wolność wyznania religijnego we wszystkich grupach etnicznych w Sinciangu są w pełni zagwarantowane". „Ludzie żyją w harmonii bez względu na pochodzenie etniczne i cieszą się stabilnym i spokojnym życiem bez ograniczeń wolności osobistej” - dodano. (PAP)

skib/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (2)

dodaj komentarz
qwertas
Co na to Vera Jourova i Bruksela? Chiny łamią zasady praworządności. A brukselskie elity siedzą cicho.
itso_argumentum_ad_ignorantiam
total ma się wyśmieliście to co sponsorujemy go dalej ?

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki