REKLAMA

Awaria systemów w całej Polsce. Nie można było zarejestrować auta i narodzin dziecka

2020-01-22 14:39, akt.2020-01-22 15:50
publikacja
2020-01-22 14:39
aktualizacja
2020-01-22 15:50

Od rana w całej Polsce nie można było zarejestrować auta, złożyć wniosku o dowód osobisty i zgłosić narodzin dziecka. Wszystko przez awarię internetowych serwisów obywatel.gov.pl, ePUAP, profilu zaufanego, bazy PESEL i CEPiK-u. Działanie systemów przywrócono przed godziną 16:00.

fot. lucadp / / Shutterstock

Jak poinformował Polską Agencję Prasową, Igor Ryciak, rzecznik Centralnego Ośrodka Informatyki, awaria Systemu Rejestrów Państwowych pojawiła się po godz. 11.

Z powodu awarii nie dało się załatwi żadnej sprawy przez internetowe serwisy: obywatel.gov.pl, epuap.gov.pl i profilu zaufanego pz.gov.pl. Awaria oznaczała także problemy z obsługą w urzędach gmin. W całej Polsce nie można było odebrać dowodu osobistego, zgłosić do Urzędu Stanu Cywilnego narodzin dziecka lub zgonu członka rodziny.

Nie działała także Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, więc od przedpołudnia nie można było zarejestrować samochodu ani odebrać prawa jazdy.

W System Rejestrów Państwowych wchodzi rejestr PESEL, rejestr Dowodów Osobistych, rejestr Stanu Cywilnego, rejestr Danych Kontaktowych, system Odznaczeń Państwowych oraz Centralny Rejestr Sprzeciwów.

fot. / / Bankier.pl

MKaz

Źródło:
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (7)

dodaj komentarz
33karol33
informatyzacja po polsku
dziki_losos
To co powiecie na to, że KASY ONLINE mają nie działać - przestać wystawiać paragony - przy braku komunikacji z serwerami MF? System padnie, nie kupisz jedzenia w całej Polsce. Przy tym zepsuty CEPIK to... pikuś.
carlito1
Mojego auta nadal ... Nie ma w cepik.... Mimo że jest zarejestrowane... Ma tablice ubezpiecznie.. i nawet za szkodę mi wypłacili:) ... .. a było w cepiku
zbyszek_
A autorem oprogramowania jest slynne 'asseco' czy moze geniusz informatyki znany na calym swiecie niczym Wiedzmin, nikt inny niz Filippiak aka Komarch?
dziki_losos
I studenci. Nie zapominaj o studentach.
wgc
Ale w przepisach nie ma czegość takiego jak niezałatwienie sprawy bo system nie działa. Jak ktoś ma dowód do obioru to niech urzędnik załatwi sprawe w zeszycie jak mu komputer nie działa.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki