REKLAMA

Autostrady A4 i A2 będą bezpłatne? Resort zapowiada zmiany

2024-02-11 07:45
publikacja
2024-02-11 07:45

Ministerstwo Infrastruktury nie planuje przedłużenia koncesji na autostrady A4 i A2. Po wygaśnięciu umów przejdą one w zarząd Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Resort nie zakłada odpłatności za przejazd pojazdów osobowych oraz motocykli tymi odcinkami - przekazał PAP rzecznik prasowy resortu infrastruktury Rafał Jaśkowski.

Autostrady A4 i A2 będą bezpłatne? Resort zapowiada zmiany
Autostrady A4 i A2 będą bezpłatne? Resort zapowiada zmiany
/ GDDKiA

"W marcu 2027 r. wygaśnie umowa koncesyjna dotycząca A4 Katowice – Kraków. Ministerstwo Infrastruktury nie przewiduje zawierania kolejnej umowy na eksploatację tego odcinka autostrady oraz nie zakłada odpłatności za przejazd pojazdów osobowych, oraz motocykli tym odcinkiem" - poinformował.

"Umowy koncesyjne dotyczące A2 Świecko – Nowy Tomyśl – Konin wygasną w 2037 r. Po wygaśnięciu tych umów również nie przewiduje się zawierania kolejnych na eksploatację oraz nie zakłada się odpłatności przejazdu pojazdów osobowych, oraz motocykli tymi odcinkami. Odcinki zarządzane obecnie przez koncesjonariuszy po wygaśnięciu umów przejdą w zarząd Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad" - dodał.

Rzecznik przypomniał, że wszystkie drogi ekspresowe w Polsce są darmowe dla pojazdów osobowych i motocykli. Dodatkowo od 1 lipca 2023 r. darmowe są wszystkie odcinki autostrad zarządzanych przez GDDKiA – opłaty zostały zniesione na odcinkach A2 Konin - Stryków, A4 Wrocław - Sośnica. Bezpłatnie możemy podróżować również na odcinku A1 Gdańsk - Toruń, który od 4 września 2023 r. jest darmowy dla motocykli i pojazdów samochodowych o dwóch osiach.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 8,42%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 8,42%)

Komentarze (13)

dodaj komentarz
zmoda
Kolejna likwidacja i zamach. Tym razem na autostrady. Dobrze Polacy muszą zapłacić mandat za nieodpowiedzialne decyzje przy urnach.
and00
Po obiecuje w 2024 że w 2037 zniosą opłaty za autostrady...

Ci to potrafią walić konkretami
krokus12
Koncesja się kończy w 2037 r nie rozumiesz przekazu pisanego .
karbinadel
Znów udowadniasz, że potrafisz tylko PiSać, bo czytanie ze zrozumieniem to za trudne zadanie. Poza tym, koncesja na A4 wygasa w 2027, a więc 10 lat wcześniej niż na A2
adam841019
Te koncesje to jeden wielki przekręt. 30 zł za jeden odcinek 50 km. A od Nowego Tomyśla do Świecka 18 zł za 100km. A przypomnę że koncesjonariusz ten sam.
ogon111
Stalexport powinien mieć dożywotnio koncesje na A4 Katowice - Kraków, robią wspaniałą robotę, drogą jest w idealnym stanie, tylko tak dalej
karbinadel
To możemy zawdzięczać poprzednim złodziejom, z SLD. Stalexport tak się skutecznie okopał, że żadna następna ekipa przez 25 lat nie zdołała tego ruszyć.
sterl
Spokojnie można już przejąć, bo nie wykonano należycie, A1 jest kilkanaście cm za cienka względem projektu, a A4 remontowana na okrągło..
karolkus
a ja bym rozwazył wprowadzenie opłat ale czasowych poniewaz z a2 a mysle ze z a4 bardzo duzo osob to zagraniczni goscie w tranzycie. Wiec wprowadzic oplaty takie jak w CZ czy AT albo jak w CH na cały rok (cos kolo 200pln). bo nie ma czegos takiego jak za darmo te drogi trzeba utrzymywac ale przy 200pln na rok to człowiek by nie kombinował a ja bym rozwazył wprowadzenie opłat ale czasowych poniewaz z a2 a mysle ze z a4 bardzo duzo osob to zagraniczni goscie w tranzycie. Wiec wprowadzic oplaty takie jak w CZ czy AT albo jak w CH na cały rok (cos kolo 200pln). bo nie ma czegos takiego jak za darmo te drogi trzeba utrzymywac ale przy 200pln na rok to człowiek by nie kombinował jak ominąć a2 od konina w strone DE...
barysza51
Racja powinny być winiety. Jednodniowe, miesięczne, roczne.

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki