REKLAMA

Awaria systemów w całej Polsce. Nie można było zarejestrować auta i narodzin dziecka

2020-01-22 14:39, akt.2020-01-22 15:50
publikacja
2020-01-22 14:39
aktualizacja
2020-01-22 15:50

Od rana w całej Polsce nie można było zarejestrować auta, złożyć wniosku o dowód osobisty i zgłosić narodzin dziecka. Wszystko przez awarię internetowych serwisów obywatel.gov.pl, ePUAP, profilu zaufanego, bazy PESEL i CEPiK-u. Działanie systemów przywrócono przed godziną 16:00.

/ fot. lucadp / Shutterstock

Jak poinformował Polską Agencję Prasową, Igor Ryciak, rzecznik Centralnego Ośrodka Informatyki, awaria Systemu Rejestrów Państwowych pojawiła się po godz. 11.

Z powodu awarii nie dało się załatwi żadnej sprawy przez internetowe serwisy: obywatel.gov.pl, epuap.gov.pl i profilu zaufanego pz.gov.pl. Awaria oznaczała także problemy z obsługą w urzędach gmin. W całej Polsce nie można było odebrać dowodu osobistego, zgłosić do Urzędu Stanu Cywilnego narodzin dziecka lub zgonu członka rodziny.

Nie działała także Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, więc od przedpołudnia nie można było zarejestrować samochodu ani odebrać prawa jazdy.

W System Rejestrów Państwowych wchodzi rejestr PESEL, rejestr Dowodów Osobistych, rejestr Stanu Cywilnego, rejestr Danych Kontaktowych, system Odznaczeń Państwowych oraz Centralny Rejestr Sprzeciwów.

/ Bankier.pl

MKaz

Źródło:
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
33karol33
informatyzacja po polsku
dziki_losos
To co powiecie na to, że KASY ONLINE mają nie działać - przestać wystawiać paragony - przy braku komunikacji z serwerami MF? System padnie, nie kupisz jedzenia w całej Polsce. Przy tym zepsuty CEPIK to... pikuś.
carlito1
Mojego auta nadal ... Nie ma w cepik.... Mimo że jest zarejestrowane... Ma tablice ubezpiecznie.. i nawet za szkodę mi wypłacili:) ... .. a było w cepiku
zbyszek_
A autorem oprogramowania jest slynne 'asseco' czy moze geniusz informatyki znany na calym swiecie niczym Wiedzmin, nikt inny niz Filippiak aka Komarch?
dziki_losos
I studenci. Nie zapominaj o studentach.
wgc
Ale w przepisach nie ma czegość takiego jak niezałatwienie sprawy bo system nie działa. Jak ktoś ma dowód do obioru to niech urzędnik załatwi sprawe w zeszycie jak mu komputer nie działa.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki