Awaria w Alior Banku

2020-07-01 09:40, akt.2020-07-01 13:43
publikacja
2020-07-01 09:40
aktualizacja
2020-07-01 13:43
fot. Lukasz Wrobel / Shutterstock

Klienci Alior Banku i T-Mobile Usługi Bankowe mieli od rana problemy z zalogowaniem do bankowości internetowej i mobilnej. 

Użytkownicy Alior Banku od godzin porannych mieli do około 13:00 mieli problemy z zalogowaniem się do systemu bankowości - zaalarmowali nas o tym fakcie czytelnicy Bankier.pl. 

Na stronie, po próbie zalogowania, wyświetlał się komunikat: "Przepraszamy, system bankowości internetowej jest aktualnie niedostępny. Pracujemy nad rozwiązaniem problemu i przywróceniem prawidłowego działania systemu. Przepraszamy za utrudnienia". 

W mediach społecznościowych klienci skarżyli się również na problemy z kartami płatniczymi i niedostępnością infolinii, których spółka nie potwierdza. "Klienci mogą płacić kartami w sklepach i w internecie, a także wpłacać i wypłacać pieniądze z bankomatów. Przelewy można zlecić w oddziałach. Trwają intensywne prace nad jak najszybszym przywróceniem prawidłowego działania systemów" - czytamy w oświadczeniu wysłanym przez bank do redakcji. 

/ Bankier.pl

WS

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
wnr
W poprzedniej wersji wszystko działało bez problemu, o przejrzystości i intuicyjności nie wspominając, no ale jak cos jest dobre to trzeba to zepsuć...- niestety
mhm
Nieprawda, poprzedni system także był bardzo awaryjny. A że nowy jest mniej przejrzysty, to się zgadzam.
kuba_rzeszowiak
Masz rację - jestem z nimi od 9 lat i poprzednia aplikacja była 10x mniej awaryjna. Do tego była przejżysta. Ta cała ich innowacja wprowadzona na siłę wbrew klientom zaczyna wychodzić im bokiem. A kochani serwerki od tygodnia nowe stoją i tak się zepsuło. Obiecane zagraniczne akcje przesunięte na sierpień/wrzesień więc Masz rację - jestem z nimi od 9 lat i poprzednia aplikacja była 10x mniej awaryjna. Do tego była przejżysta. Ta cała ich innowacja wprowadzona na siłę wbrew klientom zaczyna wychodzić im bokiem. A kochani serwerki od tygodnia nowe stoją i tak się zepsuło. Obiecane zagraniczne akcje przesunięte na sierpień/wrzesień więc nie ma już nadziei dla tego banku.
kompas01
Podobno to innowacyjny bank a awaria za awarią.
m00zyk
Wprowadzają innowacje w awariach.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki